U prošlom broju imali ste prilike pročitati naš veliki usporedni test grafičkih kartica novijih generacija (AMD Polaris i nVidijna Pascal), u kojem ste mogli vidjeti i pregled svih modela dostupnih na našem tržištu. Neke od tih modela već smo imali prilike isprobati, a jedan od modela koje još nismo je i PowerColorova Red Devila RX 480 serija koja nam je konačno sletjela u lab.
Veličina je važna
Ovaj model slobodno možete suditi po njegovim koricama, tj. bolje rečeno, na prvi pogled. Red Devil stvarno je jedna masivna kartica, no u slučaju Polaris čipa možda je i bolje da je tako. Veći gabariti u prijevodu znače i veći blok hladnjaka, a kod ovog modela stvarno i jest tako, gdje pored velikog dvodjelnoga aluminijskog bloka hladnjaka koji pokriva cijelu dužinu PCB-a također imamo četiri 8-mm bakrene toplovodne cijevi i trio 80-mm PowerColorova Dual Blade III ventilatora. Da se ne savija pod svojom težinom brine se također masivni bakcplate koji pomaže i u disipaciji topline, ali i ima vrlo zanimljive detalje / grafike po sebi. Kad je riječ o općem dizajnu, teško se može pogriješiti s crno-crvenom kombinacijom, pa će se tako vrlo lako uklapati u konfiguracije onih korisnika koji malo više paze na takve stvari.
Na svom mjestu
Budući da je riječ o aftermarket dizajnu hladnjaka, a Red Devil usto ima i osnaženi i učinkovitiji 6+1 power design i custom PCB dizajn, tvornički podignuti radni taktovi nisu nikakvo čudo. U slučaju Red Devil serije imamo veći radni takt u odnosu na onaj referentni za otprilike 60 MHz, dok je radni takt memorije ostao na osnovnih 2000 MHz. No i to ne predstavlja neki problem budući je overclocking plafon ovog modela postavljen visoko, tako smo uz podizanje power limita i napona bez problema postigli malo ispod 2200 MHz na memoriji i 1380 MHz radnog takta GPU-a. Začudo, čak i u tom stadiju Red Devil nije isijavao velikom toplinom, dok je pri stock postavkama bio uglavnom na oko 70°C u igrama, nešto više prilikom FurMark Stres testa. Ono možda najvažnije u cijeloj priči jest to da je hladnjak bio izuzetno tih, jedan od najtiših koje smo imali prilike dosad čuti, odmah poslije MSI-ijeve RX 480 Gaming X serije.
Potrošnja kartice jest nešto viša od klasičnog primjera, a jedan od razloga zasigurno je i 8-pinski PEG, ali ako vas to smeta, možete birati između dva BIOS-a za koje je PowerColor postavio poseban prekidač na kartici na staro mjesto CrossFire konektora. Taj drugi BIOS snižava radne taktove, power limit / TDP, kao i glasnoću samih ventilatora, iako isti zapravo nisu ni glasni to begin with. Naravno, sve ovo popraćeno je performansama koje bez problema prate 1080p i 1440p rezolucije u sklopu najaktualnijih naslova i visokih postavki grafičkih detalja, no to je nešto s čime smo i prije bili načelno upoznati na račun prijašnjih iskustava s RX 480 serijom. Kao šećer na kraju PowerColor svoju Red Devil cjenovno plasira nešto niže u usporedbi s konkurencijom kada su u pitanju aftermarket modeli, što joj, uz sve navedene pozitivne karakteristike, dodatno ide samo na ruku, a to je i jedan od razloga zašto su dosta popularni na našem tržištu.