Veličina bez gustoće
Vjerujem da nas solidan broj zna da kada se spomene Dell ne pričamo o brendu koji se bavi povoljnom ponudom. Njihovi proizvodi uvijek će koštati malo ekstra pored konkurencije, a prosječnom korisniku bit će teško opravdati taj premium. Dell se ipak više fokusira na poslovne korisnike kojima je ponuda koju imaju potrebna. Krivi (svijetli) piksel unutar prve godine? Dobivate novi monitor. Monitor prestane raditi unutar trogodišnjeg jamstva? Drugi dan šalju zamjenski model. To su detalji koji za kućne potrebe neće biti od ključne važnosti, no ako vam je monitor alat kojim radite, takve sitnice postaju vrlo važne.
P3418HW svojevrstan je ulaz u Dellovu ponudu u ovoj kategoriji. To je ponajviše primjetno kod rezolucije jer ovaj model ne spada pod UltraSharp brend i dolazi s FHD+ rezolucijom, to jest 2560 x 1080 piksela, pa je na prvu veći broj piksela zapravo samo razvučen na veću širinu monitora. Tako ćete u nekim situacijama primijetiti pikselizaciju, pogotovo ako sjedite prilično blizu monitoru. Druga bitna stvar je to da, premda neki naši proizvođači ovaj model nazivaju Flat Panel, monitor uopće nije ravan, već ima blagu zakrivljenost vrijednosti 3800R. Dovoljna je da pruža bolji pogled na rubove koji tako ne gube svjetlinu zbog kuta gledanja, a opet kut nije toliko primjetan.
Od tehničkih specifikacija radi se, naravno, o IPS panelu koji daje impresivnu svjetlinu bez gubitka boja pod različitim kutovima gledanja. Brzina osvježavanja je standardnih 60 herca, a deklarirani kontrast drži se oko 1000:1 omjera. Svjetlinu možemo očekivati oko 300 nitsa, što je također standardno za IPS panel. Prikaz teksta je jasan i ne umara oči dok god ne pretjerate sa Sharpnessom. Boje su jasne i poprilično istaknute, no kod slike bi vam mogla zasmetati relativno niska rezolucija. Naravno, nudi se slična verzija u UltraSharp segmentu s višom rezolucijom, no za njega ćete morati izdvojiti nešto više novca.
Dizajn je atraktivan, ako je „poslovno“ vaš stil, i sve je ukomponirano u dizajn, uključujući i kablove koji će se naslagati na monitor. Sve drži veoma čvrst stalak, koji ima mogućnost rotiranja oko svoje osi, nagiba prema korisniku, kao i zakretanja u lijevu ili desnu stranu, no ne dovoljno za portret način rada.
Od utora tu su napajanje koje ne koristi vanjsku kocku, dva HDMI 1.4 ulaza, jedan DisplayPort 1.2, jedan mini Displayport te USB ulaz s četiri USB 3.0 izlaza (dva iza i dva sa strane). S donje strane nalaze se i dva zvučnika koji neće nikoga impresionirati svojom snagom, no pružaju jasan zvuk bez rezanja detalja koji je dovoljan za slušanje glazbe i multimedije ako se nalazite u istoj prostoriji kao i računalo.
Softverska strana nudi opcije slike u slici, kao i splitscreen s dodatnim opcijama koji više-manje funkcionira kao i onaj na vašem Android uređaju te omogućuje spajanje više izvora i dijeljenje prostora prema željama korisnika. Opcije prikaza imaju par preseta, poput onih standardnih za gaming ili gledanje filmova te za gledanje u večernjim satima kako ne bi došlo do prekomjernog umora očiju. Ako pak želite samostalno montirati monitor, on podržava VESA 100 standard.