Budućnost je za Philips jasna: 55“+ paneli su fokus razvoja s flagship modelima veličine do 65 inča. Philips smatra kako su to zlatne dimenzije za Europsko tržište s obzirom na želje potrošača i njihove navike te veći paneli, dok impresivni, ne bi privukli puno kupaca. Manji paneli u 40 inčnim dijagonalama i dalje će biti u portfelju, no Philips smatra kako manji televizori ne mogu iskoristiti impresivnu 4K rezoluciju do maksimuma.
Druga tema o kojoj se raspravljalo naravno je i rezolucija budućnosti, to jest 8K o kojem se u svijetu po malo šuška. Problem koji u Philipsu ističu je vrijeme izlaska sadržaja u ovim rezolucijama jer se ne očekuje takav sadržaj prije 2025. godine u nekoj značajnoj mjeri.
Popularnost OLED panela navela je tvornice na bržu proizvodnju tog tipa televizora (LG je dobavljač panela Philipsu), te se očekuju pristupačniji proizvodi u skoroj budućnosti, a dobra 2017. godina potaknula je i implementaciju Philipsovog ponosa i dike, P5 procesora za poboljšanje slike, u srednji cjenovni segment. Naravno, srednji cjenovni segment za njih je oko 1500 eura, no na upit smo doznali da bi ta cijena mogla biti regulirana s obzirom na regiju u kojoj će se televizor prodavati.
No, nije bilo riječi samo o hardveru. I softverska strana dobiva facelift te sa svim novim monitorima dolazi i Android 7 Nougat, a od prošlogodišnje linije koja ga još nije dobila treba pratiti vijesti jer će biti nadograđeni oni modeli koji će od nadogradnje vidjeti koristi. Novi mid-range modeli imaju odlično vrijeme reakcije na korisničke naredbe bez nekih dužih čekanja i zastajkivanja, osjećaj koji se obično dobije samo sa premium modelima pametnih televizora. Sve to sada upotpunjuje i Google asistent koji će biti implementiran u svim novim modelima srednjeg cjenovnog razreda i gore. To znači da neće samo moći pretraživati vaše naredbe i prepoznati par ključnih riječi, već će razumijeti i kontekst pitanja, kao Google asistent na vašim pametnim telefonima. Ova interakcija može se izvesti na dva načina: mikrofonom koji stalno osluškuje sobu za ključnom riječi i onda prima naredbe, no svi znamo koliko su korisnici uživali primjerice u toj opciji sa Microsoftovim XboX One Kinectom. Opcija koju je Philips odlučio implementirati je push-to-talk na daljenskom upravljaču koji će jasnije razumjeti naredbe u bučnoj okolini, a prema Philipsu ljudima više nije toliko strano pričati u takve uređaje. Naravno, Google asistent je proizvod koji razvija i održava Google pa on odlučuje i o njegovoj implementaciji te kupnjom novog 2018. modela televizora nećete imati asistenta dok ga Google ne aktivira što bi trebalo biti omogućeno do kraja prve polovice 2018. godine.
Poboljšane su funkcije i Ambilight rasvjete na pozadini televizora te imaju kraće vrijeme odaziva. I povezivanje sa Philips HUE rasvjetom i žaruljama za domove koje mogu služiti kao produžetak Ambilight funkcije je poboljšano te je eliminiran lag koji se pojavljivao povezivanjem više od tri žarulje odjednom. Impresivna je bila i integracija jer sada i vaš Google Home asistent može upravljati tom rasvjetom preko televizora.
Osim same tehnologije, predstavljeni su i neki novi modeli o kojima ćemo u detalje jednom kada ih se i dočepamo. Za sada ćete se morati zadovoljiti kratkim opisom i praktičnom tablicom koja objašnjava pojedine mogućnosti novih primjeraka koji izlaze na tržište ove godine.
OLED model 9002 koji je bio toliko nagrađivan dobiti će svojeg nasljednika pod kodom OLED 973. U srcu događanja ostaje P5 procesor slike, dobivate 65 inča dijagonale, naravno 4K rezoluciju, no tu su i premium dizajn postolja koji u sebi krije daleko bolju akustiku od svog prethodnika. Dok je prva verzija imala jedan bass, novi model ih ima tri za još bolji zvučni doživljaj. I nešto elektronike je prebačeno u postolje te su samo eksterne konekcije još vidljive na poleđini uređaja. Tu je i novi daljinski upravljač koji će dolaziti dodatno sa standardnim QWERTY daljinskim na koji su se kupci navikli. Novi daljinski je minimalističkog dizajna te se i očekuje da interakcija bude svedena na glasovne naredbe. Vidjeti ćemo kakvu reakciju na novi dizajn ima generalni korisnik jednom kada se pojave na tržištu.
Za ovu godinu očekuju se još dva druga primjerka u OLED ponudi od Philipsa, a to su 873 i 803 modeli sa jednako impresivnom slikom, no još skromnijeg dizajna, do te točke da je Philips odlučio maknuti branding i utisnuti ga samo na jedan dio stalka.
Ostali, možda nama najzanimljiviji modeli nalaze se u srednjem segmentu te koriste LCD tehnologiju. Modeli u 7000 i 8000 seriji sada imaju Philipsov flagship P5 procesor koji će značajno poboljšati doživljaj slike. Za sada je najavljeno pet primjeraka s različitom ponudom ostalih funkcija. Za seriju 6000 i niže još se ne zna što bi točno mogli očekivati, no FullHD paneli i Picture Performance indeks (PPI) od 200 – 500 se može očekivati (u usporedbi s 1600 – 2900 za televizore sa P5 procesorom). Novi standard digitalnog signala kao i nadolazeće prvenstvo svakako će značajno utjecati na ovogodišnju ponudu televizora te ćemo ju budno pratiti.
Za kraj, u Philipsu su nam pokazali neotkriveni prototip panela koji će naslijediti trenutnu postavu te se glavni sastojak nalazi u novom procesoru za obradu slike koji bi trebao naslijediti trenutni P5. Usporedili smo sliku sa sadašnjom 9002 ponudom i rezultati su impresivni kao i kada je 9002 bio prvi puta predstavljen.