AMD-ova Boltzmann inicijativa orijentirana na HPC tržište

AMD-ova Boltzmann inicijativa orijentirana na HPC tržište

Više od desetljeća, računalstvo visokih performansi (HPC) i njegovo tržište bilo je podijeljeno na dvije strane, Nvdijinu CUDA i OpenCL.

Nvidijina CUDA je izašla 2007. godine, dok je Open CL s verzijom 1.0 izašao 2009. godine. Također, njega podržavaju i više jakih informatičkih giganta kao što su Intel, AMD, Qualcomm, ARM i Imagination Technologies.

Bez obzira na to, Nvidia je imala veći udio u HPC i superračunalnom tržištu, dok je AMD-ov GCN korišten u svega tri sustava (naspram Nvidijinih koji iznose preko 90 sustava).

AMD-ova Boltzmann inicijativa želi promijeniti takav status, nudeći developerima i istraživačima mnoštvo softvera koji bi trebali povećati njihovu kompetitivnost. Iako je AMD-ov GCN puno jači na hardverskom pitanju od konkurenta, to nije pridonijelo boljoj poziciji. Nvidia je uložila dosta financija u razvijanje svog CUDA ekosustava, u što je uključena i podrška za HPC developere i znanstvena istraživanja.

AMD želi pružiti bolje alate za evaluaciju učinkovitosti, poboljšavanje Linux podrške i implementiranje HSA ekstenije, HSA+ (heterogeni sustav arhitekture).

Najavljeni su i novi HSA complieri i njihov HIP, heterogeno-računalno sučelje za prenosivost, stoji u službenom izvješću.

Cilj novog HSA compliera je dopustiti developerima kreiranje CPU i GPU koda u jednom jeziku i izvoru datoteke.

HIP, s druge strane, omogućava developerima stvaranje slične sintakse kao kod CUDE, te dolazi sa setom alata Hipify Tools, koji može konvertirati CUDA kod u HIP kod. Kad se to napravi onda se može kod kompilirati za Nvidijine ili AMD-ove GPU-ove.

AMD ne izvršava CUDA na GCN-u, niti njegove aplikacije na AMD-ovom čipsetu.

Kompanija je navela kako će se developeri moći upisati za početak programa u prvom kvartalu 2016. te da će alati trebati FirePro karticu. No to je tek beta i ima vremena da se promijeni kompatibilnost.

Vezani sadržaj:

  • Mini PC- Kako složiti mali i moćni gaming stroj

    Tema o kompaktnim gaming konfiguracijama uvijek je zanimljiva, pogotovo jer nas zanima postoje li realne negativne strane ovakvog builda koji spaja malo kućište i snažne perofrmanse

  • Mainstream grafičke kartice za rendering i AI

    Grafičke kartice za kreativne profesionalce

    Ogromnu računalnu snagu modernih grafičkih kartica danas koristimo za brojne profesionalne zadatke, bilo da govorimo o foto i video obradi, renderingu, 3D animaciji ili - danas posebno popularnom - generativnom AI-ju. Testirali smo nekoliko Nvidijinih i AMD-ovih kartica u zahtjevnim aplikacijama kako bismo doznali kakve nam performanse mogu ponuditi u profesionalnom okruženju.

  • AMD Radeon RX 9070 XT

    AMD se vraća u igru

    Nova generacija AMD-ovih RDNA 4 grafičkih kartica donosi osjetno unaprijeđene ray tracing performanse, značajno poboljšane AI mogućnosti i podršku za najnoviju verziju upscaling tehnologije FSR 4. Radeon RX 9070 XT pokazao se kao vrlo žestoki konkurent Nvidijinim RTX 5070 Ti karticama od koji potencijalno nudi bolji omjer cijene i performansi.

  • Grafičke kartice za 2025. godinu - tech pregled

    AI za novo grafičko ubrzanje

    Ovu 2025. godinu mogli bismo prozvati godinom novih grafičkih kartica. Donosimo detaljan pregled svih novih grafičkih procesora, kartica i pripadajućih tehnologija koje su predstavili ili najavili Nvidia, Intel i AMD. Kakva je budućnost 3D grafičkog prikaza i mogu li se gameri nadati bržim karticama po povoljnijoj cijeni?

  • AMD Radeon RX 9070 XT- Ekskluzivni test

    Ekskluzivno smo testirali najnoviju AMD-ovu grafičku karticu Radeon RX 9070 XT koja se temelji na novoj naprednoj AMD-ovoj arhitekturi RDNA 4. AMD s novim karticama najavljuje 4k igranje po mainstream cijeni.  Kakve su performanse najmoćnije AMD-ove grafičke kartice nove generacije koja bi trebala biti opaka konkurencija Nvidijinim RTX 5070 Ti i RTX 5070 karticama

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.