Mnogi proizvođači su nedavno predstavili svoje nove serije NVMe diskova koji su osmišljeni tako da ponude odgovarajuće performanse i adekvatan kapacitet po vrlo povoljnoj cijeni. Jeftini NVMe diskovi su sve popularniji, tako da bi svi htjeli svoj dio tržišnog kolača.
Silicon Power je tako nedavno predstavio svoju novu budget seriju PCIe 4.0 diskova pod nazivom UD85, koja je dostupna u kapacitetima od 256 i 512 GB, te 1, 2 ili 4 TB. Silicon Powerov UD85 je predstavljen kao direktna konkurencija ultrapopularnom Kingstonovom NV2. Cijena im je također tu negdje. Preciznije, oko 50-tak eura za terabajt. I nekakve osnovne specifikacije su vrlo slične.
NVMe za široke mase
Prije svega, ovaj disk donosi podršku za bržu PCIe 4.0 sabirnicu, kao i napredniji NVMe standard 1.4. Kao i većina jeftinijih NVMe SSD-ova, i Silicon Powerov UD85 se temelji na 3D NAND flash memorijskim čipovima. Prema svemu sudeći, ovdje se ipak koriste TLC NAND flash čipovi, a ne QLC.
Što se tiče samog kontrolera, iz Silicon Powera smo dobili informaciju kako nam ne mogu točno specificirati koji se kontroler koristi kod UD85, s obzirom da sam kontroler i druge komponente diska ovise o trenutnoj dostupnosti pojedinih komponenti i o samoj regiji. Međutim, nije odveć teško pogoditi kako je vjerojatno riječ o jednom od dva popularna kontrolera, Silicon Motionovom SM2267XT ili Phisonovom PS5021-E21T. Bilo koji od ova dva kontrolera omogućit će više nego pristojne performanse u ovoj cjenovnoj klasi. Dodatno, UD85 podržava SLC cache, što bi trebalo omogućiti nešto bolje performanse prilikom sekvencijalnog čitanja i zapisivanja podataka.
Očekivano, jedan od razloga niske cijene svakako je i izostanak DRAM cachea. Umjesto toga se ovdje koristi provjerena HMB (Host Memory Buffer) tehnologija, pri čemu se kao DRAM cache koristi maleni djelić radne memorije računala.
Sredimo li malo dojmove i bacimo li pogled na rezultate testiranja, možemo reći kako je Silicon Powerov UD85 manje-više ostvario očekivane rezultate po pitanju brzine rada. Istina, performanse su dosta neujednačene. U nekim testovima je pri samom vrhu, a drugdje je pak jedan od sporijih diskova u ovom usporednom testu. Posebno ovdje govorimo o brzini sekvencijalnog čitanja u nekim testnim scenarijima, ali i iznenađujuće sporom kopiranju velikih datoteka. S druge strane, brzina prilikom nasumičnog čitanja i zapisivanja je vrlo dobra.
Jeftini kapacitet
Međutim, ukupno gledajući, brzina rada je sasvim zadovoljavajuća. Posebno ćete zamijetiti osjetno ubrzanje ukoliko nadograđujete starije računalo opremljeno osjetno sporijim diskom. Pritom se UD85 odlikuje vrlo malom potrošnjom energije i malim zagrijavanjem, pa mu niti ne treba nekakav pasivni hladnjak. Zbog toga je posebno pogodan za ugradnju u prijenosna računala opremljena NVMe diskovima manjeg kapaciteta. Također, bit će odličan odabir kao instalacijski disk za igre, s obzirom da je ovdje riječ o poprilično brzom disku većeg kapaciteta.
U prilog mu svakako ide i petogodišnje jamstvo, te vrlo prihvatljivih 560 TB maksimalne količine zapisanih podataka, što jamči dobru dugovječnost. Svakako treba uzeti u obzir kako je ovo jedan od najjeftinijih diskova koje smo ovoga puta testirali, te jedan od najjeftinijih terabajtnih PCIe 4.0 diskova na tržištu. Svojim se performansama možda i ne može mjeriti s najbržim ovdje testiranim jeftinijim NVMe diskovima, no omjer cijene, performansi i dostupnog kapaciteta je svakako vrlo prihvatljiv.
Konačno, spomenimo i popratni softver u obliku aplikacije SP Toolbox koja donosi sve informacije o disku, pregled parametara i dijagnostiku, kao i mogućnost sigurnog brisanja svih podataka s diska. Sama aplikacija je vrlo jednostavna za korištenje, premda vizualno ne izgleda osobito atraktivno.