Dobro poznati Vapor-X i Dual-X modeli grafičkih kartica, odnosno aftermarket hladnjaka, pomalo su postali monotoni. Sapphire kao da je uslišio naše zahtjeve i s dolaskom R9 290/290X serije odlučio ugraditi kompletno novi hladnjak pod nazivom Tri-X.
Bez DVI-I izlaza: Analogna konekcija otišla je s R9 290/290X serijom u zaborav
Pretpostavka je da je to veći brat Dual-X modela, ali dojmovi nas nekako ne upućuju na to. Svoj dizajn ponajprije dijeli s Toxicom koji smo imali prilike vidjeti na jednoj od Sapphireovih R9 280X. Nažalost, Tri-X nema stražnji aluminijski backplate, a kao nedostatak izdvajamo i izostanak podrške za UEFI i nonUEFI BIOS-e, ali je barem zato kartica nešto kraća. Iako u teoriji R9 290 Tri-X zauzima visnu dva slota, ipak malo izlazi van tih gabarita, tako da, ako ih već planirate stavljati jednu pored druge, neka to ne bude odmah “susjedni” slot. Cijelom izgledom dominiraju tri 90 mm ventilatora, a ispod plastičnoga pokrova hladnjak se dijeli na dva dijela. Oba rebrasta aluminijska dijela su povezana s ukupno pet bakrenih toplovodnih cijevi različitih promjera (tri 8 mm, dva 6 mm). Sve ovo proteže se uzduž cijele grafičke kartice, preko GPU-a, memorije, pa i jedinica za napajanje. Sve to hlade tri ranije spomenuta ventilatora varirajućom brzinom, ovisno o temperaturi od 1.500 do 2.000 okr/min, i to uz visoku efikasnost i tišinu. Pogotovo ako je uspoređujete s referentnim modelom R9 290, Tri-X je daleko tiša, gotovo pa nečujna za ovaj segment.
Kao što se može vidjeti iz tablice, razlika u temperaturi prilikom punog opterećenja između dva modela je nevjerojatnih 20 °C. Nemoguće je pomisliti zašto i zbog kojeg razloga bi AMD zabranio stavljanje aftermarket hladnjaka, iako se u početku kružile ovakve glasine. Naravno, uz ovakvo dobro hlađenje, Sapphire nije mogao odoljeti a da tvornički ne podigne radne takve, a od tud je i došlo “OC” u nazivu modela.
GPU kuca na okruglih 1000 MHz, što je otprilike 6% više u odnosu na referentne modele, dok je VRAM podignut s originalnih 1250 na 1300 MHz. Uz pomoć Sapphireovog Trixx softvera, takt GPU-a smo na svoju ruku naknadno uspješno podigli na stabilnih malo iznad 1,1 Ghz, što je sigurno nezanemarivih 10% “gratis” performansi. Memorija ide do visokih 1500 Mhz, odnosno 6 GHz efektivno. Ovako visoke radne taktove osiguravaju 8 + 6-pinski PEG priključci koji pod punim opterećenjem dostavljaju otprilike 300 W samo grafičkoj kartici. S obzirom na podignute radne taktove, performanse su neznatno veće u odnosu na referente modele, a u to se možete uvjeriti i iz tablice rezultata testiranja. Generalno gledajući, dobivene performanse su i više nego dovoljne za ugodno igranje na maksimalnim postavkama i visokoj rezoluciji, a kako i ne bi uz čak 2.560 stream procesora.
Cijena je očekivano nešto veća od oglednih primjeraka istog modela drugi proizvođača, ali zato Sapphireov Tri-X OC osim podignutih radnih takova i kvalitetnog hladnjaka nudi i solidnu dodatnu opremu u obliku svih potrebnih adaptera i power konektora, kao i 1,8 m HDMI 1.4a kabela.