Intel u ovom cjenovnom rangu nema šesterojezgrenih procesora i zahtjevni multiprocesorski zadaci su njegova glavna prednost. Konkurenciju jednostavno melje u tom segmentu, ali isto tako kod single core performansi i u gamingu, Intel i dalje daje više.
Radni takt modela 1600X je 3,6 GHz, a maksimalna Turbo Core brzina ide do 4 GHz. Do te vrijednosti smo u testu uspjeli i overklokirati procesor. Procesor je kao i cijeli Ryzen lineup izrađen u 14 nm proizvodnom procesu, a TDP-om od 95 W također upućuje na povezanost s 1800X. Za njega je potrebna AM 4 matična ploča, a AMD preporučuje jeftiniji B350 čipset koji spušta cijenu cijele konfiguracije u odnosu na X370, a i dalje se zadržavaju mogućnosti overklokinga. Ryzen 5 također podržava dual channel DDR4 memoriju, a situacija se s RAM-om popravila u odnosu na lansiranje Ryzena, pa sada imamo BIOS update na pločama i nove module specijalno napravljene za AMD-ovu novu platformu.
Uspoređujemo li rezultate testiranja s i5 7600K modelom, vidljiva je dominacija Ryzena u multithreaded aplikacijama, a iako Intel odnosi pobjedu u većini gaming benchmarka, razlike su vrlo male, pa u nekim igrama nismo niti označili pobjednika. Obzirom na veći broj jezgri, Ryzen očekivano troši više, što osobito dolazi do izražaja kod overclockinga.
Ukupno se radi o odličnom procesoru koji ima bolje performanse i od i7-7700K u višejezgrenim zadacima, pa stvarno nudi nevjerojatnu snagu za ovaj iznos.