Sapphire je već dugi niz godina jedan od najistaknutijih ekskluzivnih proizvođača grafičkih kartica s AMD-ovim grafičkim procesorima. Stoga je svakako bilo zanimljivo nakon podužeg vremena testirati jednu Sapphireovu karticu. U ovom slučaju, riječ je o mainstream 6650 XT modelu u Nitro+ izvedbi. Prema običaju, Nitro+ kartice čine sam vrh Sapphireove ponude.
6650 XT na Nitro pogon
Radeoni 6650 XT predstavljeni su tijekom proljetnog osvježenja AMD-ove ponude i predstavljaju blagu nadogradnju dobro nam znanih 6600 XT modela. Prvenstveno ovdje mislimo na nešto malo veće radne taktove grafičkog procesora i memorije.
Sapphireova Nitro+ varijanta 6650 XT kartice već na prvi pogled ostavlja vrlo dobar dojam, kako vizualno, tako i što se tiče kvalitete izrade. Riječ je o poprilično kompaktnoj kartici ukupne duljine od 260 mm. Tako da će bez problema stati i u kućišta manjih dimenzija. Ipak, valja napomenuti kako zauzima gotovo tri utora na matičnoj ploči, s obzirom na debljinu veću od 57 mm. Srebrno-crna kombinacija estetski djeluje prilično efektno, ali i dovoljno neutralno da se bez problema uklopi u bilo koje računalo.
Sapphireov Nitro+ model Radeona RX 6650 XT vrlo je kvalitetno napravljena kartica kompaktnih dimenzija.
Rashladni sustav je popriličnih dimenzija, s ukupno dva 100 mm ventilatora, te četiri toplovodne cijevi. Osebujan dizajn ventilatora sa zakrivljenim lopaticama svakako je dodatna zanimljivost. Sapphire navodi kako ovakav dizajn poboljšava protok zraka. Također, ovi su ventilatori spojeni posebnim Quick Connect priključcima, pa ih je vrlo lagano zamijeniti u slučaju kvara.
Kartica dolazi i s aluminijskim stražnjim poklopcem srebrne boje. Posjeduje ukupno jedan 8-pinski naponski priključak, a ukupna potrošnja na razini cijele kartice specificirana je na 203 W.
Što se tiče RGB osvjetljenja, ono je vrlo suptilno, s obzirom da je osvjetljen samo Sapphireov logo s bočne strane. Na raspolaganju vam je i ARGB priključak koji možete koristiti za sinkronizaciju osvjetljenja s drugim komponentama računala.
Kompaktna, tiha i... preskupa!
Sapphire nam ovdje nudi karticu s lagano tvornički povišenim radnim taktovima uz boost takt grafičkog procesora od oko 2.700 MHz. Putem Sapphireove aplikacije Trixx možete odabrati jednu od dvije varijante BIOS-a, bilo da preferirate tihi rad (do 180 W) ili maksimalne moguće performanse (do 203 W). U praksi nema neke velike razlike, osim nešto manje potrošnje.
Kartica je iznimno tiha, čak i pod dugotrajnim punim opterećenjem. S obzirom na masivan rashladni sustav, dodatni overclocking grafičkog procesora i memorije svakako je moguć. Nekakve maksimalne vrijednosti radnog takta grafičkog procesora kreću se oko 2.900 MHz, a video memorije oko 2.350 MHz. Međutim, velikog porasta performansi uslijed viših radnih frekvencija zapravo i nema.
Sapphireov rashladni sustav s ukupno dva 100 mm ventilatora omogućuje iznimno tih rad uz vrlo umjerene temperature grafičkog procesora, čak i prilikom višesatnog punog opterećenja.
Općenito gledano, Radeoni 6650 XT nude odlične performanse na 1.080p rezoluciji u svim modernim igrama. S odgovarajuće brzim procesorom, često ćete na ovoj rezoluciji vidjeti i više od 100 FPS. S druge
strane, na većim rezolucijama poput 1.440p performanse nisu toliko impresivne, ponajprije zbog ograničene memorijske propusnosti. Ray Tracing performanse su također poprilično skromne.
Za kraj, možemo samo reći kako smo nakon dugo očekivanog ponovnog susreta sa Sapphireovom grafičkom karticom ostali podijeljenih mišljenja.
S jedne strane, ovo je iznimno kvalitetna kartica, kompaktna, tiha, te omogućuje jako dobre performanse na 1080p rezoluciji uz visoku frekvenciju osvježavanja slike na monitoru. Sapphire je stvarno odradio dobar posao. S druge strane, jednostavno je preskupa. Danas Radeoni RX 6700/ RX 6700 XT ili pak Nvidijina RTX 3060 Ti nude neusporedivo bolji omjer cijene i performansi.