Problem dolazi od činjenice da aplikacije koje rade na višejezgrenim CPU-ima trebaju imati prilagođen izvorni kod, razdvojene zadaće, a potom zadaće klasificirane prema prioritetima kako bi se izbjegli problemi s podatkovnim "overwriteom". Novi Swarm sustav dolazi sa specijalnim sklopovljem koje je odgovorno za razvrstavanje zadaća korištenjem "timestampova" i pokretanje zadaća u paralelnom računanju, počevši s najvišim prioritetom. Swarm izbjegava konflikte s pohranom podataka u kojima dvije ili više zadaća pokušavaju zapisivati podatke u isti memorijski registar, na taj način da posebno sklopovlje "backupira" memorijske podatke i dopušta da se zadaće od najvećeg prioriteta prve pokreću, a potom povraća podatke za zadaće nižeg prioriteta.
Tijekom testiranja Swarma, MIT je postigao povećanje brzina računalnih zadaća između 3 i 18 puta u usporedbi s klasičnim višejezgrenim CPU-ima, a programi koji rade na ovoj arhitekturi zahtijevaju jednu desetinu ili manje modifikacija koda u usporedbi s promjenama potrebnim za prilagođavanje softvera namijenjenog klasičnim višejezgrenim procesorima, navodi Vidi.hr.
"Višejezgrene sustave je doista teško programirati", navodi voditelj Swarm projekta Daniel Sanchez. "Morate eksplicitno razvrstati ono što radite u zadaće. Ono što ova arhitektura radi je u osnovi to što uklanja sve vrste eksplicitnih sinkronizacija, kako bi paralelno programiranje učinila znatno jednostavnijim".