YouTube Tips Epizoda 2 Početne postavke videa

YouTube Tips Epizoda 2 Početne postavke videa

Spremni za akciju

Kako bi napravili kvalitetan video temelj mora biti dobar - krenut ćemo od postavki kamere/fotoaparata da ne bi gubili puno vremena u postprodukciji

Nakon što smo u prvom nastavku opisivali kako odabrati najbolju kameru/mikrofon za vaš YouTube projekt, u ovom broju ćemo se pozabaviti osnovnim postavkama kamere/fotoaparata kako bi na računalo stigla što bolja verzija videa koji ćete lako pripremiti za YouTube.

KVALITETA
Za početak krenimo od postavki kvalitete videa. Nemojte štedjeti na memoriji, danas je stvarno jeftina pa tako odaberite najbolji mogući mod snimanja koji vaš uređaj podržava. Obično je to „High Quality“ Full HD ili eventualno HD (720p) High Quality. Ukoliko postoji opcija da video snima u 50i i 25p, svakako odaberite 25p opciju jer interlaceani video (50i) na izgleda baš dobro na računalnim monitorima koji imaju progresivno skeniranje. Želite li video kasnije u produkciji usporiti, a da pritom pokreti ostanu glatki, možete odabrati 50p opciju (ukoliko postoji), no svakako ostanite na brojkama koje su djeljive s 25 kako kasnije ne bi imali problema s konverzijom fps-ova.

VAŽNOST FPS-OVA

Snimate li video s dva različita uređaja pokušajte da oba imaju jednaku postavku fps-ova, dakle 25p ili 30p jer kasnija kombinacija videa s dva različita frame ratea dovest će do trzavih pokreta u finalnom uratku.
Mi smo kao primjer koristili cjenovno povoljni Canon PowerShot SX600 HS kao primarni video uređaj u ovom vodiču. Na žalost, kao i većina jeftinijih uređaja tako i ovaj Powershot video snima u 30 fps (NTSC) i nije moguće promijeniti frame rate u fotoaparatu.

youtube Damir 10

 

VAŽNOST STABILIZACIJE

Kad se kamera previše trese to gledatelju odvlači pažnju od onoga o čemu pričamo i iz tog razloga snimanje iz ruke nije nešto što će uroditi kvalitetnim videom. Pokušajte koristiti tripod, pa čak i neke manje modele koji su dostupni na Internetu za mali novčani iznos. Imajte na umu da ukoliko želite raditi takozvani „panning“ – glatko praćenje subjekta, potrebna vam je takozvana video-glava na tripodu koja je značajno skuplja od običnih. Vjerujte – ulaganje u stabilizaciju vaše kamere je jedna od najefikasnijih investicija u to da vaš video izgleda profesionalnije.

youtube Damir 12

youtube Damir 9

 

50p dostupan i na YouTubeu
Nakon dugog jamranja korisnika, YouTube je nedavno napokon omogućio reprodukciju videa u više od 30 fps, to jest konkretno u 50 i 60 progresivnih sličica. Na žalost, svi videi koji su uploadani prije nego što je ta funkcija omogućena, a snimljeni su u 50/60p neće biti retroaktivno prebačeni u novi format. No, to je velika vijest za sve koji vole snimati svoj gameplay ili jednostavno posjeduju naprednije kamere i fotoaparate koji snimaju video u više od standardnih 25 sličica u sekundi. U čemu je razlika? Razlika je u tome što više sličica u sekundi puno bolje može definirati pokrete koji postaju oštriji i glatkiji, no ujedno takav izgled ne izgleda „filmski“ – „filmski“ izgled se postiže 24p skeniranjem (no imajte na umu da je 24p samo jedan mali djelić priče kako napraviti video koji izgleda“kao film“).

VAŽNOST OBJEKTIVA
Kao što je vidljivo na našem primjeru, SX600 HS ima najveći otvor blende od f/3,8 kad se ne koristi zum pa sve do f/6,9 na maksimalnom zumu od 18x. U praksi, to znači da će pri maksimalnom zumiranju ovaj fotoaparat primati 1,5 puta manje svjetla nego kada snimamo s odzumiranim objektivom. Što onda znači više šuma, što znači lošiju sliku, što znači…

youtube Damir 13

Wi-Fi I DALJINSKI

Puno YouTubera su „one-man-band“ pa je iz tog razloga izvrsna mogućnost ukoliko vaš fotoaparat ima ugrađen Wi-Fi i mogućnost daljinskog upravljanja kontrolama snimanja i fokusiranja te zumiranja. Kod kamkordera postoje i dedicirani daljinski upravljači s tom namjenom. Takva funkcija može vam uštedjeti dosta vremena, pogotovo ukoliko uređaj ima i zakretni ekran u kojem točno možete vidjeti ono što snimate.

Canon Handy

VIDI savjeti za snimanje kompaktnim fotoaparatom
1. Kvaliteta
Postavite najvišu moguću kvalitetu u pogledu rezolucije, a što se tiče frame ratea ostanite u progresivnom 25p, 30p, 50p modu i nemojte odabrati 50i.
2. Zumiranje
Iako je teško odoljeti iskušenju, zumiranjem smanjujete već i tako malu količinu svjetla koja dopire do malog senzora – što više zumirate to će vaš video imati više šuma; jednostavno.
3. Amerika ili Europa
Većina fotoaparata ima mogućnost odabira PAL i NTSC video regije. Europa spada u PAL područje pa se time dobiva opcija snimanja u 25p (30p u NTSC modu).
4. Zakon tišine
Snimajte u što tišem ambijentu i budite što bliže subjektu (ukoliko koristite ugrađeni mikrofon) kako bi jeka bila što manja, a govor što razumljiviji.

tablica

 

 

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Vezani sadržaj:

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.


Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.