Ususret sve popularnijoj 4K rezoluciji i njezinom ogromnom broju piksela, klasična količina video memorije koja se stavlja na grafičke kartice, od 2,3 pa čak i 4 GB nije dovoljna, pogotovo ako se mislite igrati na visokim grafičkim detaljima i postavkama. Imajući ovo na umu AMD je nedavno predstavio 8 GB verziju njihove trenutno najjače single GPU uzadnice - R9 290X. Iako do sada proizvođače nije ništa sprječavalo da stavljaju veće količine VRAM-a na svoje modele, AMD je to sada službeno obznanio čijom zaslugom sada na tržištu imamo nekoliko novih, a zapravo starih modela, ali s većom količinom video memorije od 8 GB.
Jedan od takvih modela grafičkih kartica je i Sapphireova R9 290X Vapor-X, čiji smo 4 GB model imali prilike isprobati i u našem VIDILabu. Njihov najnoviji Vapor-X hladnjak dodatno je unaprijeđen pa tako nosi čak tri ventilatora koje je moguće regulirati uz pomoć njihovog Trixx softvera ili djelomično pak uz pomoć hardverskog prekidača koji se nalazi na samoj kartici i koji omogućuje da u stanju mirovanja samo jedan ventilator radi. Grafička kartica je stvarno velika i teška, prvenstveno “zahvaljujući“ ogromnom aluminijskom hladnjaku i metalnoj masci koja osim estetske uloge ima i onu funkcionalnu u obliku hlađenja te sa stražnje strane veliki metalni backplate koji karticu dodatno hladi i pomaže joj da se ne savija pod vlastitom masom.
Sapphireov 8 GB R9 290X Vapor-X model ima za nekoliko desetaka MHz niže radne taktove memorije i GPU-a u usporedbi s 4 GB, a kao što možete primijetiti to se može vidjeti i po rezultatima testiranja budući da je postigao za marginu slabije rezultate nego on. Iako je 8 GB namijenjen prvenstveno 4K rezolucijama, R9 290X kao takva je i dalje preslaba za ultimativni 4K gaming, dok za Eyefinity FullHD setup to već ima nekog smisla, pogotovo ako iskoristite njezin overclocking potencijal. Kao i uvijek, za razliku od ostalih, Sapphire briljira u dodatnoj opremi, a baš kao i kod 4 GB modela, 8 GB donosi HDMI kabel, naponski adapter dok ostalih adaptera poput CrossFire mostića nema budući da Hawaii GPU i njegova arhitektura podržavaju spajanje bez njega, kao ni DVI na VGA adaptera obzirom da nema analogni izlaz. Mnogo toga se promijenilo od zadnjeg puta kada smo imali prilike testirati neku R9 290X, a pod time mislimo na cijene.
Dovoljno video izlaza Uz višak VRAM-a, ovaj model je kao stvoren za Eyefinity setup
Od izlaska GTX 970 i GTX 980, AMD je brzo morao korigirati cijenu svojih flagshipova kako ne bi ispao iz utrke, jer onome što su ova dva nVidijina modela ponudila, bilo je moguće konkurirati samo sniženjem cijene. Tako neke jeftinije modele R9 290X možete naći i za debelo ispod 3.000 kuna, dok će ovaj biti nešto skuplji obzirom da ima taj specifični feature u obliku 8 GB VRAM-a, koji joj, ruku na srce i nije previše pomogao.