Inicijalni keynote note i službeni početak IDF-a održao je ni manje ni više nego Intelov CEO hrvatskog porijekla - Brian Krznarich. Glavna misao koja se suptilno provlačila kroz svaku prezenetaciju bila je očekivano Internet of Things, a istu temu smo u detalje obradili u novom broju Vidija. Naglasak na ovaj trend proizašao je iz činjenice da većina nadolazećih inovacija stiže iz bliske suradnje s partnerima koji koriste Intelove tehnologije i hardverska rješenja. Krznarich je istaknuo kako je ovakva suradnja glavna karika u stvaranju novih tehnologija i oživljavanju vizija koje su do nedavno bile samo na papiru. Gledajući unatrag, u zadnjih godinu dana mnogo toga se promijenilo, tehnologija se ušuljala u gotovo sve sfere našeg života; odjeći, torabama, automobilima… Definitivno se sve više osjeti kako su računala pristuna na svakom koraku, a taj isti moment onda dovodi do sve većeg izražaja na njihovoj presonalizaciji, što pak prirodno iziskuje drugačije načine da se ista sprovede kroz nove tehnološke trendove i riješenja.
Kao u uvertira u cijelu priču, Krzanich je krenuo s izjavom da budućnost računala prolazi iz tri pretpostavke – "Sensification", "Smart and Connected" i "Extension of you". Njihovom kombinacijom dolazi se to totalno drugačije user expirience koji prije svega uporabu računala čini seemless, ali istodobno i više imerzivnijim. Ovdje je Intel odradio nekoliko "live" demonstracija i najavio nove proizvode, te prartnerstva. Neki od najimpresivnijih bili su Intel RealSense tehnologija (set kamera i različitih senzora) u kombinaciji sa Savioke Relay robotom koji radi kao butler u hotelima i donosi gostima narudžbe. Isti taj robot je Krzanichu donio piće na pozornicu u sklopu demonstracije. Paralelno s ovom prezentacijom Intel je najavio dostpnost Robot Operating System koji se može koristiti u razvoju softvera za robote. Ovdje je Intel RealSense najavljen kao deveolperski enviroment, odnosno bolje rečeno alat s vrlo širokom primjenom i podrškom od strane najvećih kompanija poput Twitcha ili Razera koji je čak predstavio svoj novi gaming pheripheral baziran na toj istoj tehnologiji. Još jedan dobar primjer raširenosti ove RealSense je i Googleov projekt Tango koji omogućava real time 3D skeniranje prostora, a demonstraciju istoga smo imali prilike vidjeti uživo. U sve dostupne tehnologije i alate za razvoj koji su developerima na raspolaganju, raznoliknost i mogućnost budućih aplikacija gotovo su beskonačne.
Internet of Everything
Brian se u jednom trenuntku vratio nazad na temu IoT-u, a ovdje smo imali prikike vidjeti nekoliko različitih demoa čije su komercijalne primjene iza ugla, a sve zahvaljujući, kako to Intel kaže, činjenici da imaju robusnu i pouzadnu procesorsku platformu s popratnim tehnoologijama / mogučnostima koja se idealno uklapa u IoT segment. Ovdje je N&W pokazao svoj dome kupnje hrane I piće na automatima koji na prednjoj strani ima transparetni zaslon I koji procjeni demografju kupca (starost, spol...), pa mu prema tome predlaže proizvode. Isti taj aparat prepoznaje ako je već imaju interakciju s istim kupcem. Intel ovdje posebno naglašava činjeicu da nije potrebno imati fizičku interkaciu sa samim uređajem, već je dovoljno uz pomoć gesta ostvariti kupovinu, što uređaj čini idealnim u sterilnim okolinama poput bolincama. Praktične primjene ovakvih tehnologija gotovo su neograničene, a brzina i vrijeme realizacije koje je potrebno da iste mogu doći do nas postaje neralno kratko. Danas u laboratoriju, sutra među vama. Budući da IoT kao vrlo personalizirana I privatna platforma, gledano s korisničke strane, zahtjeva veću razinu sigurnosti, Intel je u suradnji s Atmelo i Microchipom razvio sigurnosni hardversko-softverski ekosistem koji uvelike eliminira mogućnost probijanja u privatnost korisnika. Iako većina korisnika još uvijek možda ne doživljava IoT kao zaseban trend, sama činjenica da Intel ima kupno preko 250.000 developera IoT, 250 grupnih projekata I evente poput hackatonova kojih je do sada bilo održano preko 30, govori dovoljno o tome prema kojem smjeru on ide.
Wearables u rastu
Najveći tako reći ogranak IoT-a defnitivno se odnosi na wearable tehnologiji koja je doživjela rast od čak 115%. Odmah po toj izjavi iz backsteage na pozornicu promotno izletio marketing advisor Fossil grupe, te najavio nove proizvode, ponajprije satove, koje su razvili u suradnji Intelom. O konkretima modelima nije bilo riječ, ali možete očekivati poveću grupu proizvoda. U nastavaku ove teme o nosivim tehnologijama Brian se nadovezao na svoju izjavu na CES gdje je rekao kako će računalo uskoro biti veličine gumba, a sljedeći taj komentar pokazao / najavio je Intelovu novu Curie platformu koja stvarno nije niti puno veća od toga. Ovakva platforma omogućila je ostvarivanje zanimljivih projekata, a jedan od njih kao za primjer je I senzor koji su postavili na BMX bicikl u sklopu demoa kako bi pokazali mogućnost praćenja samog bickila, njegov nagib, brzinu, rotaciju, pratkički sve fizičke atribute kako bi se lakše pratili podaci I time unaprijedili vozači. S ovim je Intel također najavio Intel IQ SDK koji će s alatima poput time IQ (pametno upravljanje kalendarom) i identity IQ (spremanje identiteta korisnika, lakša autentifikacija) moći poboljšati svakodnevnicu korisnika.
1000x brži SSD-ovi
Nova 3D Xpoint tehnologija trebala bi okrenuti tržište SSD-ova naglavačke. Iako tehnički detalji još nisu jasni, Intel je pokazao mali demo performansi koji je u prosjeku pokazao 5-7x bolje IOPS performanse, dok performanse čitanja i pisanja još nisu definirane. Intel zapravo ovdje ima još puno posla da bi došli do onog trenuntka kada će ovakvi SSD-ovi biti finalizrani kao komercijalni proizvodi, a vrlo vjerojatno da će do njihovog dolaska do end usera I vulagirs korisnika proći još dosta vremena, jer prije svega namjena je usmjerena prema enterprise rješenjima. Intel je i sam rekao da je još uvijek u fazi definiranja planova kada je riječ o načinu i realizaciji kroz koju bi oni htjeli prezentirati ovaj proizvod, počešvi od kapaciteta do raznolikosti uporabe (platforme i sučelja).
10nm pod tepihom, za sada
Iako je tek ovo bio prvi dan, Intel nije prozborio ni riječi o nadolazećem 10nm proizvodnom procesu, što nas dovodi do zaključka da vrlo vjerojatno niti neće. Nakon ubacivanja Kaby Lake u roadmap isti bi trebao po prvi put unatrag nekoliko godina poremtiti Tick-Tock raspored predstavljanja novih platformi i procesora, što je vrlo vjerojatno I razlog zbog kojeg nisu htjeli svraćati pažnju na 10nm proizvodni proces, obzirom da je isti zapravo odgođen za još jednu generaciju.