Končar Nina NI1619i7 Pro Plus

Končar Nina NI1619i7 Pro Plus

Povratak u velikom stilu

Najnovija generacija Končarevih laptopa visoke klase potencijalnim kupcima unutar ultratankog kućišta nudi iznimno moćan hardver koji jamči vrhunske performanse. Štoviše, nova Nina je trenutno najisplativiji prijenosnik s Nvidijinom RTX grafičkom karticom na domaćem tržištu, a svojim će vrlinama jednako privući gamere i zahtjevne poslovne korisnike.

Naši dugogodišnji čitatelji vjerojatno će se sjetiti kako je Končar svojevremeno bio prisutan na domaćem tržištu sa svojim modelima prijenosnih računala. Nina, Nika i Nada imena su prijenosnih računala koja su tada dobrano odzvanjala i odskakala od uobičajenih naziva prijenosnika stranih proizvođača. U međuvremenu su se Končarevci lagano primirili i okrenuli prvenstveno poslovnim korisnicima te više nisu bili toliko prisutni na tržištu s prijenosnim računalima za širi krug korisnika.

Ušminkana Nina!

Čini se, međutim, kako je vrijeme za comeback. I to ne bilo kakav. Nina se vraća - i to u velikom stilu. Naime najnovija serija Končarevih prijenosnih računala temelji se na najmodernijoj hardverskoj platformi koja uključuje Intelove i7 procesore 8. generacije i Nvidijinu grafičku karticu RTX 2070. Tako se najnovija Nina smješta u prilično elitno društvo hardverski najmoćnijih prijenosnika na domaćem tržištu.

Nova se Nina odlikuje modernim dizajnom uz ultratanko kućište debljine od svega 2cm.

Končar 1

Nova Nina je ušminkan prijenosnik koji po svojem vanjskom izgledu svakako spada u 2019. godinu. Kućište je debljine svega 2cm, što Ninu smješta u društvo najtanjih prijenosnih računala s ovako moćnom hardverskom platformom.

Krase je i prilično intrigantne dimenzije. Naime, ovdje smo se prvi puta susreli s prijenosnikom veličine ekrana od 16,1 inča. Ukupna masa iznosi svega 2,1kg, što znači da je nova Nina pogodna za često prenošenje. Pritom ovdje možemo biti zadovoljni kvalitetom izrade i robusnošću. U velikoj mjeri prijenosnik je izrađen od metala, dok tek jedan manji dio uključuje plastičnu površinu. Voljeli bismo jedino vidjeti nešto čvršću površinu s gornje strane jer se ovako prilično lako uvija pod pritiskom.

Jedna od ključnih prednosti Nine u odnosu na konkurenciju trebala bi biti i veća mogućnost izbora konfiguracije prijenosnika. Po već dobro prokušanom receptu Končar se ovdje oslanja na platformu pouzdanog tajvanskog OEM proizvođača prijenosnih računala Clevo. Končar trenutno u ponudi ima Ninu u četiri osnovna modela s različitim konfiguracijama i cijenama. Međutim, na raspolaganju vam je mogućnost da prijenosnik dodatno konfigurirate prema vlastitim željama, što se prvenstveno odnosi na količinu radne memorije i sustav za pohranu podataka (do 3 uređaja).

Kompaktnih 16 inča!

Najzanimljivija osobina nove Nine je ugrađeni 16,1-inčni ekran. Ovo je prvi puta da se susrećemo s ovakvim formatom ekrana i općenito prijenosnikom takvih dimenzija i moramo priznati da nam se cjelokupni koncept prilično dopao. Obično nije dobro biti negdje između, no ekran ovakve veličine jako se dobro smjestio između uobičajenih veličina ekrana od 15,6 i 17,3 inča. Premda na prvi pogled ne djeluje tako, čitavih pola inča više u odnosu na uobičajenih 15,6-inča u praksi čini prilično veliku razliku i omogućava ugodniji rad. Nije naodmet napomenuti kako je i sama kvaliteta ugrađenog ekrana jako dobra. Temelji se na tehnologiji IPS, što jamči vjeran prikaz boja i dobar vidljivi kut, a frekvencija osvježavanja od 144 Hz osigurava potrebnu brzinu, što posebno dolazi do izražaja u igrama. Jedina zamjerka po pitanju ekrana odnosi se na dosta primjetno probijanje pozadinskog osvjetljenja, što se posebno vidi na tamnoj podlozi. Uvjetno rečeno, među nedostatke kod ugrađenog ekrana možemo ubrojiti i izostanak podrške za tehnologiju G-Sync.

Nina nam se predstavila i s respektabilno izvedenim touchpadom s integriranim čitačem otiska prsta. Tipkovnica se pak odlikuje RGB osvjetljenjem u tri zasebne zone. Moramo napomenuti kako je riječ o tipkovnici pune veličine s numeričkim dijelom, što znači da je dovoljno prostrana i ugodna za korištenje. Premda je Nina u skladu s modernom platformom jako dobro opremljen laptop, ipak smo zamijetili određene nedostatke. Prije svega ovdje mislimo na izostanak podrške za Thunderbolt 3 s obzirom na to da nijedan od dostupna dva USB 3.1 Type C utora ne podržava ovu tehnologiju.

Prostrana tipkovnica pune veličine s numeričkim dijelom i touchpad s integriranim čitačem otiska prsta omogućavaju ugodan rad.

Končar laptop 4

Moćan hardver

Osim ekrana neobičnih dimenzija, ono što Ninu katapultira u sam vrh ponude na domaćem tržištu prijenosnika je iznimno moćan hardver upakiran u tanko kućište. Izvedba koju smo mi testirali provjerenoj kombinaciji Intelovog Core i7 8750H procesora i Nvidijine RTX 2070 Max-Q dodaje i 16GB radne memorije te brz SSD kapaciteta 1TB. Ukratko rečeno, performanse su doista impresivne, bilo da govorimo o podizanju sustava, pokretanju aplikacija ili brzini u zahtjevnim aplikacijama i igrama.

Pomoću zasebne aplikacije Control Center može odabrati između nekoliko predefiniranih opcija koje jako utječu na performanse, potrošnju energije i buku rashladnog sustava. Mi smo Ninu testirali odabravši opciju Performance koja omogućava ponajbolje performanse, ali uz dosta izraženu buku. Ovo se prije svega odnosi na brzinu procesora koji u tom slučaju nešto duže održava više radne taktove uz povećanu potrošnju energije.

Usporedba performansi s HP-ovim Omenom 15 pokazuje da Nina bez problema drži korak s najmoćnijim laptopima na tržištu.

Tablica

Performanse u igrama su svakako također respektabilne i sve najnovije igre ćete bez problema igrati na Full HD rezoluciji uz maksimalne detalje prikaza. Ipak, čini se kako tehnologija Optimus, koja omogućava korištenje integriranog grafičkog čipa na Intelovim procesorima u kombinaciji sa zasebnom grafičkom karticom, ne radi baš najbolje s RTX karticama. U nekim igrama primijetili smo osjetan gubitak performansi obzirom na slanje signala s RTX kartice na integrirani grafički čip koji potom prikazuje sliku na ugrađenom ekranu. Spojite li vanjski monitor direktno na HDMI izlaz na prijenosniku, RTX kartica je zadužena za prikaz slike i nema gubitka performansi.

Za profesionalce, ali i gamere!

Inače bi korištenje integriranog grafičkog čipa prvenstveno trebalo omogućiti uštedu energije prilikom rada na bateriji. Međutim, nismo zabilježili osobito dugo vrijeme autonomije, što je očekivano s obzirom na prilično moćan hardver koji troši dosta energije.

Kome je namijenjena nova Nina? Končarevci će vam reći profesionalcima i zahtjevnim poslovnim korisnicima koji žele iznimno moćan laptop uz mogućnost lakog i jednostavnog prenošenja. I doista, bilo da se bavite obradom slika, videa ili 3d animacijom, Nina će vam ponuditi vrhunske performanse i mogućnost da sve što trebate obavite brzo i efikasno i van ureda.

Međutim, javna je tajna kako je Nina zapravo najisplativiji gamerski laptop na domaćem tržištu. Gamerima preporučamo odabir osnovne konfiguracije koja je osjetno jeftinija od ove naše testne i samostalnu nadogradnju radne memorije i sustava za pohranu podataka.

Općenito možemo reći kako je Nina svojevrsni best buy u kategoriji tankih i laganih prijenosnika vrhunskih performansi. S obzirom na dodatnu mogućnost konfiguriranja prema vlastitim željama i osiguranu servisnu podršku, svakako je uzmite u obzir ako tragate za laganim, tankim i ujedno iznimno hardverski moćnim laptopom.

Više informacija

  • Model: Nina NI1619i7 Pro Plus
  • Ukupna ocjena: 4,3
  • Isplativost: 5
  • Proizvođač: Končar
  • Procesor: Intel Core i7 8750H 22 GHz base/ 41 GHz boost clock
  • Memorija: 1x 16 GB DDR4 2400 MHz
  • Grafički sustav: Intel UHD 630+ Nvidia RTX 2070 8 GB GDDR6 Max-Q design
  • Tvrdi disk: Crucial P1 1 TB SSD M2 NVMe
  • Zaslon: 16,1“ Full HD 1920x1080 IPS 144 Hz, 3 ms
  • Mreže: Gb LAN, Intel 802.11 ac WiFi+ Bluetooth 5.0
  • Priključci: 2x USB 3.1 Gen 2 Type C, 2x USB 3.0, 1x HDMI, 1x mDP 1.3, čitač kartica, čitač otiska prsta, priključci za slušalice i mikrofon, zvučnici 2x 2 W, RGB osvjetljena tipkovnica 3 zone
  • OS: bez OS-a
  • Dimenzije i masa: 380x 252x 19,9 mm, 2,1 kg
  • Plus: vrhunske performanse, količina radne memorije, kvalitetan 16,1-inčni 144 Hz ekran, tanko kućište i mala masa s obzirom na veličinu ekrana, brz SSD velikog kapaciteta, tipkovnica s RGB osvjetljenjem
  • Minus: izostanak podrške za Thunderbolt 3, ekran ne podržava G-Sync, poprilično bučan rashladni sustav
  • Ustupitelj i cijena: Končar, (01) 365 5547, www.racunala.koncar.hr, 14.100,00 kn
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

// možda će vas zanimati



Pretraži Nabava.net portal za najbolju cijenu

Najbolje cijene za Končar Nina NI1619i7 Pro Plus

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.


Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.