Za potrebe ovog usporednog testa nam je Corsair ekskluzivno poslao svoj najnoviji jeftiniji NVMe disk MP600 Core XT. Ovdje je riječ o posve novom disku koji je predstavljen tek nedavno i namijenjen je budget kategoriji tržišta, a pritom donosi punu podršku za moderno sučelje u obliku PCI Expressa 4.0, te bi prije svega trebao ponuditi super povoljan omjer cijene po gigabajtu dostupnog prostora. Vidljivo je ovo i prema dostupnim kapacitetima, s obzirom da je ovaj disk dostupan isključivo u većim kapacitetima od 1, 2 ili 4 TB.
Jeftini NVMe nove generacije
Valja napomenuti kako je Corsair već ranije imao u ponudi MP600 Core model, pa njega nemojte pobrkati s ovim najnovijim koji ima dodatak XT, a dostupan je po osjetno povoljnijoj cijeni i dolazi s novijim, naprednijim kontrolerom.
Što se tiče samih ugrađenih komponenti, Corsair se ovdje oslanja na provjereni koncept kada govorimo o jeftinijim NVMe diskovima najnovije generacije. Štednja počinje već od samog pakiranja. Disk dolazi u vrlo maloj kutijici bez ikakvih dodataka. Na malenoj crnoj pločici uobičajenog formata od 80 mm sve se komponente ovoga puta nalaze s jedne, gornje strane.
Corsairov MP600 Core XT ne posjeduje DRAM cache, a uobičajena zamjena je HMB tehnologija. Ukupno na pločici nalazimo četiri 3D NAND QLC memorijska čipa čiji je proizvođač Micron. Korištenje QLC memorijskih čipova omogućuje osjetno povoljniju cijenu po gigabajtu dostupnog prostora, međutim, ima i svojih nedostataka u obliku manje maksimalne količine zapisivanja podataka.
Ugrađeni kontroler je najnoviji Phisonov PCIe 4.0 kontroler PS5021-E21, koji je posebno optimiziran za jeftinije NVMe diskove i postizanje optimalnih performansi bez prisutnog DRAM cachea.
U svakom slučaju, omogućuje Corsairovom MP600 Core XT-u da iskoristi mogućnosti brže PCIe 4.0 sabirnice, što nije bio slučaj s nekim drugim jeftinijim PCIe 4.0 diskovima koje smo testirali. Sve skupa rezultira jako dobrim performansama. U sintetičkim testovima je ovaj Corsairov disk bez premca i uvjerljivo je najbrži od svih testiranih jeftinijih diskova.
Superiorne performanse
Posebno se ovo odnosi na brzine sekvencijalnog čitanja i zapisivanja. U konačnici se ovaj Corsairov disk pokazao najbržim u svim sintetičkim testovima, a u nekima je bio i osjetno brži od konkurencije.
Dobar je ovo pokazatelj kako je ugrađeni Phisonov kontroler jako dobro optimiziran za kratkotrajne testove performansi i vrlo dobro može iskoristiti dostupno brže sučelje. Kada govorimo o našim „real life“ testovima performansi, bilo da je riječ o zapisivanju ili kopiranju datoteka, tu se slika ne mijenja previše. Možda Corsairov MP600 Core XT više nije toliko dominantan u odnosu na konkurenciju, ali je i dalje u pravilu najbrži ili jedan od najbržih. Jedina iznimka od ovog pravila je test učitavanja igre, no ovdje su razlike ionako bile dosta male. Nema sumnje kako je Corsair dobro pogodio što se tiče ugrađenih komponenti, pa ovaj disk postiže jako dobre rezultate po pitanju performansi. Cijena po gigabajtu dostupnog prostora također mu je prilično povoljna. Preporučena cijena iznosi 75 eura, no vjerujemo kako će ga biti moguće pronaći i po osjetno nižoj cijeni.
Glavni nedostatak zapravo predstavlja svega 250 TB maksimalne količine zapisivanja podataka (TBW). Posljedica je to korištenja QLC memorijskih čipova. Svojevrstan nedostatak predstavlja i vizualno dosta zastarjeli Corsairov popratni softver SSD Toolbox, koji pritom nije pretjerano bogat po pitanju naprednih opcija.
Corsair nam je ovdje pokazao koji su nekakvi gornji limiti po pitanju performansi kod jeftinijih NVMe diskova i moramo priznati kako je ukupan rezultat prilično dojmljiv. Ukoliko tražite jedan od najbržih jeftinijih NVMe diskova, ovo je zasigurno odličan odabir.