Prva generacija OLED gaming monitora pojavila se krajem 2022. godine i na neki način je probila led. Prvi OLED gaming monitori bili su dostupni isključivo u 34-inčnom ultrawide formatu i temeljeni na Samsungovoj QD-OLED tehnologiji. Većina OLED gaming monitora prve generacije je još uvijek dostupna na tržištu, a u tu skupinu spada i testirani 34-inčni Philipsov model.
Osebujan dizajn
Ključne osobine ovog Philipsovog monitora uključuju 34-inčni ultrawide format, QD-OLED tehnologiju prikaza i 175 Hz osvježavanje slike.
Philips se ovdje oslanja na svoj poprilično osebujan dizajn koji krasi sve monitore iz gaming serije Evnia uz zanimljivu kombinaciju sivo-srebrne i bijele boje. Ovdje je riječ o zakrivljenom 34-inčnom monitoru s radijusom zakrivljenosti 1800R. U posljednjih nekoliko godina, 34-inčni monitori su postali sve popularniji, a ovakva krivulja po nama savršeno pristaje monitoru ovakvog formata i veličine.
Philips ima još pokoji skriveni adut u rukavu kojim želi dodatno privući kupce. Pritom mislimo prije svega na atraktivno pozadinsko osvjetljenje Ambiglow s velikim brojem LED-ica i posebnom RGB trakom sa stražnje strane monitora. Ambiglow može stvoriti vizualno impresivnu kulisu iza monitora, uz dosta detaljne mogućnosti podešavanja efekata osvjetljenja, a svi oni koji nisu fanovi RGB šarenila mogu ga i posve isključiti.
Philips je ovaj monitor, mora se priznati, odlično opremio. Dostupna su četiri USB priključka (USB-B i USB-A, kao i dodatni USB-C priključak s višestrukom funkcionalnošću). Pored toga, monitor ima ugrađene 2x5 W stereo zvučnike, posjeduje KVM funkcionalnost, te nudi napredne opcije prikaza slike u slici (PiP) i slike pored slike (PbP).
Jedini nedostatak po pitanju opremljenosti je izostanak HDMI 2.1 priključaka. Dva dostupna priključka su ograničena na HDMI 2.0, odnosno 100 Hz na native rezoluciji od 3.440 x 1.440 piksela. Za maksimalnih 175 Hz morat ćete koristiti DisplayPort priključak.
QD-OLED na Philipsov način
Za podešavanje svih parametara slike koristit ćete maleni joystick s desne donje strane. Alternativno, moguće je koristiti Philipsovu aplikaciju SmartControl. Možemo reći da je aplikacija funkcionalna, ali je sučelje vizualno dosta zastarjelo. Slično možemo ustvrditi i za sučelje na samom monitoru.
Korisnih opcija ne manjka - primjerice, SmartControl softver nudi mogućnosti kreiranja posebnih profila prikaza za pojedinu aplikaciju.
Činjenica je da izbornik nema neke od naprednih opcija za podešavanje slike na koje smo navikli, poput, recimo, mogućnosti zasebnog podešavanja intenziteta svakog pojedinog R, G i B kanala. Uobičajene gaming opcije su prisutne, što uključuje prikaz trenutnog frame ratea, Dynamic Dark Boost i Low Input Lag. Službeno, ovaj monitor podržava AMD-ov FreeSync Premium, tako da ćete ovu opciju vidjeti unutar izbornika monitora, no VRR će raditi bez većih problema i s Nvidijinom karticom.
Također, unutar izbornika nalazimo ukupno 11 predložaka za prikaz slike u SDR načinu, kao i pet predložaka za HDR prikaz. Po nama su stvarno korisna samo dva predloška koja daju najprecizniji prikaz. U SDR načinu preporučamo predložak Standard, a u HDR načinu korištenje DisplayHDR True Black. Potom valja postaviti temperaturu boje na 6500K i gamma vrijednost na 2.2. Ostaje samo prilagoditi svjetlinu i dobit ćete vrlo kvalitetan prikaz slike uz vjerne boje. Dakako, one će biti prilično zasićene s obzirom da je ovo wide gamut monitor, no rješenje ovog problema predstavlja opcija sRGB za prirodniji prikaz boja u SDR načinu korištenja. Poput svih ostalih monitora temeljenih na QD-OLED tehnologiji, i ovaj model omogućuje vrhunsku kvalitetu slike uz iznimnu dinamiku, dojmljive boje, izvrstan prikaz tamnih nijansi, vrlo ujednačeno osvjetljenje i širok vidljivi kut.
Subjektivno gledano, HDR sadržaj nam je izgledao ponajbolje na ovom monitoru od gotovo od svih testnih kandidata. Boje izgledaju vrlo živopisno i cijeli prikaz ima odgovarajuću dubinu uz sasvim pristojnu maksimalnu razinu osvjetljenja u HDR načinu korištenja. Ovdje prije svega govorimo o prikazu video sadržaja.
Dodatak Ambiglow osvjetljenja sa stražnje strane pridonosi vizualnoj atraktivnosti, a ovaj je Philipsov ultrawide monitor i iznimno bogato opremljen
Impresivan ultrawide gamer
Međutim, i igre s pravom podrškom za HDR izgledaju odlično. Ultrawide format ekrana također donosi jedan poseban doživljaj u pojedinim igrama. Općenito gledano, gaming performanse su po nama više nego dobre. S obzirom na osvježavanje slike od 175 Hz, ovaj monitor možda vizualno ne izgleda toliko impresivno u najbržim igrama poput 240 Hz ili 360 Hz OLED modela. Međutim, realno gledano, razlike nisu velike i ovdje govorimo o iznimno brzom monitoru koji je usporediv ili čak i bolji od, primjerice, 240 Hz IPS i VA monitora.
Na percepciju same slike, prikaz boja i općenito dinamiku kod ovog monitora dosta utječe sjajna, odnosno preciznije, polusjajna površina ekrana. U uvjetima jačeg osvjetljenja refleksije okoline su primjetne, tako da ovaj monitor nije pogodan za jače osvjetljene prostore. Istaknimo također da zbog izostanka polarizacijskog filtera, crna boja u uvjetima jačeg osvjetljenja zna djelovati sivkasto. Zato je preporuka koristiti ovaj monitor u slabije osvjetljenim prostorijama.
Nadalje, čitljivost teksta je po nama prilično dobra, premda struktura ovog OLED panela uzrokuje sjene ispod teksta i pojave drugih boja ispod slova prilikom korištenja uobičajene ClearType opcije u Windowsima. Nama ovo nije pretjerano smetalo, no to je individualno.
Posve je jasno da je ovaj monitor odličan odabir za igre i HDR video sadržaj, dok ga za neku uredsku ili profesionalnu primjenu ne bismo preporučili. Kvaliteta slike je odlična, ultrawide format daje jednu novu dimenziju modernim igrama, a monitor je vrlo brz. Dostupne su također sve opcije za izbjegavanje nezgodnog potencijalnog trajnog burn-in-a slike tako da ovaj monitor svakako spada među ponajbolje ultrawide gaming monitore na tržištu.