Ukoliko ste htjeli neku od najnovijih Nvidijinih kartica odmah nakon predstavljanja, morali ste duboko posegnuti u novčanik. Pojedine kartice su bile vrlo teško dostupne, a cijene su doista graničile s apsurdom.
Četvrta po redu Nvidijina kartica nove Blackwell generacije, RTX 5070, trebala je ipak biti nešto cjenovno pristupačnija. RTX 5070 je kartica bliža nekakvoj gornjoj srednjoj klasi i trebala bi osjetno širem krugu korisnika donijeti sve prednosti nove arhitekture, uključujući DLSS 4. Međutim, RTX 5070 je odmah na početku bila suočena s opakom konkurencijom u vidu AMD-ovih najnovijih RDNA 4 Radeona RX 9070 serije.
Najpristupačniji Blackwell
Ukoliko je usporedimo s Nvidijinim karticama prethodne generacije, RTX 5070 je po svojim mogućnostima vrlo slična RTX 4070 Super ili RTX 4070 Ti karticama.
RTX 5070 se temelji na najmanjem i nominalno najslabijem grafičkom čipu nove Blackwell generacije pod nazivom GB205. Ovaj se grafički procesor sastoji od 31,1 milijarde tranzistora na površini od 263 mm². Posjeduje 6.144 shaderska procesora, 192 teksturne jedinice, 64 ROP jedinice, kao i 48 ray tracing jezgri i 192 Tensor AI jedinica najnovije generacije.
Nvidia i dalje kod RTX 5070 kartica koristi najnapredniju GDDR7 videomemoriju, međutim RTX 5070 posjeduje svega 12 GB videomemorije. Dakle, jednaku količinu videomemorije kao prethodne RTX 4070 ili RTX 4070 Ti. Memorijska sabirnica je 192-bitna, što uz efektivnu brzinu GDDR7 videomemorije od 28 Gbps donosi maksimalnu memorijsku propusnost od 672 GB/s.
RTX 5070 se temelji na grafičkom čipu GB205 koji je osjetno slabiji od svih ostalih Nvidijinih grafičkih procesora visoke klase najnovije Blackwell generacije
RTX 5070, dakako, podržava sve tehnološke novosti koje donosi RTX 5000 serija kartica. Prije svega ovdje mislimo na korištenje PCIe 5.0 sabirnice, podršku za DLSS 4 uključujući multi-frame generation tehnologiju, kao i napredne ray tracing i AI mogućnosti.
Što se tiče potrošnje energije, Nvidia za RTX 5070 navodi maksimalnu potrošnje od 250 W što je određeno povećanje potrošnje u odnosu na slične kartice prethodne generacije.
RTX 5070 kartica koju smo mi imali priliku testirati je MSI-jeva Ventus 2X verzija. Riječ je o jednoj od najjeftinijih RTX 5070 kartica na domaćem tržištu koja uvelike slijedi Nvidijine nazivne specifikacije po pitanju radnog takta grafičkog procesora i videomemorije. Svejedno, teško bismo je mogli prozvati jeftinom s obzirom na cijenu veću od 700 eura. Činjenica je kako je ovdje riječ o jednostavnije dizajniranoj kartici koja nas je prije svega iznenadila malim dimenzijama.
Kompaktna, a moćna
Radi se o stvarno minijaturnoj izvedbi RTX 5070 kartice. Posebno ako znamo kako je ovdje ipak riječ o kartici koja cjenovno i po pitanju mogućnosti spada u visoku klasu. Ukupna duljina ove MSI-jeve RTX 5070 Ventus 2X kartice iznosi svega 236 mm, širina 126 mm, a debljina 50 mm. Ovo znači kako ćete ovu karticu doista moći smjestiti u svako kućište, pa čak i u najmanja Mini ITX kućišta. Zbog svega je pogodna za korištenje unutar računala vrlo malih dimenzija kod kojih opet želimo imati moćnu i brzu grafičku karticu.
Već smo spomenuli kako dolazi s nazivnim vrijednostima radnog takta grafičkog procesora uz maksimalni boost takt od 2.512 MHz. Pomalo nas je iznenadilo kako smo i kod ove kartice pronašli 16-pinski priključak za napajanje, s obzirom na ukupnu potrošnju od 250 W.
Velika prednost ove kartice svakako su i najmoderniji videoizlazi. Sve Nvidijine kartice RTX 5000 serije posjeduju DisplayPort 2.1b i HDMI 2.1 b priključke koji omogućuju spajanje najmodernijih monitora i televizora visoke rezolucije i velike frekvencije osvježavanja slike.
Kartica je opremljena nešto jednostavnijim rashladnim sustavom s ukupno dva ventilatora nešto manjeg promjera. Kartica je uslijed ovoga nešto bučnija u radu, ali ne bismo je nazvali prebučnom. Pri nazivnim postavkama kartica u većini igara radi na boost taktu od 2.790 do 2.820 MHz, a zabilježili smo maksimalnu rubnu temperaturu grafičkog čipa od 71 C°, dok je broj okretaja dosegnuo 1.772.
Iznimno kompaktne dimenzije za karticu visoke klase ključna su osobina ove MSI-jeve Ventus 2X RTX 5070 kartice
Kartica može raditi na 400 MHz većem boost taktu od nazivnog, što je značajno povećanje
DLSS 4 kao glavna snaga
Performanse koje nam RTX 5070 može ponuditi su u svojoj osnovi sasvim dobre. Posebno ukoliko se ograničimo na niže rezolucije poput 1.080p i 1.440p. Kartica se također ističe umjerenom potrošnjom energije, vrlo dobrim ray tracing performansama i naprednim AI mogućnostima.
Međutim, činjenica je kako je bila najsporija od svih najnovijih kartica. Također, 12 GB videomemorije moglo bi postati značajno ograničenje ove kartice u bližoj budućnosti. Osim toga, porast performansi u odnosu na, primjerice, RTX 4070 Super i slične kartice prethodne generacije nije nimalo impresivan.
Ključne prednosti RTX 5070 svakako su podrška za DLSS 4 i odličan overclocking potencijal. DLSS 4 omogućuje odličnu kvalitetu slike prilikom upscalinga, a mogućnost višestrukog samostalnog generiranja frameova donosi dodatni boost po pitanju performansi.
Jednako tako moguće je značajno overclockirati grafički procesor, što je veliki plus kada je u pitanju ovakva kartica s jednostavnijim dizajnom i hladnjakom. Na kraju je kartica stabilno radila na 400 MHz većem taktu od nazivnog, što je dalo solidan porast performansi. Sve ovo smo ostvarili bez povećanja limita potrošnje, što nije ni dostupno kod ove kartice.
U svakom slučaju, MSI-jeva izvedba RTX 5070 kartice prije svega je namijenjena korisnicima koji žele karticu najnovije generacije posebno malih dimenzija koja je pogodna za ugradnju u manja kućišta. Također, RTX 5070 je trenutno najpristupačnija Nvidijina kartica nove generacije s podrškom za DLSS 4, pa ćete je odabrati ukoliko su vam upravo te mogućnosti najvažnije. U konačnici, Radeon RX 9070 kartice ipak nude bolji omjer cijene i mogućnosti, ali neke prednosti Nvidijine arhitekture svakako jasno dolaze do izražaja i kod ovakve RTX 5070 kartice.