Tako nas je ovog puta dočekao vrh Gigabyteove ponude matičnih ploča baziranih na Z170 čipsetu – Z170X Gaming G1.
Lak i krom
Dizajn ovog modela matične ploče u najmanju ruku je interesantan, ali i istodobno hrabar podvig od strane Gigabytea budući da su se dosta odmakli od originalne dizajnerske filozofije. Poprilično smo sigurni da po izgledu neće sjesti široj publici, ali s druge strane Gigabyte ovim modelom niti ne cilja na takve korisnike. Bijelo-crvena kombinacija još nekako prolazi, ali kromirani PCI-express x16 konektori nas nekako bodu u oko, iako zapravo ironično radi toga ovakav premaz pomaže u njihovom lociranju. Ostatak ploče je crn na račun PCB-a, a najviše zapravo dominiraju plastični pokrovi bijele boje koji pokrivaju konektore, heatsinkove power designa i chipseta. Kada smo se već i dotakli heatsinkova, onaj koji grli socket procesora i hladi VRM-ove osim mogućnosti pasivnog hlađenja nudi opciju i vodenog hlađenja kako ima predugrađenu mogućnost spajanja na vodeni loop.
Opremljen do zuba
Gaming G1 model podsjeća na situaciju kada idete konfigurirati auto opremu preko weba pojedinog branda pa poklikate sve moguće opcije, a upravo je tako je s njegovim mogućnostima. Prije svega na račun svojih četiri PCI-express slotova Gaming G1 model podržava čak 4-way SLI ili Crossfire za grafičke kartice. Iako je realno takvo što bolje izvesti na X99 platformi, ako se može i na Z170, zašto ne. Između njih naći ćete čak dva M.2 slota što je također rijetko viđen prizor, baš kao i tri SATA Express konektora koju čine šest SATA III konektora, a kojih ukupno ima čak deset. Tu je naravno i poboljšano audio sklopovlje kojeg prate Creativova Sound Core 3D tehnologija i čip, Nichiconovi pozlaćeni kondenzatori, zamjenjivi OP-AMP-ovi i dedicirano pojačalo za slušalice do 600 Ohma impedancije. Kao šećer na kraju imamo i podršku za USB 3.1 standard preko posebnog kontrolera te po jedan USB 3.1 Type-A i Type-C utor na stražnjoj strani.
USB 3.1 pod “muss” Type-C i Type-A konektori rame uz rame
Makar bi se reklo da u sklopu svoje hardverske gaming predispozicije, pedigrea i brandinga ovaj model dolazi u službi samo igranja igara, na račun njegova čak 22 faznog power designa, ali i pojačanoga hlađenja, usudili bi se reći da je fokus možda ipak na overclockingu.
Pogotovo kada shvatite da na samoj ploči imate par prekidača koji će vam olakšati taj proces, doduše ne u stilu čistokrvnih Gigabyteovih OC modela ploča, ali dovoljno dobro i intuitivno da vam skrati cjelokupni proces overclockiranja. U kombinaciji s Gigabyteovim softverom i automatskim načinom oveclockiranja, postigli smo 4,6 GHz, a daljnjim ručnim overclokiranjem nismo stigli dalje od stabilnih 4,7-4,75 GHz, što je stvarno impresivno. Iskreno, i mora biti jer ploča košta tek malo ispod 5.000 kuna, što je mora opravdati u svakom mogućem pogledu, pa čak i više od toga.