Ovaj put dovukli smo jedan model direktno iz AMD-a kako bismo isprobali vjerojatno jednu od najbolje odmjerenih kartica iz njihove ponude – R9 280 Black OC Edition. Kao što vidite iz naziva, riječ je o tvornički overclockiranom primjerku grafičke kartice kod koje je radni takt GPU-a ravno 1000 MHz. Uz 1300, odnosno 5200 MHz efektivnog radnog takta VRAM memorije koja dolazi u kapacitetu od 3 GB, možete i sami pretpostaviti da performansi ne manjka.
Riječ je inače o Tahiti Pro čipu koji dolazi s 1792 shader procesora, 32 ROP i 112 texture unita. Znači “bivša” Radeon HD 7950 u nešto unaprijeđenijem ruhu i po povoljnijoj cijeni. Kao i svaki drugi XFX-ov model, u kutiji se nalazi vrlo malo dodatne opreme, ali smo zato iz nje izvadili vrlo cool grafičku karticu. Riječ inače o double dissipation modelu koji se može pohvaliti vrlo efikasnim hlađenjem s dva velika ventilatora koji se vrte na manjoj brzini i hlade šest isprepletenih toplovodnih cijevi koje prolaze kroz veliki blok aluminijskog hladnjaka. Vanjski dizajn i estetska “ljuska” hladnjaka izgleda stvarno odlično, ne znamo kako bi drugačije opisali osim – seksi. Hladnjak dosta izlaz van gabarita kartice, prema bočnoj stranici kućišta, ali to ne bi trebalo utjecati na prostor oko nje u smislu da ju nećete moći instalirati u nešto skučenija kućišta.
Ventilatori su relativno tihi u radi pri mirovanju, no pod punim opterećenjem postaju dosta glasni, pogotovo ako ste ostavili PWM regulaciju. Ručnim kontrolama možete postići definitivno bolji balans između tišine i performansi, naravno, više u korist tišine. Ovaj model ionako ima stvarno solidne rezultate kada je zagrijavanje u pitanju, pa čak i u slučaju overclockinga. Kada smo već kod toga, kartica je raj za overclockere. Navukli smo GPU na tik do 1,2 GHz radnog takta, što ukupne performanse podiže za otprilike 10-15%. Memorija je bila još fleksibilnija, a i inače je, kada su u pitanju Radeoni nove više klase, pa smo tako tu postigli čak 1620 MHz. Iako su temperature ostale u okvirima normale, grafička je bila dosta glasnije, jer za potrebe overclockinga ipak ju je bolje ostaviti na PWM regulaciji da ne bi došlo do “gušenja”, odnosno smanjivanja radnog takta uslijed dostizanja maksimalne granice “sigurne temperature”.
Glavobolja od izbora: Od dva DVI-ja, preko dva mini DisplayPorta, do HDMI-ja
Za dostavu snage i struje brinu se dva PCI-e power adaptera, jedan 8-pinski i jedan 6-pinski. Na stražnjoj strani naći ćete za Radeonove grafičke kartice klasično velik opus video izlaza. Tu su dva miniDisplayPorta, jedan HDMI, DVI-I i DVI-D. Performanse koje pruža ovaj model bit će i više nego dovoljne za ugodno FullHD igranje, ali ako planirate ići na nešto više od toga, pa čak i recimo 2560 x 1440, morat ćete tražiti jači model ili slagati CrossFire konfiguraciju. Kao što smo na početku i rekli, kartica definitivno opravdava svoju cijenu, a pored mora ostalih konkretnih modela, na temelju viđenog dosta dobro parira i u ostalim točakama zbog kojih bi se kupac odlučio upravo za nju.