Iznos od oko 1.000 kuna uvijek je bio taj magični broj koji se uvijek izusti na spomen grafičke kartice koja predstavlja najbolji omjer uloženoga i dobivenoga. Prije nekoliko godina s tom cifrom niste se mogli igrate ni približno na način s kojim se danas možete igrati, a to je FullHD rezolucija na sasvim pristojnim, medium to high grafičkim postavkama detalja.
Jedan od takvih modela upravo je i Sapphireov R7 260X OC model. Riječ je o GPU baziranom na Bonaire XTX čipu koji u sebi nosi 896 stream procesora, 16 ROP’s, te 56 teksturalnih jedinica. Ove specifikacije uz činjenicu da je ovom modelu tvornički overclockiran GPU-u na 1150 MHZ, donose sasvim pristojne performanse za 1080p. Iako neće sve biti “zakucano” na 60 FPS i maksimalnim mogućim grafičkim postavkama, možete očekivati ugodno igranje u sferi iznad 30 FPS-a, pa čak i više ako ste spremni napraviti koji kompromis u obliku manje zahtjevnih postavki. Kao što ste vjerojatno primijetili, ovaj model nema referetni hladnjak, već na sebi nosi Sapphire aftermarket hladnjak koji doduše nije iz njihove poznate Vapor-X serije, već je riječ o nešto pitomijem obliku sa 90 mm ventilatorom, finim velikim blokom aluminijskoga heatsinka na GPU i dvije toplovodne cijevi, a sve krasi i okružuje plastični pokrov lijepo dizajna.
PCB je na stražnjem dijelu za 1/5 dulji nego što bi zapravo trebao biti, jer je doslovno kompletno prazan i neiskorišten na tom dijelu. Ovdje je vjerojatno Sapphire htio iskoristiti već postojeće PCB pločice i hladnjake koji su im bili pri na zalihi, jer taj isti PCB na ovom modelu ima po sebi nekoliko praznih rupa, vjerojatno namijenjen za instalaciju većih hladnjaka na nekim od jačih modela grafičkih kartica iz ponude. Na stražnjoj strani naći ćete jedan 6-pinski adapter za struju koji uz PCI-e sabirnicu dostavlja otprilike oko 100W snage grafičkoj kartici, što predstavlja njezinu maksimalnu izmjerenu potrošnju na našem testu.
Hladnjak je vrlo tih i efikasan sa ispod 70°C pod punim opterećenjem Furmark testa. Zahvaljujući dobrom hladnjaku i Sapphireovom Trixxx softveru, dodatni overclocking ne predstavlja neki problem, pa tako uz desetak minuta igranja po postavkama možete doći i do 5-10% boljih performansi laganim podizanjem GPU i memorijskog radnog takta.
Dvije verzije Postoje inače dva modela Sapphireove R7 260X u opticaju, jedna ima 1GB, a druga 2 GB VRAM-a, a isto tako ovaj drugi ima veći radni takt uz još to što ima i dva DVI-a izlaza
Od dodatne opreme dobiti ćete CrossFire mostić za spajanje do maksimalno dvije R7 260X u CrossFireX konfiguraciji, molex na 6-pin PCI-express power adapter, te DVI na VGA adapter. Inače, postoji nekoliko različitih modela Sapphireovih R7 260X modela na našem tržištu, konkretno tri, dok ih Sapphire u ponudi ima sveukupno čak šest. Glavna razlika odnosi se na količinu VRAM-a, te broj DVI konektora. Model s manjim brojem DVI konektora ima nešto kraći PCB, te ujedno samo taj jedan DVI-I izlaz, dok drugi, odnosno ovaj naš koji smo testirali ima dva DVI-a, te veći radni takt za 100 Mhz.
Uz to postoje 2 GB i 1 GB modeli, no ovaj 2 GB model dolazi isključivo u 2 x DVI verziji. Naravno, kako to obično biva sa Sapphireom, njihova ponuda je jedna od najjeftinijih na tržištu, tako da ako već tražite R7 260X karticu za kupiti, ovaj model definitivno može ići u uži izbor.