Pregled naprednih IT rješenja 2025.

Pregled naprednih IT rješenja 2025.

Ne mora svaka tech inovacija biti globalna prekretnica

Tehnološki trendovi ponekad se čini kao repetitivno ponavljanje refrena u pjesmi s malo riječi. Istovremeno, trendovi poput AI-ja se ponavljaju jer traje proces sazrijevanja. U međuvremenu, usporedno s globalnim trendovima nastaju svakodnevno inovacije koje čine velike pomake poput onih predstavljenih na VIDI AWARDS događaju ili trenutačno dostupnih naprednih IT rješenja koja industriji i privatnim korisnicima omogućuju bolje usluge

Očekujemo li previše svake godine od tehnološkog sektora? Kao veterani u domeni novih tehnologija, navikli smo svake godine iznova na velikim sajmovima slušati o novim trendovima koji su zapravo reinterpretacija postojećih. Dobar primjer toga su 5G mreže koje su barem desetak godina na svim velikim svjetskim sajmovima bile buzzword dok tehnologija nije u potpunosti sazrela do današnje implementirane razine. Fokus se u telekomunikacijskoj industriji pomaknuo, no 6G zasad ne dobiva toliki momentum. Dio razloga je u tome što i dalje postoji ogroman zaostatak u implementaciji 5G mreža, a dio i u tome što je AI kao apsolutni vladar trendova zagospodario svim poljima.  

 

AI i dalje s najviše vjetra u jedru

To se očituje u Vidilabu svakodnevno. Dok stotine uređaja prolazi naša testiranja godišnje, teško je pronaći ijedan koji nema AI predznak kao jedan od vodećih prodajnih značajki. Procesori za pametne telefone i računala natječu se u NPU (neural processing unit) jedinicama, televizori u procesiranju slike potpomognutom umjetnom inteligencijom, a mobiteli su bili među predvodnicima trenda uklapanja AI opcija u dizajn novih modela.

Natjecanje tech giganata u generativnim AI rješenjima rezultiralo je Copilot tipkom na svim novim računalima, izdavanjem internetskog preglednika ChatGPT Search, Gemini pomoćnikom na Android telefonima i Grok umjetnom inteligencijom na X platformi. Ukratko, AI je još više svuda oko nas i prevladava kao glavni pojam koji god kamen okrenete na plaži novih tehnologija. Koliko to sve cijene korisnici je podložno debati. Da i nisu svi toliko ludi za AI tehnologijama samo zato što postoje, pokazalo je istraživanje SellCell-a koje kaže da više od dvije trećine iPhone i Android korisnika ne vidi nikakvu vrijednost u AI opcijama.

Kao i 5G, funkcionalnosti koje se sada predstavljaju moraju sazrijeti, pa će onda vjerojatno i korisnici promijeniti mišljenje, ukoliko uopće budu znali da su njihove omiljene nove opcije plod AI-ja.

 

Kvantno računarstvo

Sredinom prosinca, Google je objavio da je napravio veliki pomak u kvantnom računarstvu, i njihov kvantni čip Willow riješio je jednu od glavnih prepreka u vidu grešaka u rezultatima koje stvaraju nestabilni kvantni bitovi. To je veliki pomak koji bi mogao dovesti sustav ispod praga pogrešaka. Istovremeno, ovaj nevjerojatni čip u manje od pet minuta je riješio izračun za koji bi današnjim klasičnim superračunalima trebalo 10 kvadrilijuna godina. Spajanjem AI-ja i kvantnih računala kada obje niše dostignu svoju 5G zrelost, doći ćemo do doista ogromnih pomaka koje sada možda ne možemo objektivno niti sagledati.

 

Naprijed na valu inovacija

Ono što možemo objektivno sagledati su inovacije koje ljudi u tech sektoru neprestano proizvode. Pa iako možda nisu na razini the next big thing, predstavljaju velike pomake u svojim područjima. Pravu izložbu takvih inovacija imali smo na ovogodišnjem VIDI AWARDS događanju, gdje smo nagradili devet sjajnih projekata u sklopu E-novation natječaja.

Radi se o najstarijem hrvatskom natječaju za hi-tech inovacije čiji su dobitnici poznata imena na tech sceni poput Mate Rimca, tvrtki ByteLab, Nanobit, Geolux i mnogih drugih. U ovoj novoj generaciji vidjeli smo napredna tech rješenja poput Rascove Lynx H2 5000 čistilice s naprednim pogonom na vodikove gorive ćelije ili softverskog rješenja SENDD koje procjenjuje kvalitetu spontanih pokreta u ranoj dojenačkoj dobi i koje je razvila tvrtka TIS Grupa.

Vidjeli smo i projekt Emhance kao neinvazivni medicinski uređaj za liječenje neuroloških poremećaja, Rally Safety Camera sustav za detektiranje gledatelja na opasnim pozicijama na utrkama i mnoge druge.

Više o ovim sjajnim rješenjima možete pročitati u kutku posvećenom VIDI AWARDS-u, a mi u našem posebnom prilogu predstavljamo rješenja iz dva različita svijeta. S jedne strane imamo jedinstveno softversko rješenje namijenjeno kritičnoj infrastrukturi koje je dobilo najviše certifikate kibernetičke sigurnosti i predstavlja platformu za vrijedne infrastrukturne sustave. S druge strane, imamo primjer jedinstvene TV platforme, sustava kojeg koristi najširi dio korisnika i koji po svojim inovativnim značajkama predstavlja predvodnika po mnogim stvarima.

U ovoj novoj 2025. godini vjerujemo da će kroz Vidilab, ali i povećalo naših novinara, proći veliki broj tehnoloških noviteta, a mi kao i obično godinu volimo otvoriti predstavljanjem inovativnih rješenja i tech proizvoda, kako kroz prizmu uzbudljivog E-novation natječaja, tako i kroz pregled već dostupnih naprednih IT rješenja koja industriji i običnim korisnicima olakšavaju život ili ga čine zabavnijim.

Pregled naprednih IT rješenja: KONČAREV PROZA Station

Rezultat dugogodišnjeg samostalnog razvoja i perjanica domaće IT industrije u segmentu kibernetičke sigurnosti


Pregled naprednih IT rješenja: Više od 130 HD kanala i 25.000 naslova u EON Video klubu

EON TV dostupan je preko smart boxa ili putem aplikacije na televizoru, računalu, pametnom telefonu ili tabletu. Usluga dolazi s više od 200 televizijskih i radijskih kanala te više od 25.000 naslova u Video klubu.

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.