NVidijin budget to mainstream segment dobio je novi GPU baziran na Maxwell arhitekturi u obliku GTX 750 Ti grafičke kartice. Maxwell je započeo svoj put kao “mobile first” dizajn, gdje je nVidia prvo naumila osvježiti mobilne SoC-ove, te se fokusirati više na efikasnost čipova i potrošnju, što je označilo dosta veliku promjenu u nVidijinoj dizajn filozofiji. Vremena smanjivanja proizvodnoga procesa i plasiranja novih GPU-ova završila su još s dolaskom Keplera, a Maxwell je zakucao i zadnji čavao u taj lijes predstavljanjem nove generacije čipova. Dok čekamo da se u našem Vidilabu odvrte testovi na novoj “džiforsici”, pojasnit ćemo tehnologiju koja se krije iza Maxwell arhitekture.
Video izlazi: referentni dizajn nudi miniHDMI izlaz, te DVI-I i DVI-D
Promjene na GPU čipu
Što je zapravo Maxwell? Redefinirani Kepler? Ukratko – da. Iako Maxwell ne donosi značajnu arhitektonsku promjenu u odnosu na Kepler, posebno zbog činjenice da se i dalje proizvodi 28 nm procesom, neki dijelovi su ostali “zahvaćeni” u rekonstrukciji. Nvidia je smanjila veličinu nodea i time povećala gustoću tranzistora. Iz gaming/grafičke perspektive, većina toga je ostala ista. Podrška za 11.0 DirectX je tu, bez neke naznake i pretjerane volje da se ide na 11.2. Prisutna je i podrška za nVidijin ekosistem mogućnosti poput GameWorksa, NVENC-a i G-Synca. NVENC bi u Maxwellu trebao donijeti do 2x brže enkodiranje, a od toga će zapravo najviše profitirati ShadowPlay i GameStream softver. Dekodiranje bi trebalo vidjeti pristojan pomak u performansama, od 8-10x, zbog implementacije lokalnog dekoder cachea ali i povećane memorijske efikasnosti u svrhu dekodiranja videa.
Maxwell GM107: GTX 750 Ti prvi je primjer modela grafičkih kartica baziranih na nVidijinoj novoj arhitekturi
Naglasak je na smanjenoj potrošnji
Nevjerojatan je podatak da je unatrag dvije generacije nVidia smanjila potrošnju za čak četiri puta. To je postignuto već spomenutom tehnikom, gdje je SM na 192 shadera imao samo jednu kontrolnu jedincu, dok ih sad ima jednu na svakih 32, kao što možete vidjeti i na slici. Ovo je omogućilo da se efikasnije i usmjerenije barata instrukcijama a tako i smanji potrošnja. Zbog toga su GTX 750 Ti i GTX 750 sposobne raditi i napajati se isključivo putem PCI-Express slota i njegovih 75 W, dok ćete kod proizvođača vjerojatno viđati modele s dodatnim 6-pinskim PCI-e power konektorom kako bi osigurali što bolju stabilnost grafičke kartice u slučaju tvorničkog overclocka, ali i onog korisničkog.
Dolaskom Maxwella, nVidia je odlučila pustiti dva GM107 bazirana modela, odnosno GTX 750 i GTX 750 Ti. GTX 750 Ti je nVidijin flagship GM107 proizvod. Na sebi nosi 640 CUDA jezgri, 16 ROPs-a, te 40 teksturnih jedinica u sklopu 2 MB L2 cachea. U slučaju ovog tehničkog dizajna, GM107 je nedvojbeni nasljednik Keplerovog GK107, odnosno GTX 650. Iako se GTX 660 / GK106 specifikacijama čini udaljenom od GTX 750 Ti, u praksi i nije tolika razlika.
Širina ugrađene memorijske sabirnice je 128-bita, a minimalna količina VRAM-a s kojom bi GTX 750 Ti trebala dolaziti je 2 GB pri brzini od 5,4 GHz, ostvarujući time teorijsku propusnost od 86,4 GB/s. Osnovni radni takt je 1020 MHz, s Boost clockom od 1085 MHz. Isto vrijedi i za GTX 750, s nešto manjim radnim taktom memorije od 5 GHz te naravno slabijim specifikacijama, odnosno brojem CUDA jezgri (512 nasuprot 640 kod GTX 750 Ti) i teksturnih jedinica (32 nasuprot 40 kod GTX 750 Ti). Broj ROPs-a je ostao jednak kod oba modela – 16.
Više logičkih kontrolnih jedinica: ovako je Maxwell smanjio i povećao potrošnju u odnosu na Kepler
Prvak performance per watt omjera
Istovremeno gledajući izmjerenu potrošnju, dobivene performanse i rezultate iz tablice, teško je povjerovati da ovako mala kartica može dostaviti takve performanse koristeći pritom toliko malo snage. Iako performanse nisu za “pasti sa stolice”, definitivno će poslužiti za igranje najzahtjevniji igara na FullHD rezoluciji, pa čak i onima iznad te, poput naše testne rezolucije od 1920 x 1200. Definitivno najveća mana GTX 750 Ti je nedostatak podrške za SLI, gdje bi bilo vrlo interesantno vidjeti kako se skaliraju performanse dva ovakva mališana.
Referentni dizajn je sasvim običan, dok je hladnjak vrlo malen i ostavlja dojam kao da je tu tek toliko da bude. U radu je zato vrlo tih, a temperature debelo ispod 60 °C prilikom punog opterećenja, te ispod 28 °C u mirovanju. S ovakvim rezultatima ne sumnjamo da bi mogli vidjeti i pasivnu verziju hladnjaka za GTX 750 Ti / GTX 750. Isto tako očekujemo još bolje rezultate po pitanju temperatura s aftermarket hladnjacima, te još više i tvornički overclockirane radne taktove od strane proizvođača.
Overclocking je i sa stock coolerom bio je moguć, te smo postigli visokih 1200 MHz core Boosta jednostavnim podizanjem Power Limita u MSI afterburneru. Preporučena cijena za GTX 750 Ti za našu regiju je 1.099,00 kuna, te će vjerojatno varirati od 1.000,00 do 1.200,00 kuna ovisno o modelima proizvođača, dok je za to GTX 750 899,00, odnosno u rasponu od 800,00 do 1.000,00 kuna.
U usporedbi s performansama dosta su mu bliske R7 260X i R7 265 iz suprotnog tabora. Iako je R7 260X nešto slabija, jeftinija je za otprilike 100 kuna, dok će R7 265 biti pravi i vjerojatno nešto jači konkurent GTX 750 Ti, dok je R7 260X rezervirana za GTX 750. U svakom slučaju jedno je sigurno; korisnici nisu ostali zakinuti, te su još jednom dobili više performansi za nižu cijenu.