Nvidia radi na VR simulaciji Mount Everesta

Nvidia radi na VR simulaciji Mount Everesta

Nvidia u suradnji sa Sólfar Studiosom i RVX-om razvija najdetaljniju VR simulaciju Mount Everesta.

Svima nam je poznato da mnogi developeri širom svijeta užurbano rade na VR softveru, među kojim se posebno ističu video igre (John Wick, Paranormal Activity itd.), koje bi gaming trebale odvesti na jednu novu razinu.

No osim za potrebe video igara, VR svoju primjenu sve više nalazi i u obliku aplikacija za potrebe prezentacije kulturnih, sportskih i turističkih sadržaja, ali i novinarskih sadržaja (ABC News, New York Times) pa je tako ovih dana na VRX 2015 konferenciji u San Franciscu prikazana demonstracija simulacije Everest VR, koju su posjetitelji toga događanja mogli isprobati pomoću HTC Vive headseta.

Glavni autor ove simulacije, za koju tvrde da predstavlja najdetaljnije i najrealističnije renderirano VR iskustvo za virtualnu posjetu najvišoj planini na Zemlji, je studio Sólfar Studios, koji su osnovala tri veterana iz CCP Gamesa (Eve Online), u suradnji s Nvidijom i tvrtkom RVX.

Treba napomenuti da je RVX jedan od najboljih studija za vizualne efekte i animacije, koji je radio na brojnim hollywoodskim blockbusterima poput Gravitacije i Everesta.

Svi oni udruženi u ovaj projekt, odlučili su dovesti Everest VR na platforme virtualne stvarnosti 2016. godine.

Osim Unreal 4 Enginea, u simulaciji veliku ulogu imaju Nvidijini GPU-i, kako za renderiranje VR-a, tako i za izradu ultra realističnih 3D modela Everesta, koji se temelje na više od 300.000 fotografija himalajske planine, snimljenih u visokoj razlučivosti.

RVX je koristio Nvidia GeForce GTX TITAN X GPU, kako bi iz podatkovne baze podataka kreirao GPU-akcelerirani "3D point oblak" Everesta, na koji je poslije generirao 3D mrežu, te dodao teksture prema zahtjevima real-time VR aplikacije.

Nvidia kaže da je ovo tek početak njezine suradnje sa Sólfarom i RVX-om, jer zajednički rade na tome da naprave VR iskustvo bolje od bilo čega na tržištu, koje će integrirati GameWorksVR, uključujući VR SLI i multirezolucijski shading u finalni proizvod.

Konačni rezultat će biti namijenjen vlasnicima "VR ready PC-a", opremljenih grafičkim čipovima u rasponu od GeForce GTX 970 do GeForce GTX TITAN X u SLI konfiguraciji.

Izvor: Vidi.hr

Vezani sadržaj:

  • Grafičke kartice za 2025. godinu - tech pregled

    AI za novo grafičko ubrzanje

    Ovu 2025. godinu mogli bismo prozvati godinom novih grafičkih kartica. Donosimo detaljan pregled svih novih grafičkih procesora, kartica i pripadajućih tehnologija koje su predstavili ili najavili Nvidia, Intel i AMD. Kakva je budućnost 3D grafičkog prikaza i mogu li se gameri nadati bržim karticama po povoljnijoj cijeni?

  • AMD Radeon RX 9070 XT- Ekskluzivni test

    Ekskluzivno smo testirali najnoviju AMD-ovu grafičku karticu Radeon RX 9070 XT koja se temelji na novoj naprednoj AMD-ovoj arhitekturi RDNA 4. AMD s novim karticama najavljuje 4k igranje po mainstream cijeni.  Kakve su performanse najmoćnije AMD-ove grafičke kartice nove generacije koja bi trebala biti opaka konkurencija Nvidijinim RTX 5070 Ti i RTX 5070 karticama

  • NZXT C1200 Gold

    Velika snaga

    Kvalitetno i relativno cjenovno pristupačno napajanje velike snage koje dolazi s podrškom za ATX 3.1. S obzirom na modularan dizajn i uzornu energetsku efikasnost, predstavlja dobar izbor za najnovija računala visoke klase.

  • Kako prepoznati AI generirani tekst

    Hrvatski nije dovojno podržan u anti-GPT alatima

    ChatGPT predvodnik je revolucije generativnih AI rješenja. Privatnim i poslovnim korisnicima nudi napredne mogućnosti sinteze teksta sa često upitnom faktografijom. Može li se učinkovito prepoznati AI generirani tekst uz pomoć dostupnih alata?

  • Test modernih gaming računala: staro vs. novo

    Najnovije nije i najisplativije

    Može li nam mainstream računalo temeljeno na 3-4 godine starim komponentama i dalje omogućiti odgovarajuće performanse u igrama i drugim aplikacijama? Usporedili smo dva tehnološki različita mainstream računala opremljena starijim i novijim hardverom kako bismo doznali kolika je razlika u performansama, koje je isplativije, a koje ukupno bolji odabir za mainstream igrače.

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.