Brža RAM memorija omogućit će vam bolje performanse integrirane grafičke kartice ukoliko samo nju koristite. Razlog je što integrirana grafička kartica koristi RAM kako bi sebi zauzela jedan dio za potrebe VRAM-a i podataka koji se obrađuju. Iako se ovo odnosi i na mobilne platforme, do nedavno je to ipak bilo više fokusirano na desktop platforme jer za mobilne nije bilo brzog SO-DIMM RAM. Klasični maksimum je uglavnom bio 1600 MHz. G.Skill je nedavno predstavio nekoliko modela SO-DIMM RAM-a sposobnih za brzine i veće od toga, a mi smo upravo isprobali jedan takav kit od 16 GB
(2x 8GB) brzine 2133 MHz u sklopu Intelove NUC platforme. G.Skillov Ripjaws kit ne izgleda ništa drugačija od ostataka SO-DIMM memorije, nema čak ni metalni heatsink već naljepnicu. Poblemi se stvaraju jednom kada shvatite da rijetko koja mobilna platforma zapravo podržava brzine veće od 1600 MHz, a jedini način kako ostvariti veće brzine od toga, ako ne izravno putem XMP profila, jest da overclockirate memoriju putem overclockirana procesora.
Na sreću, ova platforma je podržavala te brzine, jer overclocking mobilnih platformi je rijedak i pomalo nepoželjan / neisplativ prizor. Osim visokog radnog takta, Ripjaws su zapravo low-voltage DDR3L tip memorije koje rade na malih i štedljivih 1,35V. Rezultati su govorili za sebe, iako u svakodnevnom radu nećete primijetiti razliku, performanse integrirane grafike u odnosu na originalnih 1600 MHz rastu za otprilike 10%, što je pristojni pomak, ali upitno opravdan razlikom u cijeni.
Zbog ovoga se postavlja pitanje isplativosti, jer omjer uloženog i dobivenoga se definitivno ne isplati kako cijena eksponencijalno raste sa sve većom brzinom frekvencije memorije, a i tržišna niša proizvoda koju ju podržavaju je vrlo mala.