Lumia 830 kiti se PureView oznakom što znači da bi njene foto-video mogućnosti trebale biti na višoj razini od uobičajenih telefona za smrtnike. U prepoznatljivo čistom Nokijinom dizajnu s oštrim bridovima i metalnim okvirom sakrio se 5-inčni ClearBlack LCD rezolucije 1280x720 piksela. Hejteri će odmah popljuvati ovu rezoluciju, no iskreno bio sam sasvim zadovoljan s gustoćom piksela od 294 ppi na ovoj Lumiji. Iako se ne može uspoređivati sa živošću boja na OLED-u, crna izgleda sasvim pristojno, a na suncu ekran je vrlo čitljiv – ugrađen je i senzor ambijentalnog osvjetljenja.
Sasvim dovoljno Lumia 830 na 5 inča fino razvlači 720p rezoluciju
5-inčni zaslon možete probuditi jednostavnim dvostrukim „kuckanjem“ po ekranu tako da nije potrebno dosezati on/off tipku s desne strane. Ispod nje se nalazi sve rjeđe viđena dedicirana tipka za fotoaparat. Na žalost, tipke nemaju dovoljno velik hod pa je i povratna informacija o pritisku često nezamijećena. Stražnji poklopac može se skinuti, a iza njega se nalazi zamjenjiva baterija od 2.200 mAh, utor za nanoSIM karticu i microSD karticu. Leća kamere i LED bljeskalica skrivene su iza blago izbočenog staklenog pokrova – red alert za osobe s OCD-om opsjednute ogrebotinama na optici.
Uz masu od 150 grama i oštre rubove, u ruci djeluje znatno veće od primjerice Galaxyja S4 (također s 5-inčnim ekranom), no s druge strane kvaliteta izrade i čvrstina su na Nokijinoj strani. Windows Phone 8.1 najispoliranija je verzija Windowsa do sada te u suradnji s četverojezgrenim procesorom koji radi na 1,2 GHz nudi glatke animacije kroz sučelje, no i nešto dulja učitavanja kod kompleksnijih igara.
Obzirom na PureView oznaku, Nokia Camera aplikacija nudi i mogućnost manualnog postavljanja brzine zatvarača i ISO vrijednosti (do ISO 3200) tako da oni skloni foto eksperimentima mogu uživati.
S druge strane nije ugrađen HDR mod koji omogućuje „sprženih“ dijelova slike, a nedostaje i predefiniranih scena za početnike (tu su samo automatski mod, noć i sport). Lumia 830 jedan je od rijetkih mobitela u kojem možete pronaći optičku stabilizaciju slike. To na fotografije utječe tako da slike pri nižim brzinama zatvarača nisu mutne, a i sveukupno su svjetlije u odnosu na druge mobitele.
Dodatna prednost je i što video naprosto „klizi“ dok hodate i snimate video. Zanimljivo je da je moguć izbor snimanja u video formatu u Full HD i 720p, u 30, 25 i 24 fps – kao da se radi o profesionalnoj video kameri. Sumiranjem video-foto mogućnosti, zaista se radi o moćnom mobitelu, obzirom da se i u uvjetima slabijeg osvjetljenja dobro nosi sa šumom (za jedan mobitel).
Here Drive+ aplikacija omogućava brzu i jednostavnu navigaciju s preciznim kartama koje možete preuzeti na telefon (kao i kod drugih Lumija), a Microsoft se pobrinuo za uređivanje i otvaranje Office datoteka tako da radoholičari i mazohisti slobodno mogu otvoriti „plahtu“ u Excelu i ažurirati je na 5-inčnom ekranu.
U pogledu trajanja baterije, obzirom na neveliki kapacitet od 2.200 mAh, baterija će potrajati do kraja dana ili radnog dana ako ste stvarno power user tako da vas kao i kod većine pametnih telefona očekuje prekonoćno punjenje.
Internet Explorer dobro se nosi sa svim modernim izazovima mobilnog Interneta, no ponekad zna biti nestabilan i srušiti se u nezgodnom trenutku. Tipkovnica je, unatoč tome što su tipke vrlo uske vrlo precizna i potrebno je kraće privikavanje na činjenicu da se slova č,š,ž pišu kao kombinacija tipke c,z,s i tipke s kvačicom (na taj se način dobio veći komoditet na tipkovnici).
Lumia 830 donijela je kvalitetnu izradu i dobre foto-video mogućnosti u nešto niži cjenovni rang, jedini je problem što je konkurencija jaka pa tako za 30% nižu cijenu možete dobiti Android uređaj sličnih hardverskih specifikacija – no zaboravite na metal i napredne foto mogućnosti…