Riječ je o načinu rada Game Assist, koji je sada u fazi pregleda (testiranja) u beta verziji Microsoft Edgea 132, a dio je funkcionalnosti integrirane u Game Bar na Windowsima 11.
Osnovna ideja je omogućiti vam pristup, primjerice, vodičima za igre ili savjetima dok igrate igru. Tako umjesto da stalno morate koristiti Alt-Tab kako biste izlazili iz igre i tražili vodič u pregledniku – ili držali vodič otvoren na mobitelu, zureći u mali ekran – možete ga imati izravno u svojoj sesiji igranja.
Game Assist je zapravo mini verzija Edgea koja radi unutar Game Bar sučelja, omogućujući vam da pregledavate savjete i vodiče – ili bilo što drugo – dok još uvijek vidite svijet igre i ne propustite trenutke kada vas, primjerice, napada čudovište ili se dogodi nešto što bi moglo biti katastrofalno ako ste prebacili fokus s igre.
Ovaj panel usmjeren na gaming dijeli iste podatke kao glavni Edge preglednik na vašem računalu, tako da imate pristup svojim favoritima, kolačićima i ostalom. Microsoft ističe da je također optimiziran i pojednostavljen kako ne bi trošio resurse – što očito ne bi bilo korisno za igranje.
Osim toga,
Sve u svemu, ovo zvuči kao odlična ideja – pod uvjetom da je ono što Microsoft tvrdi o značajki Game Assist, odnosno da ne koristi previše resursa, točno. Naravno, budući da je trenutno u beta fazi, ako isprobate ovu mogućnost, moguće je da će Game Assist raditi nesavršeno na različite načine.
Za početak, testna verzija podržava samo engleski jezik i „odabrane” popularne igre. Među PC igrama koje su inicijalno podržane su Baldur’s Gate 3, Diablo IV, Fortnite i League of Legends, među ostalima, no bez sumnje će se dodavati još igara s vremenom – pod uvjetom da značajka Game Assist izađe iz faze testiranja.
Ne vidimo razlog zašto ne bi, jer je ovo prilično zgodna ideja za gamere koji nemaju postavke s više monitora, što im omogućuje pregledavanje vodiča ili savjeta na zasebnom velikom ekranu (umjesto nezgrapnog malog zaslona pametnog telefona). Također, izbjegava se nespretno korištenje Alt-Taba, kako je već spomenuto.
Ako funkcionira dobro, ovo bi mogla biti značajka koja će uvjeriti određeni broj PC gamera da isprobaju preglednik i možda povećati popularnost Microsoft Edgea.