Cijela priča zašto koristiti filtere na kamerama je vrlo jednostavna - jer pružaju dodatne mogućnosti za hvatanje zanimljivih kadrova. Ovdje nam je bilo teško istaknuti jedan jer se svaki filter kupuje na temelju objektiva koji koristite s obzirom da se koristi navoj na samom vanjskom kraju objektiva, a najčešće je ispisan negdje na objektivu, u milimetrima. To je veličina filtera koji ciljate i naravno, veći filteri su i skuplji. ND filteri pored kratice dolaze sa brojevima poput 2, 4, 8, 16, 32, itd. Svaki sljedeći broj smanjuje svjetlinu za jedan „stop“, o čemu smo u detalje išli u našoj prošloj temi o fotografiji. Filter sa specifičnim brojem rezultirat će najčišćom slikom, no postoje i varijabilni filteri koji zakretanjem mijenjaju intenzitet. S obzirom da želimo što manje opreme vući za sobom, smatramo da je ovakav jedan dodatak idealan za vlogging zadatke umjesto seta filtera, te će i dalje uspješno obaviti zadatak produljivanja vremena ekspozicije kako bi se video „omekšao“ i dobio traženi filmski efekt.
Ovdje će također trebati malo eksperimentirati s opcijama na kameri jer ako snimate prijelaz sa otvorenog sunčanog prostora u zatvoreni, kamera će morati kompenzirati osjetnim dizanjem ISO vrijednosti, pa je bitno malo kalibrirati sve postavke dok ne dobijete efekt koji želite, zajedno sa radom kamere u svim uvjetima, no savjetujemo i da pauze u videu iskoristite da promijenite vrijednost filtera ako znate da ćete snimati u zatvorenom.
Vlogging
Sve je u vašim rukamaProšao je velik broj godina od kada se snimanje vlastitih avantura smatralo novim pojmom, a isto tako su proizvođači hardvera smislili moderna rješenja da vam pomognu. |