Malo ljubavi za NVidiju: GPP bi mogao za njih biti više problema nego koristi

Malo ljubavi za NVidiju: GPP bi mogao za njih biti više problema nego koristi

Strateška prednost kompanije naspram konkurencije bitna je svakoj tvrtki, no ako ste već na vrhu i pokušate pritisnuti partnere da vam daju prednost nad konkurencijom, vjerojatno nećete naići na puno ljubavi.

Većina nas voli navijati za "malog čovjeka" i jednom kada povuče pravi potez, reakcija fanova može biti veća nego kada to napravi netko tko je već na vrhu. Upravo suprotno, potezi najmoćniji pažljivo se prate za bilo koji znak slabosti ili varanja, da se tako izrazimo.

Nvidia se našla upravo u takvoj situaciji lansirajući novi program kojim su se htjeli staviti u poprilično bolji položaj u odnosu na konkurenciju. Riječ je o GPP programu, iliti GeForce Partner Program. Uvjeti programa prilično su jasni: partneri koji prodaju Nvidijine i AMDove kartice moraju maknuti sve "Gaming" brendove s AMD kartica te ih koristiti ekskluzivno s Nvidijinim karticama. To uključuje naziv Gaming u imenu proizvoda, ali i neke brendove proizvođača koji su specijalno reklamirani kao gaming verzije poput Gigabyteove AORUS serije koja u teoriji ne bi smjela imati nove AMDove proizvode, a MSI RX 580 Gaming X je sada stvar prošlosti jer možete kupiti samo Armor verzije.

Partneri koji se uključe u program imaju pravo dobiti grafičke kartice prije drugih, bolje cijene i bundle verzije, dok oni koji se ne prijave neće imati potpunu podršku Nvidijinih inžinjera, rane semplove čipova, status partnera kod izlaska novih kartica, prodaju kartica uz besplatne igre (bundles), PR podršku kao ni obavijesti na području marketinga. 

Kada se pročulo, kupci nisu bili previše sretni, kao niti konkurencija što uključuje AMD i Intel. Korisnici su preplavili Reddit i slične stranice sa svojim nezadovoljstvom, te je ovaj program prijavljen agencijama poput FTC-a i Europske komisije koje su počele istraživati slučaj.

Priča se razvija, a Intel se tako već opekao kada je imao sličan plan 2010. Godine. Iako se za kaznu čekalo deset godina, ona je iznosila nešto više od 2 milijarde dolara što je kap u Intelovoj godišnjoj dobiti pa ispada da kazna i nije tako velika. Veći problem je bojkot korisnika koji već sad obećavaju da neće kupovati kartice od kompanija koje se pretplate na Nvidijin GPP program. HP i Dell već su najavili da neće sudjelovati u programu, a Intel bi isto mogao imati nešto za reći s obzirom da je u planu izbacivanje procesora s integriranim AMDovim grafičkim čipom.

 

Vezani sadržaj:

  • Grafičke kartice za 2025. godinu - tech pregled

    AI za novo grafičko ubrzanje

    Ovu 2025. godinu mogli bismo prozvati godinom novih grafičkih kartica. Donosimo detaljan pregled svih novih grafičkih procesora, kartica i pripadajućih tehnologija koje su predstavili ili najavili Nvidia, Intel i AMD. Kakva je budućnost 3D grafičkog prikaza i mogu li se gameri nadati bržim karticama po povoljnijoj cijeni?

  • AMD Radeon RX 9070 XT- Ekskluzivni test

    Ekskluzivno smo testirali najnoviju AMD-ovu grafičku karticu Radeon RX 9070 XT koja se temelji na novoj naprednoj AMD-ovoj arhitekturi RDNA 4. AMD s novim karticama najavljuje 4k igranje po mainstream cijeni.  Kakve su performanse najmoćnije AMD-ove grafičke kartice nove generacije koja bi trebala biti opaka konkurencija Nvidijinim RTX 5070 Ti i RTX 5070 karticama

  • NZXT C1200 Gold

    Velika snaga

    Kvalitetno i relativno cjenovno pristupačno napajanje velike snage koje dolazi s podrškom za ATX 3.1. S obzirom na modularan dizajn i uzornu energetsku efikasnost, predstavlja dobar izbor za najnovija računala visoke klase.

  • Kako prepoznati AI generirani tekst

    Hrvatski nije dovojno podržan u anti-GPT alatima

    ChatGPT predvodnik je revolucije generativnih AI rješenja. Privatnim i poslovnim korisnicima nudi napredne mogućnosti sinteze teksta sa često upitnom faktografijom. Može li se učinkovito prepoznati AI generirani tekst uz pomoć dostupnih alata?

  • Test modernih gaming računala: staro vs. novo

    Najnovije nije i najisplativije

    Može li nam mainstream računalo temeljeno na 3-4 godine starim komponentama i dalje omogućiti odgovarajuće performanse u igrama i drugim aplikacijama? Usporedili smo dva tehnološki različita mainstream računala opremljena starijim i novijim hardverom kako bismo doznali kolika je razlika u performansama, koje je isplativije, a koje ukupno bolji odabir za mainstream igrače.

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.