U središtu konzole nalazi se custom System-on-a-Chip (SoC) kojeg je Microsoft razvio u suradnji s AMD-om, a baziran je na 16nm FinFET proizvodnom procesu. Čipset nudi gotovo četverostruko veću računalnu snagu u odnosu na čipet koji se trenutno nalazi u aktualnoj Xbox One konzoli.
Čipset sadržava 40 Graphics CoreNext (GCN) računalnih jedinica (2.560 stream procesora) baziranih na, vrlo vjerojatno novijoj Polaris arhitekturi, dok GPU radi na 1172 MHz. Kada je CPU u pitanju, radi se o osmerojezgrenom procesoru baziranom na još nepoznatoj arhitekturi. To je vjerojatno unaprijeđeni "Jaguar", obzirom da se nigdje ne spominje "Bulldozer" ili pak "Zen".
Treća najvažnija komponenta SoC-a je 384-bitni GDDR5 memorijski kontroler povezan s 12 GB radne memorije koja je zadužena za čitav sustav, ali i za grafički čip. Razvojni timovi su doduše prisiljeni koristiti "samo" 8 GB radne memorije, dok preostala 4 GB služi kao "jamstvo" da će reprodukcija igara u 4K UHD teći glatko pri 60 fps.
Naposljetku, uz konzolu dolazi i 2,5-inčni SATA tvrdi disk kapaciteta 1 TB kojeg možete zamijeniti za HDD većeg kapaciteta, ili pak za SSD uređaj.
Xbox One X izlazi 7. studenog ove godine, a stajati će 499 eura.