Kako mi se dugo učitava kod podizanja sustava (nekih 2-4 minute), odlučio sam iz laptopa izvaditi DVD kojeg vrlo rijetko koristim i ugraditi SSD od 256 ili 500 GB za Windowse, a trenutni HDD koji je popunjen oko 40 % ostaviti za pohranu podataka. Surfam po web trgovinama informatičke opreme i teško mi je odlučiti koji SSD da odaberem (cijena nije presudna), a da bude vrlo brz, pouzdan i dugotrajan. Naišao sam na jedan SSD ADATA Ultimate SU720 od 500 GB kod kojega se dio memorije koristi kao SLC cache, ali nije još u prodaji.
S obzirom na to da ne žurim s ugradnjom, a planiram isto učiniti kod još 2 laptopa, kod supruge i kćeri koja svakodnevno na njemu odrađuje svoje školske obveze, molio bih vas za savjet te ujedno koristim priliku da predložim (ako je to moguće, naravno) da već u narednom broju časopisa VIDI obradite ovu tematiku u rubrici "Tema".
Lijep pozdrav
Pozdrav,
Datum proizvodnje vašeg laptopa ukazuje na to da se koristi SATA III standard za komunikaciju s diskom.
Za 500 GB SSD odaberite Samsung 860 EVO 500 GB (MZ-76E500B/EU, 860 Series, SATA3) s brzinama čitanja 550 MB/s i pisanja 520 MB/s.
Ako vam treba veći SSD od 1 TB, odaberite SAMSUNG 860 QVO, 2.5", SATA III, 4-bitni MLC V-NAND s istim brzinama pisanja i čitanja kao kod gore spomenutog.
Samsung konstantno ima jedne od najboljih performansi SSD diskova uz vrlo razumnu cijenu te se s njima ne može pogriješiti.
Treba imati na umu da se radi o teoretskim maksimumima te u nekim slučajevima brzine mogu biti manje. Zasigurno ste viđali u našim testovima da se dobivaju različite brzine za fajlove od 1 GB spram onima od 4 KB, no to vas ne treba previše zabrinjavati.
Trebate obratiti pozornost na ladice koje ćete ugraditi u laptop kao zamjenu za DVD te u njih smjestiti SSD. Naime, DVD ne treba velike brzine pisanja i čitanja pa je moguće da zapravo ugradnjom SSD-a u ladicu nećete postići maksimum performansi.
Stoga bi trebalo u ladicu umjesto DVD-a ugraditi postojeći hard disk iz laptopa, a SSD ugraditi na njegovo mjesto, dakle, umjesto HDD-a. Tako ste osigurali da SSD dobije maksimum performansi, dok hard disk koji je znatno sporiji od SSD-a zapravo i ne treba tako velike brzine pisanja i čitanja pa je moguće da će i on raditi na maksimumu njegovih performansi.
Također, pri instalaciji Windowsa na SSD treba paziti da HDD ne bude uštekan u laptop kako se za pokretanje Windowsa ne bi iskoristio postojeći boot sektor s tog starog diska.
Ako se on iskoristi, jednoga dana kada HDD dotraje i prestane raditi, neće biti moguće pokrenuti Windowse samo sa SSD-a.
Dakle, da ponovimo redoslijed:
1. Izvadite HDD iz laptopa
2. Na njegovo mjesto ugradite SSD
3. Instalirajte Windowse
4. Kada je sve spremno za rad, izvadite DVD pogon iz laptopa
5. Ugradite SSD u ladicu za SSD
6. Ladicu s ugrađenim SSD-om ugradite u laptop na mjesto DVD pogona
7. Sada izbrišite ili premještajte podatke tvrdog diska kako biste taj HDD konfigurirali za manje bitne fajlove.