U duhu AMD-ovog rebrandiranja grafičkih kartica prošle generacije u novu, nastavljamo s modelom naziva R7 370. Konkretno, riječ je o Sapphireovom Nitro R7 370 modelu s kojim je napravljen dobar posao, ali koji je s AMD-ove strane kao GPU u neku ruku podbacio.
R7 370 model baziran je na Pitcairn Pro GPU, a isti je poznatiji kao Radeon HD 7850. Tako ovdje imamo 1024 stream procesora, a u referentnom dizajnu dolazit će s 2 ili 4 GB GDDR5 VRAM-a (u slučaju ovog Nitro modela to je bilo 4 GB). Širina memorijske sabirnice u tom slučaju je pristojnih 256-bita, što je rijetkost u ovom cjenovnom segmentu, a sama memorija kuca na 5,6 GHz-a efektivno.
Referentni radni takt GPU-a spušten je na ispod 1000 MHz, konkretno na 975 MHz dok je u slučaju Nitro verzije Sapphire dodatno tvornički overclockirao svoj model za simboličnih 10 MHz.
Naravno, ovo neće donijeti neku veliku razliku u performansama, ali zato uvijek na vlastitu ruku možete otići puno više od toga, a u našem slučaju to je bilo vrlo pristojnih 1065 MHz za GPU i 1500 MHz (6 Ghz) za memoriju. Novi dizajn Nitro hladnjaka vizualno nam je ušao pod kožu još od njihove R9 390 kartice. Jedini problem u konkretno ovom slučaju jest taj da je iz nekoga razloga dosta podbacio u hlađenju iako ima masivni hladnjak s toplovodnim cijevima i dva ventilatora.
Visokih 80°C pod opterećenjem svakako nije za pohvalu, iako je kartica pri tome ostala veoma tiha. Malo smo ovime ostali zatečeni jer sami TDP kartice nije veći od 110 W, a potrošnja je uglavnom oko 120-130 W. Naravno, ovo se može korigirati uz pomoć softvera poput MSI Afterburnera na način da ručno postavite postavke ventilatora na više vrijednosti, ali u tom slučaju kartica baš i neće biti nečujna. Budući da je riječ o Nitro seriji, ventilatori se uopće ne vrte do temperature od 51°C.
Kao što je i sami podnaslov to jednostavno sročio, ali i pogledom na tablicu rezultata, R7 370 svojom snagom predstavlja idealno rješenje ukoliko tražite sposobnu grafičku karticu u sklopu 1080p rezolucije. Kada kažemo sposobnu mislimo na performanse koje bez problema potjeraju i najnovije igre preko 30 fps na visokim postavkama, a uz spomenuti overclocking od prije možete očekivati i do 10% bolje performanse.
Klasičan set video izlaza Voljeli bi vidjeti više DisplayPortova, ali što je tu je
Generalno gledajući R7 370 kao još jedan model AMD-ove grafičke kartice djeluje sasvim solidno, pogotovo u režiji Sapphirea, ali postoji i jedan dosta bitan problem, koji obično ne zatekne AMD nespremne kao što je to sada. S cijenom od oko 1.400 do 1.500 kuna ovaj model nema apsolutno nikakvog smisla pored nVidijine GeForce GTX 950 koja je jača, hladnija i manje troši.
Ovdje bi AMD trebao trenutno urgirati i smanjiti cijenu na barem 1.200 – 1.100 kuna, pa čak i niže kako korisnici ne bi imali povoda da “radi 100 kuna razlike” prijeđu u suprotni tabor. Iako ovo možda zvuči grubo te je možda lako nama sa strane komentirati, to ne mijenja stvari.