Sjećate li se Web OS-a? Pametna platforma razvijena od posrnulog diva i nekadašnjeg vladara PDA uređaja (prethodnice pametnih telefona) Palma. Web OS je trebao biti vjetar u leđa Palmu u borbi sa žestokom konkurencijom (prvog iPhonea i ranih Androida), no sve se vrlo brzo rasplinulo. Nakon izvjesnog vremena Web OS je prodan HP-u koji je imao plan integrirati sustav u svoje pametne proizvode, ali na kraju odluka je pala na (pre)prodaju softvera idućem kupcu. Tu priča staje (za sada) i trenutni vlasnik je LG koji je ovaj pogonski softver odlučio upotrijebiti kao srce svojeg novog Smart TV sučelja…
Jednostavnost: Čak i oni manje vični informatici bez problema mogu pokrenuti i koristiti aplikacije
Prvi model s ovim sustavom koji je stigao u našu redakciju je 42LB730V s metalnim srebrnim postoljem te dobro poznatim Cinema Screen dizajnom ekrana tankih rubova, no nas je ipak najviše zanimalo što ova platforma može. Osim klasičnog daljinskog upravljača (kojeg slobodno možete pospremiti duboko u ladicu) tu je Magic Remote sa žiroskopom za „mahanje po zraku“, kotačićem za „skrolanje“ te mikrofonom za davanje glasovnih komandi. Ovoga puta hrvatski jezik nije iznimka i TV razumije naš jezik, a algoritam prepoznavanja radi podjednako dobro kao i na Androidu. U mikrofon smo izgovorili: „avion, lopta, kuća, jedrenjak“, a TV je registrirao „arion, lopta, kuća, jedrenjak“ s time da nudi mogućnost korekcije prve krivo prepoznate riječi. Što to znači?
Pa frustrirajući unos teksta putem svakakvih virtualnih OSD tipkovnica ili fizičkih na daljinskom upravljaču pored ovakvog sustava za prepoznavanje govora odlazi u povijest. Pokrenete web pretraživač i upravljaču „kažete“ koju stranicu želite, a ona se već učitava na ekranu. Web pretraživači su oduvijek bolna točka svakog Smart TV-a jer su znatno sporiji od onih na računalima ili najnovijim mobitelima/tabletima pa su sukladno tome korisnička očekivanja visoka. Web OS tu značajno ubrzava cijeli proces i za sada ostavlja najbolji dojam među konkurencijom. Razlika u odnosu na prethodnu generaciju pametnih TV-a (osim brzine rada) je jednostavnost Web OS sučelja pa će sada čak i oni manje vični informatici bez problema moći pokrenuti i koristiti aplikacije, primjerice Skype.
Opremljenost, performanse, mogućnosti
LG-jev model opremljen je i 2.1 zvučnicima (stereo plus subwoofer) ukupne snage 24 W (RMS) i može isporučiti zaista uvjerljiv i snažan zvuk. Alternativno može poslužiti i za „casual“ slušanje glazbe jer je podjednako impresivan u nižem i višem spektru čak i pri maksimalnim glasnoćama. Postoji podrška i za NFC te Miracast pa smo brzinski uparili Nexus 4 s ovim LG-jem u svega nekoliko sekundi kako bi na ekranu televizora dobili sliku s mobitela na kojemu smo pokrenuli XBMC. Divota! Live Menu je centralizirano sučelje za upravljanje programima odakle možete pretraživati kanale po upitu (unesete željeni naziv tipa „dnevnik“) ili prema sadržaju ( tipa „dokumentarni film“).
Osim toga TV s vremenom uočava obrazac sadržaja kojeg gledate te predlaže što bi vas moglo zanimati, a isto je i s VOD uslugama i servisima. Sadržaj snimljen u 3D-u (mi smo koristili Bluray.iso putem XBMC-a) ima jednaku oštrinu kao i 2D slika i pravo je zadovoljstvo gledati jasno iscrtane rubove objekata kroz slojevitu stereoskopsku sliku. Niti nakon jednosatnog gledanja u ekran nismo osjetili nikakav zamor oka uz lagano ambijentalno osvjetljenje u prostoru. Kvaliteta prikaza SD signala skaliranog na HD rezoluciju je vrlo dobra, no ne i odlična. Nativni HD materijal (gledali smo HRT 2HD, HD streaming, te naravno Blu-ray materijale) „nahranit“ će ekran potrebnim pikselima i dati mu priliku da zablista. Sjajna oštrina i odlično balansirane boje (naročito nijanse ljudske kože) dostupni su i kroz ISF (kalibrirane) filtre koji dolaze već podešeni uz TV.