Nvidijine MX150 mobilne grafičke kartice dolaze s međusobnom razlikom u performansama do 40%

Nvidijine MX150 mobilne grafičke kartice dolaze s međusobnom razlikom u performansama do 40%

Kako je otkriveno, dvije varijante popularnog grafičkog rješenja u mid range laptopima su se pojavile, no sve spadaju pod isto ime uz drastično različite performanse

Grafička kartica MX150 namjenjena je mid range laptopima i ultraboocima te efektivno zamjenjuje dosadašnju 940MX. Problem koji se već više puta našao u javnosti i kod AMDa je taj što proizvošači volje i slabije čipove prodati pod istim nazivom. Ako čitate fini print sigurno će negdje biti spomenuto, no gledajući samo u ime proizvoda na online dućanu, niada ne bi mogli znati što kupujete.

Tako sada postoje dvije vrste MX150 grafičkih kartica od Nvidije pod istim imenom: jedna radi maksimalnom snagom od 25W, ima GPU clock od 1469 MHz s boost brzinom do 1532 Mhz. RAM memorija kuca brzinom od 1502 MHz. To je verzija koju Nvidija reklamira i koju svi očekuju u laptopu kada ga kupe s MX150 grafičkom karticom. 

Druga verzija ima snagu od 10W, GPU clock od 937 MHz s boost brzinom od svega 1038 MHz. RAM memorija je također usporena na 1253 MHz. Ovu verziju možete pokupiti ako niste pažljivi u svojoj kupnji. Performanse su naravno slabije te se kreću od 20% pa sve do 41% u 3DMark 11 benchmarku između Acer Swift 3 SF315 laptopa s bržom verzijom i Lenovo IdeaPad 320S modela koji ima jedan od najsporijih primjeraka.

Razumljivo je da neki proizvođači za svoje uređaje žele slabiju grafičku karticu koja i dalje ima impresivno ime dok zadovoljava energetske limite, no takve stvari trebale bi biti jasno istaknute u marketinškim sadržajima, a ne biti otkrivene kao iznenađenje za vrijeme testiranja.

Za sada je jedini siguran način za izbjegavanjem slabije varijante izbjegavanje 13 inčnih laptopa.

 

 

 

Vezani sadržaj:

  • Grafičke kartice za 2025. godinu - tech pregled

    AI za novo grafičko ubrzanje

    Ovu 2025. godinu mogli bismo prozvati godinom novih grafičkih kartica. Donosimo detaljan pregled svih novih grafičkih procesora, kartica i pripadajućih tehnologija koje su predstavili ili najavili Nvidia, Intel i AMD. Kakva je budućnost 3D grafičkog prikaza i mogu li se gameri nadati bržim karticama po povoljnijoj cijeni?

  • AMD Radeon RX 9070 XT- Ekskluzivni test

    Ekskluzivno smo testirali najnoviju AMD-ovu grafičku karticu Radeon RX 9070 XT koja se temelji na novoj naprednoj AMD-ovoj arhitekturi RDNA 4. AMD s novim karticama najavljuje 4k igranje po mainstream cijeni.  Kakve su performanse najmoćnije AMD-ove grafičke kartice nove generacije koja bi trebala biti opaka konkurencija Nvidijinim RTX 5070 Ti i RTX 5070 karticama

  • NZXT C1200 Gold

    Velika snaga

    Kvalitetno i relativno cjenovno pristupačno napajanje velike snage koje dolazi s podrškom za ATX 3.1. S obzirom na modularan dizajn i uzornu energetsku efikasnost, predstavlja dobar izbor za najnovija računala visoke klase.

  • Kako prepoznati AI generirani tekst

    Hrvatski nije dovojno podržan u anti-GPT alatima

    ChatGPT predvodnik je revolucije generativnih AI rješenja. Privatnim i poslovnim korisnicima nudi napredne mogućnosti sinteze teksta sa često upitnom faktografijom. Može li se učinkovito prepoznati AI generirani tekst uz pomoć dostupnih alata?

  • Test modernih gaming računala: staro vs. novo

    Najnovije nije i najisplativije

    Može li nam mainstream računalo temeljeno na 3-4 godine starim komponentama i dalje omogućiti odgovarajuće performanse u igrama i drugim aplikacijama? Usporedili smo dva tehnološki različita mainstream računala opremljena starijim i novijim hardverom kako bismo doznali kolika je razlika u performansama, koje je isplativije, a koje ukupno bolji odabir za mainstream igrače.

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.