Kada su se prije mnogo godina USB flash diskovi prvi puta pojavili na tržištu, malo je tko mogao pretpostaviti kako ćemo jednom u budućnosti u džepu nositi terabajte podataka s brzinama koje se mjere u stotinama megabajta u sekundi. Danas je to, međutim, realnost.
USB flash diskovi nude sve veći prostor za pohranu i sve bolje performanse, tako da postaju ozbiljna konkurencija vanjskim diskovima.
Terabajt u džepu
Patriot je nedavno predstavio posve novu generaciju USB flash diskova pod nazivom Supersonic Rage Prime. Ovi su stickovi dostupni u kapacitetima od 256 GB, 500 GB i 1 TB, a zahvaljujući korištenju superbrzog internog kontrolera i USB 3.2 Gen 2 sučelja deklarirano postižu brzine čitanja do 600 MB/s.
Specifikacije zvuče super impresivno, a mi smo imali priliku isprobati terabajtnu verziju Patriotovog Supersonic Rage Prime USB flash diska.
Riječ je sticku prilično malih dimenzija, ukupne duljine oko 5 i širine oko 2 cm. Napravljen je od uobičajene plastike, no djeluje dovoljno robusno, a prema navodima proizvođača kućište bi trebalo zaštititi uređaj od padova, udaraca ili prolijevanja tekućine. Bijele je boje s crnim i crvenim elementima. USB priključak izveden je u obliku izvlačnog (slider) mehanizma.
Patriot na malenom sticku nudi iznimne performanse i kapacitet od jednog terabajta
Za postizanje ponajboljih performansi potrebno je koristiti računalo s USB 3.2 Gen 2 priključkom maksimalne propusnosti 10 Gb/s. Kompatibilan je i sa starijim USB sučeljima, no u tom slučaju će brzina biti ograničena maksimalnom propusnošću sučelja.
Supersonic Rage Prime stick ne zahtijeva poseban upravljački program i koristit ćete ga po plug and play principu kod svih modernijih operativnih sustava bilo da je riječ o Windowsima, Mac OS-u ili Linuxu.
Tvornički je formatiran u exFAT za maksimalnu kompatibilnost, no mi smo ga testirali formatiranog u NTFS datotečni sustav.
SSD na sticku
Pravo veselje počinje kada ovaj USB flah disk spojite na računalo. Poželjno je koristiti USB 3.2 Gen 2 priključak sa stražnje strane računala (direktno na matičnoj ploči) koji je direktno povezan s glavnim procesorom, odnosno odgovarajući priključak na prijenosnom računalu.
Performanse su, najkraće rečeno, odlične. Gotovo nevjerojatne za džepni USB stick. Zabilježili smo u mnogim slučajevima i više od 600 MB/s kada je u pitanju sekvencijalno čitanje podataka, a u ATTO benchmarku čak i preko 900 MB/s u testu čitanja i zapisivanja.
Prilikom uobičajenog korištenja zabilježili smo ipak nešto skromnije brojke. Međutim, 450-500 MB/s prilikom zapisivanja podataka je i dalje izvrstan rezultat kao i do 550 MB/s kod čitanja. Nema sumnje kako je ovo najbrži USB flash disk kojeg smo imali priliku isprobati. Iznimno je pogodan za prijenos velikih datoteka, s obzirom na to da ni cache nećete tako lako „zapuniti“ pa su performanse dosta konstantne. U svakom slučaju, terabajtni stick ovakvih performansi idealan je za prijenos velike količine podataka ili za korištenje s modernim prijenosnim računalima za povećanja dostupnog prostora za pohranu.
U Crystal Disk Marku zabilježili su performanse veće od deklariranih 600 MB/s prilikom sekvencijalnog čitanja, dok su brojke kod zapisivanja ipak osjetno manje
U negativnu stranu cijele priče možemo ubrojiti osjetno zagrijavanje prilikom rada, kada temperature dosežu 76 °C. Ne bismo previše brinuli po tom pitanju na duge staze, ali dobro je znati. Konačno, ovakav terabajtni USB stick nije osobito jeftin, a nismo baš previše oduševljeni ni s izvlačnim slider mehanizmima, koji s vremenom znaju zakazati. No, za sve one koji trebaju najveći i najbrži mogući USB stick u najmanjem pakiranju ovo je jednostavno nezaobilazan uređaj.