U nekakvoj ulaznoj mainstream kategoriji, Acerov Aspire 5 veće je godinama iznimno konkurentan laptop koji za relativno male novce nudi jako dobre performanse uz moderan dizajn. Acer je uvijek znao osmisliti prilično cjenovno primamljiv mainstream prijenosnik, pa ni ovaj testirani Aspire 5 model nije iznimka. Ono što se nama posebno svidjelo kod ovog modela je činjenica da su određene uštede postignute odabirom nešto manje moćne osnovne hardverske platforme, iskorištene kako bi se ugradio solidan IPS, a uređaj opremio sa 16 GB radne memorije i 512 GB SSD-om.
Puno laptopa za malo novca
Budimo iskreni: po nekim bi se hardverskim parametrima ovaj Acerov Aspire 5 model mogao bez problema nositi s dvostruko skupljim laptopima. A u ovom slučaju je omjer cijene i mogućnosti stvarno odličan.
Dizajn možda i nije pretjerano uzbudljiv, ali je dovoljno neutralan da privuče razne skupine korisnika. Aspire 5 je poprilično tanak (18 mm) i lagan (1,9 kg) prijenosnik, posebno ako znamo da dolazi s ekranom veličine 15 inča. Stoga bismo mogli reći da je pogodan za često prenošenje, premda mu se ukupne dimenzije ne razlikuju previše od uobičajenih 15-inčnih laptopa. Samo kućište bi moglo biti nešto malo čvršće i robusnije, ali dobro, s obzirom na cijenu nećemo se previše buniti. Tipkovnica je vrlo pristojna uz nešto manje tipke. Svakako, veliki plus u ovoj cjenovnoj klasi je pozadinsko osvjetljenje tipkovnice.
Ovo je još jedan feature koji nećete naći kod nekih skupljih laptopa drugih proizvođača. Touchpad nam se nešto manje dopao u svojoj izvedbi iz jednog komada bez zasebnih tipki.
Ugrađeni ekran temelji se na LG-jevoj IPS matrici i teško da mu možemo pronaći previše zamjerki ako uzmemo u obzir ukupnu cijenu ovog laptopa, tek nešto višu od 4000 kn. Jasno, ima i daleko boljih IPS ekrana, ali u ovom slučaju jako dobar vidljivi kut i zadovoljavajuća maksimalna razina svjetline omogućuju prilično ugodan rad.
Best buy kandidat
Hardverski se ovaj model temelji na posebno štedljivom AMD-ovom procesoru Ryzen 3500U. U kombinaciji sa 16 GB radne memorije i NVMe SSD-om kapaciteta 512 GB, ovaj procesor omogućuje vrlo ugodan rad s uobičajenim aplikacijama. Kompletni sustav je vrlo brz i odzivan, sve radi kako bi trebalo. Međutim, kada govorimo o zahtjevnijim aplikacijama, ugrađeni Ryzen 3500U ipak dosta zaostaje za Intelovim procesorima. Izgleda da ni ugrađeni sustav hlađenja u ovako tankom kućištu ne omogućuje osobito visoke radne taktove, pa su rezultati u zahtjevnim procesorskim testovima dosta slabi.
Stvar je zapravo vrlo jednostavna: ovo je odličan laptop ako se ograničite na uobičajeni rad s uredskim aplikacijama, surfanje internetom i multimediju. Kada su u pitanju neke zahtjevnije zadaće, poput recimo kodiranja videa, tu je ipak dosta sporiji, pa ga za takvo što ne preporučujemo. Veliki plus mu je i relativno dugo trajanje baterije. Procesor možda nije osobito brz, ali je dovoljno štedljiv, pa će vrijeme autonomije svakako biti na vrlo visokoj razini.
Kupiti ili ne? Ako tražite dobro izbalansiran laptop za uobičajeno svakodnevno korištenje, ovo je odličan odabir. Međutim, nije za neku zahtjevniju primjenu niti ćete se na njemu naigrati novijih igara.