Neki od nas imali su neugodno iskustvo pojave crvenih linija po monitoru ili pucanja slike usred igre ili već pri paljenju računala. Ako ste ikada uključili računalo i dočekalo vas je jedino pucanje slike i zelenkaste linije na monitoru, mogli ste zaključiti da se radi o hardverskoj grešci. Metodom eliminacije ustanoviti se moglo da je monitor u redu i da je krivac grafička kartica. Linije na monitoru i ostali grafički problemi mogu se zajednički nazvati grafičkim artefaktima. Ako je grafička u velikoj gabuli, mogli bi ste dobiti i kompletno crn ekran ili rušenje sustava kad se temperatura kartice popne iznad idealne.
Kad krepa gpu Slika na monitoru baca čudne artefakte i znate da je vrijeme za malo “kuhanja”
Mnogo puta smo mogli pročitati na forumima da je idealno rješenje za popravak grafičke kartice boravak u pećnici na 10 minuta i oko 200 °C. Budući da je naša veteranska XFX-ova Radeon HD6870 počela sa simptomima grafičkih artefakata, krenuli smo u provjeru mita da pećnice popravljaju grafičke. Kupljena je u zimu 2011. godine, pa samim time nema garancije, a mi nemamo što izgubiti. Ako grafička proradi, uštedjeli smo novac, makar na par mjeseci, dok ne skupimo budžet za noviji GPU. Ako pak grafička i dalje ne radi, nikom ništa, ionako smo krenuli s neispravnom grafičkom.
Logika iza mita s pećnicom je veoma jednostavna. Grafičke kartice često počnu s problematičnim radom nakon što im lemovi na raznim komponentama počnu zakazivati. Stoga, zagrijana pećnica je idealno rješenje za topljenje lemova i ponovno taljenje komponenata na PCB-u.
Pa krenimo s procesom oživljavanja grafičke. Sve što vam treba je adekvatan odvijač, nešto aluminijske folije, termalna pasta, lim za pečenje, pećnica i naravno, strpljenje.
Oprema za operaciju Red grafičke, red termalne paste, red alata i sve lijepo zapeći medium rare
Nakon što ste se definitivno zaključili da je grafička kartica problematična, a ne primjerice driver, monitor ili kabel do monitora, grafičku karticu naravno izvadite iz računala. Prije vađenja, svakako preporučujemo da još jednom provjerite da ipak niste još u garantnom periodu, gdje je odnošenje grafičke na servis bolja opcija.
Nakon pečenja u pećnici na 200 °C i oko 9 minuta, naša HD6870 radi kao nova, bez ikakvih problema. Primijetili smo i nešto niže temperature u igrama, budući da se sloj fine prašine na samom PCB-u uklonio, ali i zato što nam je rastavljanje grafičke pružilo priliku za čišćenje heatsinka i postavljanje nove termalne paste.
Naravno kao i kod svih guideova, oživljavanje grafičke u pećnici radite na vlastitu odgovornost. Ovaj guide bi trebao služiti kao zadnja nada i štos koji možete iskoristiti kada se svaka druga sumnja uklonila. Nemojte ni pokušavati ako niste svjesni rizika koji su u igri.
1. Skinite heatsink sa PCB-a i uklonite sve plastične dijelove koje možete
2. Ugrijte pećnicu na 195-200 °C
3. Napravite četiri kuglice od aluminija na koje ćete položiti grafičku
4. Na lim za pečenje postavite sloj aluminijske folije, aluminijske kuglice, te na njih grafičku
5. Nadgledajte grafičku karticu kroz prozor pećnice. Primijetit ćete kako se lemovi sjaje
6. Pecite oko 5-10 minuta, ovisno o tome da li su se lemovi zasjajili
a. Neke grafičke kartice će trebati više, a neke manje grafičke kartice manje vremena
b. Slično kao i grafičke kartice, matične ploče, primjerice laptopa će trebati 8-12 minuta
c. Uvijek imajte na umu da se različite grafičke trebaju peći različito dugo, navedena vremena nisu zlatno pravilo, već naše iskustvo
7. Otvarajte i zatvarajte pećnicu par puta, pustite da se zrak iz nje izvjetri, a temperatura unutar pećnice smanji – primijetiti će te miris topljenih lemova ali i izgorjele prašine
8. Ostavite grafičku da se hladi barem pola sata na toplom mjestu
9. Postavite termalnu pastu i vratite hladnjak na grafičku karticu
10. Ako se računalo normalno upali, bez artefakata na ekranu, čestitamo, popravili ste grafičku karticu! Ako pak ne, pratite ponovo korake i pokušajte još jednom, ovaj put povisite temperaturu za 5 °C
11. Kao zadnji korak, nakon što grafička radi, preporučamo sprovođenje stress testova. Pokrenite zahtjevnu igru ili zavrtite neki benchmark te nadgledajte računalo i temperaturu grafičke kartice