Gaming na računalu početkom 2022. godine i dalje je iznimno skup sport ponajprije zahvaljujući vrlo visokim cijenama grafičkih kartica. Inflacije cijena nisu pošteđeni ni mainstream modeli poput Radeona RX 6600 XT kojeg smo ovoga puta imali priliku testirati i to u MSI-evoj Gaming X varijanti.
Dva ventilatora su… dovoljna!
Zanimljivo je napomenuti kako je MSI prilikom predstavljanja Radeona RX 6600 XT prošlog ljeta predstavio svega nekoliko verzija ove AMD-ove mainstream kartice. Nominalno je model Gaming X sam vrh ponude.
Ovdje je međutim riječ o prilično kompaktnoj izvedbi radeona RX 6600 XT koja nas je svojim izgledom podsjetila na veliki broj MSI-jevih mainstream grafičkih kartica koje smo viđali proteklih godina. Obično je MSI kod svojih Gaming X modela koristio nešto veći rashladni sustav s ukupno tri ventilatora. Ovdje međutim od toge nema ni traga ni glasa. Istina, AMD-ov grafički procesor Navi 23 XT koji je temelj ove kartice poprilično je energetski učinkovit, pa je i MSI vrlo vjerojatno dizajn ove kartice prilagodio toj činjenici.
Ukupna duljina kartice iznosi 277 mm što znači da će bez problema stati u manja ATX, pa čak i u ITX kućišta. Istina, zauzima nešto više od dva utora na matičnoj ploči, no to nije prevelik problem.
Kartica je opremljena relativno jednostavnim, većinom aluminijskim hladnjakom, a tu su i dva Torx 4.0 ventilatora promjera 100 mm. Ventilatori se na nazivnim postavkama uopće ne vrte dok temperatura GPU-a ne dosegne 60 °C.
Stražnju stranu kartica krasi metalni poklopac koji osigurava odgovarajuću robusnost i donekle pridonosi atraktivnijem izgledu. Osim toga jedino manji osvijetljeni MSI logo s gornje strane donosi određenu vizualnu atrakciju. Međutim ovdje je doista riječ o maloj površini, a RGB osvjetljenje možete detaljno podešavati putem aplikacija MSI Center.
Ova je kartica opremljena s četiri videoizlaza što uključuje tri DisplayPort priključka i jedan HDMI 2.1. To je svakako jedna od jačih strana RX 6600 XT kartica s obzirom na podršku za HDMI 2.1, ali i DP 1.4 s DSC-om, pa smo tako s ovom karticom bez problema koristili 4K monitor s frekvencijom osvježavanja od 144 Hz.
Sposoban mainstream gamer
Radni taktovi grafičkog procesora i memorije ovdje su manje-više standardni za RX 6600 XT, ako ne računamo nekakav smiješan tvornički overclock grafičkog procesora. Nažalost overclocking potencijal grafičkog procesora prilično je slab, bolje rečeno nepostojeći. Potrošnju energije moguće je povećati za svega 4 %, a ukupno je grafički procesor moguće overclockati za svega stotinjak MHz što u praksi ne donosi nikakav osjetan pomak po pitanju performansi. S druge strane videomemoriju je moguće bez problema s nazivnih 2000 overclockati na 2300 MHz što donosi par frameova više.
Bez obzira na to što je ova verzija Gaming X kartica prilično kompaktna i ne posjeduje posebno masivan hladnjak, temperature grafičkog procesora su prilično niske. Zabilježili smo maksimalnih 64 °C na rubnom ili 86 °C na najtoplijem dijelu grafičkog procesora. Pritom je buka koju proizvodi rashladni sustav iznimno mala.
Po pitanju performansi MSI-jeva Gaming X verzija Radeona RX 6600 XT po ničemu se ne razlikuje od ostalih RX 6600 XT kartica. 1080p performanse jako su dobre, a veliku većinu novijih igara moguće je igrati i na 1440p rezoluciji uz high do ultra postavke 3D detalja. Ray tracing performanse međutim nisu nimalo impresivne.
MSI-jeva izvedba Radeona RX 6600 XT klasična je mainstream kartica koje se odlikuje kompaktnim dimenzijama i nadasve tihim radom, ali je lišena nekih naprednijih opcija poput primjerice dual BIOS-a. Cijenu ovdje nećemo posebno komentirati, premda je činjenica kako je RX 6600 XT trenutno među isplativijim karticama novije generacije na tržištu, ma kako to besmisleno zvučalo s obzirom na traženu cijenu.