Nvidia predstavila tri najjače grafičke kartice za laptope sposobne za VR

Nvidia predstavila tri najjače grafičke kartice za laptope sposobne za VR

Radišna Nvidia izgleda da ne odmara ovo ljeto, najavivši čak tri mobilne verzije Pascal grafičkih kartica za laptope.

Nije prošlo dugo od najave izlaska Titana X, najjače grafičke kartice za privatne korisnike, a sada ponovno podižu ljestvicu s novim mobilnim grafičkim karticama GTX 1080, GTX 1070 i GTX 1060. S novim karticama je eliminirano slovo M koje je pratilo prošlu generaciju kartica.

Nvidia je predstavila kartice na specijalnom eventu u Velikoj Britaniji, navodeći kako su sve tri kartice VR-ready i da GPU-ovi imaju slične performanse poput desktop verzija kartica. Rađene su na istom 16 nm FinFET procesu, te su brže i do 75 posto u odnosu na Maxwell bazirane mobilne kartice. Po prvi puta omogućeno je laptopima sa 1080p rezolucijom pokrenuti i refresh rate na 120 Hz (što je do sad bilo dostupno jedino s eksternim ekranom u DisplayPortu).

Iako nije rekla točan TDP kartica, navodi se kako će njihova potrošnja biti slična onoj GTX 970M, GTX 980M i GTX 980. Pruažju i više od tri puta veći overclocking potencijal, u odnosu na prethodnike. Jake kartice troše puno brže i bateriju, a iz tih razloga uz nove kartice pružena je i njihova Battery Boost tehnologija, kojom obećavaju i dva puta veći vijek baterije za vrijeme igranja. Tu je i G-Sync tehnologija i VRWorks tehnologija koja uključuje njihovu simultanu multi-projekciju, podižući do tri puta performanse VR grafike. Podržana je i Ansel tehnologija, alat za hvatanje trenutaka u igrama.

GTX 1080 mobilna verzija gotovo je slična desktop verziji, nudeći isti GP104 GPU i specifikacije (2560 CUDA jezgri, 8 GB GDDR5X na 256-bitnom sučelju i bandwidthom od 320 Gb/s). Takt je 1556 MHz, dok je boost na 1733 MHz. Analiza na eventu je pokazala da je kartica jača od desktop GTX 1070 te malo manje slabija od desktop GTX 1080 kartice.

GTX 1070 ima takt od 1442 MHz i 1645 MHz, što je malo slabije od desktop verzije. Broj CUDA jezgi je nešt veći dolazeći na 2048, dok su ostale specifikacije iste kao i kod desktop verzije (256-bitno sučelje i 8 GB GDDR5 memorije).

GTX 1060 je također identičan desktop verziji (1280 CUDA jezgri, do 6 GB GDDR5 memorije i 192-bitno sučelje), nudeći jedino slabiji takt od 1404 MHz i 1670 MHz.

MSI NB GS63 photo03

U skladu s objavom mnogi proizvođači poput MSI-a, EVGA i Asusa su najavili nove laptope s ovim karticama. 

Vezani sadržaj:

  • Mainstream grafičke kartice za rendering i AI

    Grafičke kartice za kreativne profesionalce

    Ogromnu računalnu snagu modernih grafičkih kartica danas koristimo za brojne profesionalne zadatke, bilo da govorimo o foto i video obradi, renderingu, 3D animaciji ili - danas posebno popularnom - generativnom AI-ju. Testirali smo nekoliko Nvidijinih i AMD-ovih kartica u zahtjevnim aplikacijama kako bismo doznali kakve nam performanse mogu ponuditi u profesionalnom okruženju.

  • Grafičke kartice za 2025. godinu - tech pregled

    AI za novo grafičko ubrzanje

    Ovu 2025. godinu mogli bismo prozvati godinom novih grafičkih kartica. Donosimo detaljan pregled svih novih grafičkih procesora, kartica i pripadajućih tehnologija koje su predstavili ili najavili Nvidia, Intel i AMD. Kakva je budućnost 3D grafičkog prikaza i mogu li se gameri nadati bržim karticama po povoljnijoj cijeni?

  • AMD Radeon RX 9070 XT- Ekskluzivni test

    Ekskluzivno smo testirali najnoviju AMD-ovu grafičku karticu Radeon RX 9070 XT koja se temelji na novoj naprednoj AMD-ovoj arhitekturi RDNA 4. AMD s novim karticama najavljuje 4k igranje po mainstream cijeni.  Kakve su performanse najmoćnije AMD-ove grafičke kartice nove generacije koja bi trebala biti opaka konkurencija Nvidijinim RTX 5070 Ti i RTX 5070 karticama

  • NZXT C1200 Gold

    Velika snaga

    Kvalitetno i relativno cjenovno pristupačno napajanje velike snage koje dolazi s podrškom za ATX 3.1. S obzirom na modularan dizajn i uzornu energetsku efikasnost, predstavlja dobar izbor za najnovija računala visoke klase.

  • Kako prepoznati AI generirani tekst

    Hrvatski nije dovojno podržan u anti-GPT alatima

    ChatGPT predvodnik je revolucije generativnih AI rješenja. Privatnim i poslovnim korisnicima nudi napredne mogućnosti sinteze teksta sa često upitnom faktografijom. Može li se učinkovito prepoznati AI generirani tekst uz pomoć dostupnih alata?

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.