AMD-ova Tonga digla je dosta prašine u nešto višem mainstream segmentu modela grafičkih kartica, a sad kada su se inicijalne cijene još malo spustile opako se bori za titulu najodmjerenijeg modela grafičke kartice na tržištu po pitanju uloženoga i dobivenoga.
Ovaj GPU kodnog naziva Tonga donio je sitne promjene u usporedbi sa svojim prethodnikom, a to se ponajprije odnosi na područje oko pojedinih featurea vezanih uz arhitekturu GPU-a. Proizvodni proces je i dalje isti - 28 nm i tu nije bilo pomaka, a ono što je zapravo promijenio je postavljanje nove i aktualne GCN arhitekture. Ovo u prijevodu znači poboljšanje performansi i smanjenje potrošnje, Mantle i True audio support, l, podrške za nadolazeći DirectX 12, lossless kompresije boja u sklopu frame buffera i bolju podršku za video codece.
Tonga svoju snagu prije svega bazira na 792 shadera, 112 teksturnih jedinica i 32 ROP-a. Osim ovoga, možda najbitniji podatak je da je TDP smanjen s 250 W na 190 W dok je sabirnica sužena s 384 na 256-bita, a isto tako i defaultna VRAM količina pomaknuta s 3 GB na 2 GB, no ovo zadnje može ovisiti od proizvođača do proizvođača. Nama je za ovaj broj stigla Sapphireova Dual-X R9 285 grafička kartica koje je ujedno bila i tvornički overclockirana. Klasično kako to inače biva sa Sapphireom, dodatna oprema je prepuna stvari, a tu je naravno i HDMI kabel. Dizajn hladnjaka je klasični Dual-X kojeg već godinama imamo prilike gledati; doduše, ova zadnja iteracija je poprimila najviše promjena pa je tako sada još tiša i učinkovitija kada je hlađenje u pitanju. Izvana kartica na prvu ruku možda izgleda malo veća, ali zapravo je tek nešto malo dulja i trebala bi bez problema stati u vulgaris midi tower kućišta.
Plastični crni cover s ljubičastim detaljima estetske prirode pokriva onaj funkcionalni dio hladnjaka koji se nalazi ispod njega (aluminijski blok, toplovodne cijevi), a da su bakrene toplovodne cijevi još i pocinčane, kartica bi izgledala kudikamo atraktivnije. Inače, kada smo se već i dotaknuli toplovodnih cijevi, Sapphire je ovdje upotrijebio dvije sa 6 i dvije s 8 mm promjera toplovodne cijevi koje se hlade uz dva 90 mm ventilatora. Zahvaljujući upravo ovako dobro dizajniranom hladnjaku, Sapphire je podigao radne taktove na 965 MHz za GPU i 1400 MHz za memoriju te tako korisniku osigurao u prosjeku 5-10% bolje performanse u odnosu na referentni dizajn.
Ovo je i dalje daleko od onog za što je ovaj GPU sposoban tako da smo daljnjim vlastitim ručnim overclockiranjem dogurali do impresivnih 1100 MHz za GPU te 1500 MHz za memoriju. Ovo je za otprilike još dodatnih i “besplatnih” 10% performansi na ovih originalnih koje možete vidjeti iz tablice. Not bad Sapphire, not bad. Potrošnja grafičke kartice prilikom stock vrijednosti kreće se otprilike od 180 do 200 W, što je u granicama deklariranog TDP-a dok je temperatura izrazito niskih 63°C i to pod FurMark opterećenjem, što znači da bi mogla biti i niže od toga, u teritoriju viših pedesetica.
Eyefinity setup dostupan Uz ovakav set video izlaza možete upogoniti i više od dva monitora istovremeno
Pored svih pozitivnih stvari koje smo rekli i zaključili, jedino što nas i dalje u cijeloj priči smeta jest činjenica što je R9 285 za nekoliko stotina kuna skuplja od, ironično, jače R9 280 koja, doduše bazirana na starijoj tehnologiji, predstavlja i dalje dobar odabir za taj cjenovni rang od oko 1.500 kuna.