AMD A10 – 7860K

AMD A10 – 7860K

Kako bi nas održali na prstima ususret konačnom dolasku dugo očekivane Zen platforme (iako je i to još pod upitnikom točnog datuma izlaska), AMD je predstavio novi APU na temu već dobro prožvakanog Godavarija.

Svima je manje-više jasno o čemu je ovdje zapravo riječ; ukratko, Godavari na apaurinima. Ovaj novi A10-7860K APU procesor ima četiri x86 jezgre (dva cijela modula) koje međusobno dijele resurse i punokrvnu R7 integriranu grafičku karticu s 512 grafičkih ko-procesora (shadera), ali uz nešto niže taktove u oba slučaja (CPU i GPU-a) što je rezultiralo nižim TDP-om, odnosno smanjenjem s 95 na 65 W. Tako dakle zapravo A10-7860K arhitektonski gledano nije ništa drugačiji u usporedbi sa svojom jačom A10 braćom, no spuštanjem tih osnovnih radnih (i turbo) taktova GPU i CPU-a AMD je uklonio otprilike 30 W TDP-a, a u našim testiranju to je ugrubo bilo nešto manje od toga pod punim opterećenjem. Možda i najzanimljiviji novitet koji dolazi s ovim procesorom je svakako njegov novi stock hladnjak. Isti se pokazao daleko tišim i efikasnijim nego svoj prethodnik zahvaljujući 80 mm ventilatoru, što je zapravo dosta velika stvar obzirom da je riječ o koliko-toliko budget modelu procesora.

Ovaj APU također spada pod AMD-ovu Black Edition seriju što se lako može prepoznati prema K sufiksu na kraju njegovog imena, a koji označava otključani množitelj i mogućnost overclockiranja, što će onda donekle poništiti AMD-ov trud da mu smanji potrošnju, ali hej, bar ćete moći izvući dodatne "gratis" performanse, čak i uz pomoć ovog stock hladnjaka. Iako ovaj model ne puca od snage na sve strane, što su pokazali i rezultati testiranja, ukoliko tražite donekle sposobnu kombinaciju procesora i integrirane grafičke kartice. Ako pritom imate i vrlo ograničeni budžet (tipa 2.000-2.500 kuna), u tom slučaju, baš poput svojih imenjaka koje smo prije njega testirali, A10-7860K predstavlja solidan odabir ukoliko ćete se zadržati na eSport igrama poput onih MOBA tipova, LoL-a i DOTA-e te naravno neizostavnog CS:GO-a. Uz to ćete imati dovoljno prostora za kasniju nadogradnju u obliku dodavanja dedicirane grafičke kartice jer je procesor dovoljno jak da pogura jače udarničke modele poput R9 380 / 390.

AMD Cooler

Nova pridošlica: U sklopu A10-7860K APU dobit ćete tiši i efikasniji stock hladnjak

 

Tu je jedino problem zapravo činjenica da ako se već barata tako malim budžetom bilo bi poželjno izvući najbolje po pitanju uloženog i dobivenoga. Razlika između kupnje dedicirane grafičke kartice (poput R7 360) u kombinaciji s Athlonom II X4 860K ili odabira A10-7860K i nije toliko velika. Ovo je situacija koja se treba dobro odvagati jer za otprilike 1.800 kuna možete biti ponosan vlasnik dedicirane grafičke kartice (R7 360 + Athlon II X4 860K + matična ploča) dok ćete za cca 1.300 kuna igrati na integriranoj grafičkoj kartici (A10-7860K + matična ploča). Znači, za otprilike 40% veću cijenu dobit ćete konfiguraciju koja je po grafičkim performansama ugrubo 2 do 2,5 puta jača od integrirane. Jest da je skuplje, ali radije pauzirajte kupnju i uštedite tih par sto kuna jer definitivno će se ovim načinom vaša kupnja više isplatiti.

Očekivana cijena:
~900,00 kn

Više informacija

  • Model: AMD A10 – 7860K
  • Ukupna ocjena: 4,3
  • Performanse: 4
  • Isplativost: 5
  • Dojam: 4
  • Proizvođač: Advanced Micro Devices, Inc.
  • Proizvodni proces: 28 nm, Steamroller arhitektura, Godavari jezgra
  • Socket: FM2+
  • Broj jezgri / radni takt: 4 x 3,6 GHz (4,0 GHz Turbo frekvencija, 4 dretve)
  • Cache L1/L2/L3: 2 x 96 KB / 2 x 2 MB / -
  • Integirani GPU: Radeon R7 (GPU 757 MHz, 512 Radeon cores)
  • Disipacija topline (TDP): 65 W
  • Plus: Omjer uloženog i dobivenoga, relativno mala potrošnja obzirom na cijeli “paket” i njegove performanse, tiši hladnjak
  • Minus: CPU performanse
  • Ustupitelj i cijena: AMD, www.amd.com, Očekivana cijena: ~900,00 kn
  • Battlefield 4 (Medium Settings, 1080p): 31 FPS
  • Tomb Raider Benchmark (Normal, AA x0, AF 4x, 1080p): 32 FPS
  • Dirt Rally(Medium Preset, 1080p): 38 FPS

Vezani sadržaj:

  • Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G

    AI i DLSS u prvom planu

    Najnovija generacija Nvidijinih kartica donosi obilje tehnoloških novosti, unaprijeđene ray tracing i AI mogućnosti, a kao glavni adut nameće se i podrška za DLSS 4 s multi-frame generation tehnologijom. Nažalost, iznimno visoka cijena kartica poput RTX 5070 Ti ne čini ih osobito isplativim odabirom.

  • Corsair K70 Pro TKL

    Najbrža gaming tipkovnica

    Vrhunska gaming tipkovnica koja dolazi s Hall Effect magnetnim switchevima koji omogućuju iznimnu brzinu reakcije i precizno podešavanje točke aktivacije.

  • AMD Radeon RX 9070 XT

    AMD se vraća u igru

    Nova generacija AMD-ovih RDNA 4 grafičkih kartica donosi osjetno unaprijeđene ray tracing performanse, značajno poboljšane AI mogućnosti i podršku za najnoviju verziju upscaling tehnologije FSR 4. Radeon RX 9070 XT pokazao se kao vrlo žestoki konkurent Nvidijinim RTX 5070 Ti karticama od koji potencijalno nudi bolji omjer cijene i performansi.

  • Sharkoon Skiller SGK36W

    Bežična mehanika za gamere

    Poprilično cjenovno pristupačna mehanička gaming tipkovnica pune veličine koja se prije svega ističe vrlo dobrim performansama, atraktivnim RGB osvjetljenjem, a podržava i mogućnost bežičnog korištenja.

  • Arctic Precision Screwdriver Toolkit

    Sam svoj majstor

    Set alata namijenjen popravci računala i drugih elektroničkih uređaja koji sadrži čak 64 razna nastavka, dolazi u kvalitetnoj kutiji od aluminija.

// možda će vas zanimati



Pretraži Nabava.net portal za najbolju cijenu

Najbolje cijene za AMD A10 – 7860K

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.


Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.