Gigabyte je predstavio nove serije matičnih ploča koje krasi dugotrajnost i izdržljivost. Riječ je o Black Edition matičnim pločama, a u našem slučaju i grafičkim karticama. Gigabyte ove proizvode stavlja na torturu dugu čak 168 sati kako bi na serverski način validirao njihovu, idemo to reći, valjanosti i dugotrajnu stabilnost. Za to ćete čak dobiti poseban certifikat u sklopu bundlea.
Dva HDMI izlaza: Nešto drugačiji, ali i dalje funkcionalni raspored. Da, moguće je oba koristiti istovremeno
Borbeni mališan
nVidijin Maxwell puno obećava, a iako smo do sada vidjeli samo jedan model mainstream grafičke kartice s ovim GPU-om, možemo samo pretpostaviti što nas čeka u višim razredima. Još kad smo je testirali prije nekoliko mjeseci, ono što nam je ostalo u sjećanju kod referentnog modela, naravno osim performansi, jest hladan rad i mala potrošnja. Iako referenti model nema dodatno napajanje, Gigabyte je na svoj model stavio dodatni 6-pinski PEG adapter, a kao što smo i rekli da mu u teoriji ne treba, njime se ipak osigurava stabilan, i kod Maxwella dosta veliki, OC potencijal.
Kada smo se već dotakli ove teme, Gigabyte je tvornički overclockirao karticu na vrlo visokih 1163 MHz za GPU, koji se penje i do 1242 Mhz u Boost Clocku, te standardnih 1350 MHz za memoriju. Za ovako nešto ipak je potrebno nešto veće od stock piceka koji se nalazio na referetnom modelu, pa su upotrijebili svoj općepoznati WindForce cooler dizajn. Ovog puta na njega su zakeljili Black Edition logo. Iako ćete na nekim low-end modelima WindForce hladnjaka naići na plastični pokrov hladnjaka, kod Black Editiona je ipak sve i dalje u aluminiju, što podiže generalnu kvalitetu izrade i dizajn i bolje sudjeluje u odvodnji topline. Kartica i PCB su inače vrlo kratki, zapravo je hladnjak za 1/3 duži od samog PCB-a te malo viri prema repu kartice.
Ništa strašno, ali definitivno interesantan detalj kako je Gigabyte (zapravo nVidija) uspjela utrpati toliko snage na tako malom PCB-u. Ostavljamo se hladnjaka i estetike, te se okrećemo prema video izlazima. No, što je sad ovo? Malo drugačije konfiguracija portova uz dva HDMI izlaza koji podržavaju 4K te ih je moguće koristiti simultano uz DVI-I i DVI-D, pa tako dobivate mogućnost korištenja do četiri monitora, odnosno maksimalno iskorištavanja sva četiri video izlaza.
GTX 750 Ti definitivno je jedan od trenutno najboljih modela grafičkih kartica kada pričamo o visokim performance per Watt vrijednostima, dok je u performansama po dolaru/kuni i dalje daleko u poretku za nekim konkurentskim modelima koji su za stepenicu isplativiji. Ako gledate na duge staze, GTX 750 Ti će se sigurno u nekom trenutku isplatiti, pogotovo ako gledate neke modele sličnih performansi van iste serije, no pitanje je koliko su za vas dovoljno dobre njezine performanse. Da li je to to, ili tražište nešto jače. Gigabyte u svakom slučaju nudi odličnu i nešto jaču alternativu od uobičajene GTX 750 Ti, a ako su vam performanse na visokim postavkama FullHD rezolucijei više nego dovoljne, nemojte gledati dalje od ovog modela.