Prije nekoliko mjeseci imali smo prilike isprobati Sapphireovou R9 290X koja je isto tako bila model s 8 GB, no s Vapor-X hladnjakom. Obzirom na činjenicu, kako Sapphire kaže, da je kartica neočekivano postala popularna, čak i unatoč dosta višoj cijeni u odnosu na 4 GB modele, odlučili su predstaviti cijenom nešto prihvatljiviju inačicu s Tri-X hladnjakom.
Razlika u cijeni zapravo i nije toliko velika, od 100-200 kuna, dok je razlika u hladnjacima zamjetna na nekoliko razina. Prvi je svakako dizajn, gdje je Tri-X žuto-crni, a Vapor-X plavo-crni. No, to je zapravo samo mali dio estetske razlike vidljive okom, dok se one prave, više tehničke, kriju ispod te plastične vanjštine. Kao što je za očekivati, Tri-X model ne koristi Sapphireovu poznatu Vapor-X komoru, što ga čini nešto toplijim. Uz to, Tri-X model ima mrvicu manji radni takt od 1020 MHz (Vapor-X 1030 MHz) što se u konačnosti odražava na performanse, kao što možete i vidjeti u direktnoj usporedbi iz tablice. No, ono što je možda bitno jeste to da oba modela imaju jednako dobar overclocking potencijal koji ih u potpunosti iznivelira, iako u praksi Vapor-X ima bolji hladnjak.
Snage gladan Dva 8-pinska PCI-express power konektora više su tu u slučaju nužde, nego stvarne potrebe
“Zahvaljujući” tom velikom aftermarket hladnjaku, duljina graifčke kartice je sve samo ne standardna. Svakako pripazite na veličinu kućišta i količinu prostora u njemu ukoliko mislite nabaviti ovu karticu. Stražnja strana kod Tri-X ne otkriva metalni backplate kao kod Vapor-X modela, što možda i nije toliko strašna stvar funkcionalno gledajući, koliko će nekima biti estetski. Da, on čini karticu čvršćom i prije svega rigidnijom, pogotovo kada je riječ o ovakvo velikom modelu koje se doslovno savija pod vlastitom težinom, ali ako smo do sada “izdržali” bez njih, ne vidimo razloga zašto ne bi i dalje, pogotovo kada je ušteda u pitanju.
Jedan od bitnih featurea, koji također nedostaje na Tri-X modelu u odnosu na Vapor-X, mogućnost je da se od ukupno tri ventilatora dva u potpunosti ugase ukoliko grafička kartica miruje, te je time učini daleko tišom. Doduše Tri-X OC sam po sebi nije glasan prilikom blagog opterećenja, pod punim je pak sve samo ne tih. Iako oba modela nemaju previše smisla kad je riječ o upotrebi u sklopu 1080p rezolucijskoga okruženja i monitora, sami Hawaii XT i R9 290X nisu i dalje dovoljno jaki da bi mogli potjerati 4K igre na najvišim postavkama i s ugodnim framerateom. Da, istina je da će 8 GB VRAM-a pomoći, pogotovo u setupima s recimo tri 1080p monitora, ali i dalje nedostaje one surove snage koja bi mogla dostaviti performanse koje će igranje na 4K rezoluciji učiniti glatkim i neometanim.
Moglo bi i više Za high-end flagship, očekivali smo više opcija po pitanju video izlaza
Iako cijenom 8 GB modeli nisu toliko puno skuplji od 4 GB modela R9 290X, nekako nam nemaju smisla ukoliko se stvarno želite igrati u 4K rezoluciji, jer ipak, nedostaje još ono malo snage da biste mogli uživati u najvišim postavkama grafičkih detalja.
Ovdje zapravo dolazimo do scenarija gdje bi CrossFireX od ovakve dvije grafičke kartice bio pun pogodak. Obje u kombinaciji imaju i više nego dovoljno horsepowera da upogone bilo koju igra na maksimalnim postavkama i 4K rezoluciji zahvaljujući video bufferu od 8 GB. Takav setup koštat će vas malo bogatstvo, no ako ste osoba bez kompromisa, druge alternative nema na vidiku.