Što je ovo? Da li mi to sanjamo? Ne, HP je stvarno konačno napravio gamerski prijenosnik, a kako nam se čini, krenuli su stvarno udarno na svim područjima, počevši od dizajna, izrade, pa sve do upotrijebljenog hardvera.
Čim zgrabite kutiju u kojoj dolazi Omen, bit će vam jasno da u rukama imate nešto posebno. Otvaranjem kutije dolazimo do iznenađujuće tankog i laganog 15,6” računala, pogotovo kad se u obzir uzme činjenica da je riječ o gamerskoj konfiguraciji. Ovo se može ponajprije pripisati činjenici da je kućište napravljeno od jednog komada aluminija, a od tuda proizilazi stvarno vrhunska kvaliteta izrade koju prati odličan dizajn. HP se potrudio dostaviti što više sitnih i oku ugodnih detalja. Tako na šarkama imamo svojevrsni detalj varenog metala, nešto poput mrlje od motornog ulja. Gornja strana poklopca ekrana ima fora reljefeni uzorak, dok s donje strane nalazimo prilično neklasično dno koje se pod kutom sužava prema gumenim nogama Omena.
Kako bi smjestio sve komponente u ovom prilično nestandardnom kućištu, HP je napravio custom-made matičnu ploču posebno za ovaj model. Za što efikasnije hlađenje unutrašnjosti HP je na stražnju stranu stavio dva otvora za ventilaciju kroz koje izlazi topli zrak uz pomoć velikog rashladnog sustava unutar kućišta. Uvijek pozdravljamo ovakav tip isključivo stražnjeg ispuha toplog zraka, pogotovo kod gamerskih računala, kako korisnici na taj način neće uopće imati doticaja s njim. Na toj istoj stražnjoj strani možete naći sve konektore za spajanje, počevši od četiri USB 3.0, HDMI i miniDisplayPorta, pa čak i adaptera za napajanje. Jedini koji se tamo nije smjestio jest čitač SD kartica, ali on je dostupan na desnom boku.
Poput piramide Donja strana Omena nekonvencionalnog je oblika što mu daje privid izuzetne tankoće
Glavna površina na kojoj se sve događa, barem što se tiče inputa od strane korisnika, je velika tipkovnica s individualnim pozadinskim RGB osvjetljenjem koje je moguće kontrolirati putem HP Omen Control softvera. Odmah pored nje, s lijeve strane nalazi se šest programabilnih macro tipki koji su must-have kod RTS, MMORPG-a i MOBA tipova igara. Nažalost, zbog toga je iz kombinacije ispao klasični numpad dio, ali nekako sumnjamo da će ikome tko planira kupiti ovaj prijenosnik stvarno to i trebati. HP se stvarno isprsio s veličinom touchpada, koji je u ovom slučaju užasno širok, što uvijek pozdravljamo.
Iako, sumnjamo da će ga publika kojoj je ovo računalo namijenjeno često koristiti. Beats Audio zvučnici zauzeli su dobar dio te iste plohe na kojoj se nalazi touchpad, a jedino što je vrijedno spomena kod njih je zgodan crveni detalj, odnosno svijetlo koje izlazi iz njih, baš kao i na stražnjoj strani kod ispuha ventilacije. Zvučnici i dalje ostavljaju koliko-toliko prosječan, klasičan “laptopski” dojam - premalo basa, neizraženi tonovi i odzvanjajuće metalni zvuk.
Ekran za diranje
15,6” FullHD 1920 x 1080 IPS ekran ujedno je i touchscreen. Ovo zadnje po defaultu znači da ćemo dobiti vrlo kvalitetan prikaz slike, a naravno IPS matrica samo pomaže u tome. Prednju stranu štiti staklo, koje se uvijek pokaže praktičnim u službi touchscreena, ali ujedno znači dosta refleksije od okoline, kao i ostavljanje tragova packavih prstiju. Što se performansi tiče, kutovi gledanja su odlični, oštrina i zasićenost boja izvrsna, a jedinu primjedbu imamo možda na činjenicu da se za ove novce polako dobivaju ekrani veće rezolucije. S druge strane, opet razumijemo zašto to možda i ne bi bilo poželjno budući da bi nam trebao puno jači hardver u kućištu.
Hardver dostojan igara
Iako u njega još nije stigao Intelov Broadwell CPU, a niti ni nVidijin Maxwell GPU, hardverski gledano Omen je u samom vrhu ponude sa četverojezgrenim Core i7 – 4710HQ procesorom, te nVidijinom GeForce GTX 860M s 4 GB VRAM-a. Uz sve navedeno, ova konfiguracija je došla i sa 16 GB RAM-a, te 256 GB M.2 SSD-om. Što se tiče konfigurabilnosti ovog računala, model grafičke kartice i procesora su za sada fiksni, dok se količina RAM-a i kapacitet SSD-a može birati. Treba vidjeti što će biti dostupno kad HP odluči upgradeati na Intelovu Broadwell i nVidijinu Maxwell arhitekturu, a od toga onda možemo očekivati samo još bolje performanse. GTX 860M dovoljno je jaka da vrti bilo koju noviju igru u FullHD rezoluciji, s pokojim kompromisom na grafičkim detaljima ako baš ciljate na viši framerate, a Core i7-4710HQ i ostatak hardverskih komponenti neće predstavljati apsolutno nikakvo usko grlo u bilo kojem obliku.
Činjenica je da za ove novce možete dobiti puno jače i puno opremljenije računalo nekih drugih brandova, ili barem isto za upola manje novaca, nitko od njih ne može ponuditi baš ovoliko poseban komad hardvera koji će sigurno svima zapinjati za oko, ali i obaviti posao (ili igre) kako treba.