U moru nekoliko desetaka različitih modela trenutno najjače nVidijine grafičke kartice – GTX 780 Ti, Asus uvijek uspije iskočiti iz mase svojim inovacijama. Zadnji put kada smo testirali Matrix ediciju bilo je riječ o starijem Radeonu HD 7970, gorostasu koji je zauzimao čak tri PCI-e slota pune visine. Asusova GTX 780 Ti Matrix Platinum ovog puta ne zauzima tri slota, ali je zato dosta duboka (prema stranici kućišta), te naravno i dugačka. Kutija u kojoj dolazi velika je poput omanjeg kofera, a kroz transparentni prorez na prednjoj strani dočekala nas je crno-crvena beštija.
Veliki vanjski oklopni dio hladnjaka prekriva cijeli PCB, pa čak i većom površinom od njega. Ispod njega se nalazi veliki crni aluminijski DirectCUII pasivni dio hladnjaka s neuobičajeno velikim, ali dobrodošlim, 10 mm heatpipeovima. Na njemu se pak nalazi 100 mm CoolTech ventilator i do njega jedan “obični”, također 100 mm. S druge strane kartice nailazimo na metalni backplate koji grafičku karticu čini dodatno čvrstom da se ne savija pod vlastitom težinom, a osim toga odrađuje i dio posla hlađenja grafičke kartice boljom disipacijom topline. Hladnjak je u radu iznimno tih, dok su temperature očekivano niže nego kod referentnih modela, malo iznad 70 °C, što je za jednu karticu od 2880 shadera i više nego impresivno.
Tih 2880 shadera skupa sa svim ostalim komponentama na kartici mogu povući od 250 do 300 W iz utičnice pod maksimalnim opterećenjem, no tokom igranja je to uglavnom ispod te cifre. Pogotovo s obzirom na to da je tvornički overclockirana na preko 1000 MHz radnog takta (referentni je 850 MHz). Kako bi nahranili ovu zvijer, potrebno je osigurati dva 8-pinska PCI-e power konektora, a ukoliko ih nemate, možete se poslužiti s Asusovim priloženim adapterima 2 x 6-pin na 8-pin.
To je zapravo i sve od dodatne opreme, što nas je ostavilo malo razočaranim. Bočna strana na hladnjaku otkriva Asusov Republic of Gamers logo koji svijetli i mijenja boje ovisno o opterećenosti grafičke kartice. Vrlo zgodan detalj, pogotovo za one s transparentom bočnom stranom kućišta. Očekivano, performanse su u samom vrhu aktualne hijerarhije najjačih modela grafičkih kartica. GTX 780 Ti je i dalje vladar single GPU prijestolja po pitanju snage, a Asus je to podigao na još višu razinu tvorničkim overclockom, te u prosjeku podigao performanse za od 10 do 20%.
Zahvaljujući kvalitetnim komponentama i DIGI+ VRM-u, Matrix Platinum može protegnuti noge za još nekoliko desetaka MHz. Performanse su i više nego dovoljne za FullHD, odnosno u našem slučaju i 1920 x 1200 WUXGA rezoluciju, a vrlo vjerojatno bi se dobro snašla i pri UHD rezoluciji uz nešto niže postavke detalja. nVidijina GeForceGTX 780 Ti sama po sebi, kao referenti model košta skoro kao jedna hrvatska prosječna plaća, dok kod Asusa cijena zna biti dosta veća u odnosu na konkurenciju. Pogotovo u ovakvoj specijalnoj verziji modela.