Novi USB 3.1 dobio je momenta, a to se jasno vidi i po činjenici da su proizvođači matičnih ploča počeli implementirati ovaj novi stanard u svoje modele. Iako će proći još dosta vremena dok se AMD i Intel odluče integrirati USB 3.1 u sklopu svojih čipseta (Skylake ga neće imati), ovakva alternativa u obliku thrid party čipova na ploči zasigurno nikom ne smeta dok god je podrška prisutna.
Mini me
Kada smo prvi put ugledali vijest da će ASRock izbaciti mini-ITX ploču baziranu na X99 platformi, gotovo smo opali iz stolice. Ovo je nevjerojatno iz više razloga, ali najviše zbog činjenice što je sam socket procesora toliko velik da zauzima gotovo pola ploče. Čak ni enthusiast level plaftorme poput X79 i X58 nisu imale niti jedan model baziran na mini-ITX formatu. ASRocku je ovo definitivno bio izazov, jer X99E-ITX/AC je sve samo ne običan model.
Podrška za USB 3.1 Uz pomoć ASMedinog čipa ASRock je integrirao ovaj najaktualniji USB standard na svoju ploču
Bližom inspekcijom ploče brzo ćete shvatiti da nemamo o čemu puno pričati, obzirom da je riječ o mini ITX formatu koji je prilično ograničen na uštrb formata ali je ASRock, unatoč tome, uspio utrpati nevjerojatnu količinu featurea, pogotovo zato što ih je veličina socketa dosta ograničavala. Dizajn same ploče prilično standardno izgleda, uzevši u obzir da je riječ o ASRocku i njihovoj klasičnoj plavo-crnoj kombinaciji boja. Layout komponenata je ipak nešto drugačiji u odnosu na klasične primjere mini ITX matičnih ploča, ponajprije jer su RAM slotovi stavljeni na vrh ploče.
Obzirom da imamo samo dva slota moguće je konfigurirati memoriju samo u dual-channelu, a ne quad-channelu kako to obično i bude na klasičnom primjeru X99 matične ploče i platforme. Možda ćemo vidjeti varijaciju ovog modela kad SO-DIMM DDR4 RAM postane dostupan, a koji bi bez problema u četiri slota fizički mogao stati na mini ITX ploču ako ih se postavi vodoravno. Daljnjim pregledom ploče možete primijetiti da su 24-pinski ATX i 8-pinski EPS power konektori zamjenili uobičajena mjesta, dok je PCI-e x16 3.0 slot na klasičnom mjestu. Odmah iznad njega imamo jedno iznanđenje u obliku SATA Express konektora koji koristi dva SATA II porta, a također iznad njega USB 3.0 headher koji je na vrlo neubičajenom mjestu, dok se u prostor oko njega nalazi čista površina na kojoj možete vidjeti M.2 slot za module do 80 mm.
Odmah na tom mjestu nalazi se i ASMedijin third party kontroler koji ovoj ploči omogućava USB 3.1 podršku. Obzirom da smo dotaknuli ovu teme, na stražnjoj strani kod I/O backpanela naći ćete dva USB 2.0 porta, combo PS/2 port, clear CMOS button, eSATA III port, četiri USB 3.0 porta koja se nalaze odmah ispod dva Intelova Gigabit LAN porta, te na kraju dva USB 3.1 porta i klasični set analognih i digitalnih audio izlaza/ulaza. Osim same ploče, interesantna je činjenica da uz nju dolazi priložen 2U low-profile CPU hladnjak koji obično možete naći u server rackovima.
Sastoji se od velikog aluminijskog bloka, četiri heatpipea koji naliježu direktno na CPU, sve hlađeno sa 60 mm ventilatorom. Svoj posao će defnitivno odraditi kako treba za bilo koji model Haswell-E procesora, ali nemojte računati na tihi rad ili dobar overclocking potencijal, pogotovo ne zbog za X99 platformu relativno slabog 6-phase power designa. Razlog zašto se dobije hladnjak je taj što konkretno ovaj socket koristi drugačiji mount za hladnjak koji se inače koristi na serveskim pločama, a za koji gotovo da i nema normalnih hladnjaka.
U slučaju da posjedujete kakvo AIO vodeno hlađenje, možete ga probati instalirati na socket budući da je ASRock priložio mounting plate koji će odgovarati pojedinim modelima gotovih vodenih hlađenja. Naravno, obzirom da je riječ o svojevrsnom premium proizvodu koji je uz to i stvarno dobro opremljen, cijena od preko 2.000 kuna ne čudi, iako bi većina korisnika pomislio da bi manje trebalo biti jeftinije, pogotovo u slučaju matičnih ploča.