Nova Samsungova Pro linija tableta, osim megalomanskih Noteova, donosi i nove Tabove. Pro oznaka u biti označava da je ovo sam vrh njihove ponude u tim segmentima, s instaliranim softverom koji omogućava jednostavnije korištenje tableta u radnoj okolini.
Galaxy Tab Pro je u odnosu na Tab 3 narastao za 0,4 inča u dijagonali te je dobio četiri puta više piksela na ekranu i sada s rezolucijom od 1600x2560 te gustoćom piksela od 359 ppi ima jedan od najoštrijih ekrana na tržištu uopće. Naravno, radi se o Samsungovom Super Clear LCD IPS ekranu sa širokim kutovima gledanja te velikom svjetlinom i vrlo dobrom vidljivošću na suncu. Automatsko podešavanje svjetline ekrana u svim situacijama daje pretaman prikaz na ekranu tako da je ručno podešavanje bolje rješenje.
Veliki smartphone: Utor za SIM karticu putem koje se možete spojiti na 4G mrežu, pa i razgovarati
“Faux leather” poveznica
Tab Pro 8.4 koji smo testirali ima i voice/4G mogućnost, što znači da se zapravo radi o smartphoneu s 8,4-inčnim zaslonom. Ljudi su nas već prije čudno gledali kad smo na uhu držali Note 8.0, no ovo je još jedan korak dalje u odnosu na njega. Stražnji poklopac je izrađen od već dobro poznate plastike nalik na kožu, a rubovi su plastično-kromirani, baš kao kod Notea 3. Multiwindow gdje se potezom prsta s desne strane otvaraju aplikacije u prozoru, radi izvrsno. Sveukupno, u radu se osjeća da bi uređaj vjerojatno bolje disao s 3 GB RAM-a, vjerojatno zbog visoke rezolucije ekrana i naprednih opcija koje sadržava.
Qualcommov Snapdragon 800 čipset s četverojezgrenim procesorom na 2,3 GHz trenutno je najpopularniji čipset za high-end uređaje uopće, pa tako nije čudno da je ugrađen i u Tab Pro 8.4, a s 2 GB radne memorije i 16 GB prostora za pohranu (11 dostupno korisniku) ima već uobičajene specifikacije mobilnih uređaja više klase. Prostor od 11 GB brzo će se popuniti, no na sreću tu je i utor za micro SD karticu koji će učinkovito ukloniti nelagodu s nedostatkom prostora. Network booster opcija omogućuje da se prilikom downloada većih datoteka koristi i Wi-Fi i 3G/4G konekcija te je moguće postaviti minimalnu veličinu datoteke za koju će se ta opcija automatski uključiti.
Pejzažno ili portretno?
Stereo zvučnici smješteni su s donje strane čime postaje jasno da je Tab Pro 8.4 namijenjen prvenstveno korištenju u potretnom položaju. Okrenete li ga u pejzažni položaj, dolazi do problema s korištenjem tipki ispod (sa strane) ekrana, slučajnim pritiscima i zvukom koji više nema stereo separaciju. S masom od samo 335 grama u ruci ipak djeluje solidno i masivno – zapravo teže nego što bi rekli iz specifikacija. Baterija kapaciteta od samo 4.800 mAh traje sasvim solidnih 7 sati prilikom umjerenog korištenja, no obzirom na klasu uređaja voljeli bismo da je ipak potrajala koji sat više.
Kamera od 8 megapiksela straga sasvim je solidna za jedan tablet, a ugrađena je i LED bljeskalica. Rezultati nisu tako spektakularni pri slabijem osvjetljenju, no i dalje su prihvatljivi za neobavezno fotkanje, a HDR mod pomaže da se istaknu detalji u sjenama i izbjegne „spaljeno“ nebo.
Android 4.4.2 Kitkat je baza na kojoj sve počiva, uz već uobičajene Samsungove aplikacije i TouchWiz koji sada ima prečace nalik onima u iOS 7, Tab Pro 8.4 dolazi s instaliranim „profesionalnim“ aplikacijama koje do sada nismo viđali na uređajima za obične smrtnike. Tako je tu Remote PC za pristup i korištenje PC računala na daljinu, e-Meeting za virtualno sastančenje i dijeljenje dokumenata, prezentacija i bilješki, Cisco WebEx za kolaboraciju i otprije poznati KNOX koji omogućuje stvaranje virtualnog sandboxa i radne okoline unutar koje se izvršavaju aplikacije. Za otvaranje i uređivanje Office aplikacija instaliran je relativno nepoznati Hancom Office.
Vrlo dobar tablet s dobrom hardverskom osnovicom i visokom cijenom, no onima kojima je potreban stvarno prijenosan i funkcionalan tablet s dodatnim poslovnim aplikacijama, cijena ionako ne bi trebala biti nikakav problem…