Kojom periferijom dočekati novu godinu?

Kojom periferijom dočekati novu godinu?

Dolaskom hladnijih dana, vrijeme je da se polako fokusiramo na svoje gaming postaje i osvježimo izgled novim hardverom

Što smo bliže kraju godine, zaoštrava se nova ponuda u svijetu računala. Nova generacija Intelovih i AMD procesora dolazi polako i na naše tržište, s njima dolazi i novi svijet u kojem je 32 GB radne memorije minimum, a i nove grafičke kartice samo što nisu došle na tržište.

 

Logitech_G915_X-3.JPG

Izbora nikada nije bilo više, no s obzirom na sve bolje performanse računala, bitno je i da vi možete s njime držati korak. Zato smo pogledali što se od nužne periferije nudi, a svakome će donijeti optimalne performanse i užitak u korištenju.

 

Prvi odabir periferije je tipkovnica

Kada gledamo periferiju, dobra tipkovnica jedna je od najbitnijih stavki, s obzirom na razne verzije koje možete danas odabrati. Generalno se mehaničke preferiraju za gotovo sve zadatke.

Kroz godine recenzija tipkovnica, stvorili smo nekoliko preferencija oko toga što sve želimo vidjeti na dobroj tipkovnici, bez obzira o njihovoj primjeni.

 

Logitech_G915_X-1-2.JPG

Možda neočekivano, ali jedan od primarnih detalja na tipkovnici svakako je “valjak” za kontrolu glasnoće. On uvelike olakšava kontrolu, pa nas podsjeća na diskusiju gdje moderni auti zahtijevaju da sve kontrolirate na zaslonu i ljudi jednostavno žele valjak za kontrolu glasnoće da bude fizički prisutan.

Jednom kada se na njega naviknete, poput OLED zaslona, jednostavno ne možete nazad.

Drugi detalj je svakako osvjetljenje tipkovnice. Možda na prvu ne smatrate da puno znači, no bitno je da postoji i da se njime lako upravlja. Drugi detalj koji preferiramo je da svjetlo ne “curi”, odnosno da ne vidite oštro svjetlo lampice ispod.

Činjenica da pričamo o mehaničkim tipkovnicama riješena je u startu. Ostaje nam samo odlučiti kakav tip prekidača želimo. Na izbor imamo taktilne, clicky i linearne.

 

Logitech_G915_X-4.JPG

Taktilni prekidači dizajnirani su da pod prstom prilikom pritiska osjetite promjenu u odazivu koja vam ujedno ukazuje da je pritisak detektiran, pa samim time osim osjećaja tipkanja, možete brže tipkati jer nema potrebe da do kraja pritisnete tipku kada naučite koliki je pritisak potreban.

Zatim imamo clicky prekidače koji imaju primarno zvučni odaziv jednom kada je tipka dovoljno pritisnuta da bude detektirana. Ovaj efekt je mehanički, što daje ovakvim tipkovnicama i specifičan osjećaj korištenja.

 

Logitech_G915_X-14.JPG

Na kraju imamo i linearne prekidače koji nemaju efekt odaziva, što vam se također može dopasti jer ne morate slušati clicky cijeli dan, a ako ionako preferirate stiskanje tipki do kraja ili primjerice koristite tipkovnicu primarno za gaming, ovakve tipkovnice se preferiraju i kako se njihovo korištenje ne bi pokupilo na mikrofonu.

Cjelokupno iskustvo podiže i softver iliti dodatne funkcionalnosti koje danas periferija može ponuditi, a kreću se od postavljanja makro naredbi, do specifičnih prilagodbi za gaming.

Priča se da je Logitech osvježio svoju high-end ponudu pa smo odlučili pogledati o čemu se ovdje radi.

 

Logitech G915 X serija

Kada je Logitech prvi put izbacio niskoprofilnu mehaničku tipkovnicu, maknuo je zadnji limit kod odluke kupaca oko koje se tehnologije odlučiti, jer su svi sada imali pristup mehaničkim switchevima.

Originalna G915 bila je prepuna mogućnosti, no uvijek se nađe prostora za unaprjeđenja. Imajte na umu da i originalna G915 zadovoljava sve naše već spomenute zahtjeve, no nova X verzija diže priču na novu razinu.

 

Logitech_G915_X-1.JPG

Na kraju smo isprobali sve kombinacije tipkovnica, sa svim switchevima. U ponudi imate full-size tipkovnicu koja se sa računalom povezuje žicom, zatim istu takvu u wireless izvedbi, a na kraju tu je i TKL verzija koja dolazi bez numeričkog dijela s desne strane, a idealna je za manje radne površine ili naravno gaming jer više prostora prepušta mišu. Svaka od tri tipkovnice došla je i sa različitim switchevima pa smo ih sve isprobali: taktilne, linearne i, na kraju, clicky.

Sva tri primjerka dolaze sa multimedijskim tipkama u gornjem desnom kutu tipkovnica, s velikim valjkom kojim je vrlo lako prilagoditi glasnoću sustava. Lijevo od multimedijskih gumbi imamo gumbe za kontrolu rasvjete i gaming načina rada kojim blokirate neke funkcije tipkovnice kako vas ne bi izbacivale iz igre. Veći modeli zatim još oko glavnog seta tipki imaju i dodatne “G” tipke: četiri na lijevom rubu tipkovnice i još četiri u lijevom gornjem kutu.

Služe kao dedicirane Macro kratice koje možete programirati da rade razne stvari unutar Windows sustava poput postavljanja ili minimiziranja prozora, pokretanja aplikacija, itd. Mogu služiti i u gamingu kao lako dohvatljiva kratica za dodatne funkcije, pogotovo u MMO igrama.

 

Logitech_G915_X-4.JPG

Ostatak tipkovnice nudi standardan set gumbi, ovisno o veličini za koju se odaberete. No, iako na prvu izgleda identično prijašnjem G915 modelu, napravljene su značajne razlike u vrlo bitnim detaljima koje su nam se odmah dopale.

Prvo, flagship linija dobiva USB-C utor za punjenje i povezivanje s računalom putem žice, dok su se do sada koristili MicroUSB utori.

Drugi detalj je u samim tipkama. Više nema obične plastike, već su nove tipke double-shot PBT, odnosno više nema boje koja se “izliže“, već je tipka dizajnirana od kombinacije prozirne i crne plastike koja daje matirani finiš, iznimno je otporna na otiske prstiju i daje ugodan, matirani izgled pozadinskom osvjetljenju.

 

Logitech_G915_X-2.JPG

Sami switchevi su prilagođeni, odnosno držači koji drže tipke promijenjeni su u standardni “plus” sa dodatnim kružnim ojačanjem tako da se sada tipke uopće više ne ljuljaju dok na tipkovnici radite, a šansa da nešto pukne sada je daleko manja. Uz to, korištenje standardnog dizajna omogućuje i laku zamjenu za tipke trećih strana, ako tipkovnicu ipak želite personalizirati.

Pritisak je sada registriran na svega 1,3 mm dubine, a switchevi dolaze podmazani iz tvornice za iznimno glatko iskustvo tipkanja.

Ako se odlučite za bežičnu verziju, dočekat će vas Lightspeed tehnologija koja osigurava 1.000 Hz polling rate za tipkovnicu putem USB receivera, a imate opciju povezivanja putem Bluetootha na računalo ili brojne druge uređaje.

 

Logitech_G915_X-15.JPG

Baterija traje oko 36 sati za veće i do 42 sata za manju verziju kada radi rasvjeta, dok samo Bluetooth konekcija bez osvjetljenja može gurati tipkovnice i preko 800 sati na jednom punjenju, iako je tipke tako dosta teško razaznati vizualno.

Aluminijska površina je sada debljine 1,5 mm što cijelu tipkovnicu čini čvršćom. Ovdje također imamo suptilnu razliku, gdje su bežična TKL i žičana verzija dizajnirane sa izgledom brušenog metala aluminijske površine, dok veća wireless verzija tipkovnice dolazi sa matiranim metalik efektom koji također odlično odbija bilo kakve otiske.

 

Logitech Pro 2 Lightspeed miš

Tu su još i novi miševi, idealna kombinacija uz tipkovnice. Logitech Pro 2 Lightspeed nova je verzija njihovog Pro miša, sa dizajnom vrlo sličnim Pro 2 Superlight modelu kojega smo nedavno imali prilike isprobati.

 

Logitech_G915_X-13.JPG

Pro 2 Lightspeed model žrtvuje masu sa nešto više grama, no zato nudi dodatne funkcije. Prvo, miš je ambidesktrozan pa ga lako koriste i ljevaci i dešnjaci. Osim fizičkog izgleda, tu su i zamjenjivi sekundarni gumbi koje možete postaviti sa svake strane.

To su gumbi kojima pristupate palcem, a ovisno o vašoj dominantnoj ruci, možete premjestiti nalaze li se na standardno lijevoj ili desnoj strani. Za to dobivate zamjenski set gumbi koji se drže magnetima, kao i pokrov za gumbe sa suprotne strane kako ih ne biste slučajno pritiskali.

 

Logitech_G915_X-8.JPG

Odlična funkcija ovog miša svakako su dva glavna gumba koji koriste LIGHTFORCE optičke switcheve od Logitecha za vrhunsku preciznost kod korištenja, kao i vrlo oštar klik. Pomoćna dva gumba ne zaostaju za glavnima te također imaju vrlo jasne klikove za vrijeme korištenja, s obje strane.

Straga imamo i veliki G logo osvjetljen RGB LED lampicom koju možete kontrolirati u G-Hub softveru. Osim nje, tu su i tri lampice koje vam daju informacije, poput stanja baterije miša. Miš na dnu podržava i PowerPlay tehnologiju bežičnog punjenja kupnjom zasebne podloge od Logitecha.

 

Logitech_G915_X-12.JPG

Kad smo kod dodataka, novi Logitech miševi podržavaju i polling rate do 8.000 Hz. Kako bi otključali nove funkcije, potrebno je kupiti i njihov novi receiver. U suprotnom je podržano do 1.000 Hz pollinga.

Od specifikacija čeka vas i Hero 2 senzor sa 100 do 44.000 DPI-ja, kao i 88G ubrzanja koje prepoznaje bez problema. Dodatno, prepoznaje i 888 IPS-a pa niti jedan vaš pokret neće ostati neprimijećen.

 

Logitech_G915_X-2-2.JPG

Logitech nastavlja sa stilom boja tako da sad osim crne i bijele, nude i vrlo atraktivnu roza boju i kod nas.

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.