Prije samo par godina opis ovog mobitela po traženoj cijeni bio bi samo daleki san, no brzi razvoj mobilne industrije uistinu razvija uređaje nevjerojatnom brzinom. P Smart Z sa svih strana izgleda kao premium uređaj te, iako su specifikacije slabije, užitak korištenja ostaje gotovo jednak.
Prednja strana P serije oslobođena je svega osim zaslona pomaknutog do samih rubova mobitela. Ostaje samo malo veća brada koja služi za postavljanje svih konektora zaslona i ostatka hardvera. Pogled na zaslon otkriva veliki 6,59 inčni ekran FullHD+ rezolucije 1080 x 2340 piksela te koristi IPS tehnologiju, što znači da će kut vidljivosti biti punih 178°, a visoka svjetlina zaslona osigurava i ugodan rad na dnevnom svjetlu. Veliki zaslon izgurao je selfie kameru, a senzori se, kao i slušalica, nalaze na samom gornjem kutu zaslona. To ne limitira njihov rad, no svakako pridonosi boljem izgledu uređaja.
Dok je zaslon zadržao sve blještavilo skupljih modela, ostatak okvira prebačen je na plastiku. Tako su pozadina i rubni okviri plastični, no atraktivan finiš boje neće otkriti tu činjenicu. Bio mobitel plastičan ili staklen, svakako preporučujemo masku jer plastika lakše podliježe manjim ogrebotinama. Lijevi rub potpuno je prazan, dok desni sadrži gumbe za kontrolu glasnoće i zaključavanje. Gumbi su čvrsti te ne „plešu“ u okviru.
Dno mobitela je standardno s USB C utorom za konekciju, mikrofonom i zvučnikom. Našlo se mjesta i za audio 3,5 mm utor. No, najzanimljiviji je vrh mobitela. Na njemu se nalazi utor za SIM i MicroSD kartice gdje možete birati između dva SIM-a ili SIM + MicroSD kombinacije. Pored tog utora skriva se i selfie kamera. Naime, riječ je o pop-up dizajnu kod kojeg se kamera izvlači iz kućišta samo kad vam je potrebna.
Naravno, mehaničke komponente možda vam neće ulijevati povjerenje, no ova implementacija postoji već neko vrijeme i pokazala se pouzdanom. Ugrađena je i zaštita: ako je detektiran pad uređaja, kamera se odmah počne uvlačiti natrag u mobitel. Sama kamera je sastavljena od senzora sa 16 megapiksela koji će uhvatiti slike u većini uvjeta, pa i s manje svjetla, no ako počnete zumirati, slike uvijek izgledaju softverski obrađeno da bi se prikrila zrnatost senzora. Moguće je i snimanje s FullHD@30 fps specifikacijama, ali očekujte značajan crop faktor senzora. Fokus je također fiksiran pa ćete morati odrediti udaljenost na kojoj je oštrina optimalna.
Tako dolazimo do stražnje strane koja, ovisno o boji za koju se odlučite, može izgledati vrlo atraktivno. Bez maske se brzo pojave packe te je poprilično skliska. Gornja polovica mobitela i dizajnerski je odvojena te u sredini sadrži senzor otiska prsta koji radi sasvim pristojno. Uz njega su još dvije kamere, no korisnik može koristiti samo jednu.
Glavna kamera ima 16 megapikselni senzor sa standardnom širinom pogleda. Dolazi i s PDAF sustavom autofokusiranja koji osigurava brz fokus i u zahtjevnim uvjetima s manje svjetla. A kad smo kod manje svjetla, ova kamera se dobro nosi „peglanjem“ nedostataka, no ako želite precizniju sliku, ipak će vam trebati dodatno svjetlo pa slike uvijek imaju „mekan“ izgled. S obzirom na traženu cijenu kompletnog uređaja, vrlo smo zadovoljni rezultatima.
Hardverski, dobivate solidan mid-range procesor od Huaweija, Kirin 710F. Ima četiri jače Cortex A73 jezgre za brzo obavljanje zadataka i četiri slabije Cortex A53 jezgre za pozadinske aplikacije. Sigurno će raditi još godinama bez previše trzanja. Jedini minus kod procesora je slabija grafička komponenta koja neće sve gaming naslove moći vrtjeti punom brzinom. Dobivate i 4 GB RAM-a te 64 GB pohrane sa sporijom eMMC 5.1 tehnologijom.