Kod LG-a to obično znači da se kreće s najjačim OLED modelom koji je ujedno i njihov flagship. Nakon Samsunga koji je ostao na svojoj QD-OLED tehnologiji, LG je za svoje najjače modele predstavio novi OLED panel i odustao od MLA-OLED tehnologije. Za LG G5, koji je nasljednik nekoliko generacija bogato opremljenih G modela, ovaj je korejski proizvođač predstavio Primary RGB Tandem tehnologiju panela koja se razlikuje od klasičnih OLED-a. Novi OLED ima četiri odvojena sloja u panelu. Uz dva plava tu su zeleni i crveni. LG G4 koji je prethodio ovom modelu imao je MLA-OLED što je izvedenica klasične tehnologiju u kojoj je između dva plava sloja bio treći koji je kombinirao crvenu, zelenu i žutu.
LG G5 stiže s novom OLED tehnologijom koja donosi još višu svjetlinu i obećava voluminozniji prikaz boja
Ono što je LG dobio s novom tehnologijom panela je poboljšanje u prikazu boja i dodatni napredak u svjetlini, koja je već za OLED bila visoka i na prethodniku, pa se vršna svjetlina sada približila 3000 nita. I dalje OLED donosi ponajbolji prikaz crne, zatim ogroman kontrast kao posljedicu te uz standardnu svjetlinu panela od 350 niti uz visoke peakove, LG omogućuje jako dobar prikaz HDR-a. LG ima široku, ali ne i savršenu podršku za HDR standarde. Pa dok ovaj proizvođač podržava Dolby Vision (kojeg Samsung ne podržava), a tu su i HDR10 i HLG, nije podržan HDR10+'. LG G5 opremljen je novom generacijom Alpha 11 AI 4K procesora što omogućuje jako puno opcija procesiranja slike, od čega izdvajamo upscale sadržaja na 4K rezoluciju. Korejski je proizvođač puno pažnje posvetio i igranju. Tako sada ekran omogućuje visok refresh rate od 165 Hz uz podršku za AMD FreeSync Premium Pro i Nvidia G-Sync. Podržan je i ALLM te Adaptive Sync tehnologija koja i igraima konzola omogućuje 4K/120Hz.
Sve ove unutarnje promjene i nove tehnologije nisu izazvale promjene u dizajnu, pa je LG G5 gotovo istovjetnog izgleda kao prethodna generacija. To znači da se i dalje radi o ultratankom profilu zahvaljujući izostanku pozadinskog osvjetljenja kod OLED televizora. S prednje strane su oko ekrana vrlo tanki rubovi i cijela ideja dizajna vodi ka postavljanju na zid. Stoga je LG i napravio vodilice za žice sa stražnje strane kako bi sve bilo urednije. Straga su smješteni i svi priključci koji uključuju sva četiri HDMI 2.1 sučelja za što lakše spajanje računala, konzola i soundbara putem eARC-a. LG G5 i dalje ima godinama prepoznatljivi Magic daljinski upravljač, a dolazi i s novom generacijom webOS pametnog sučelja. Radi se o OS-u koji je među najboljima na tržištu po intuitivnosti i broju aplikacija, a osim dostupnosti svih video streaming servisa sada ima i novitet u vidu AI chatbota. Što se tiče glazbe, model G5 ima šest zvučnika i podršku za Dolby Atmos i virtualni surround zvuk.
Tanki LG G5 dosta je pažnje posvetio provlačenju kablova za što uredniji setup
Ovaj model dolazi u velikom broju dostupnih veličina počevši od 55 inča, a tu su još 65,77, 83 i 97 inča. Još nisu poznate cijene za hrvatsko tržište, a u svjetskim trgovinama popularna veličina od 65'' ima cijenu ispod 3500 dolara. Za usporedbu, LG G4 trenutačno ima cijenu od oko 1700 eura u domaćim trgovinama, pa možda nije loše čekati da novi model dođe u trgovine i onda se odlučiti za stariji, gotovo jednako dobar model po nižoj cijeni.
LG OLED G5 |
|
Dijagonala |
65'' |
Rezolucija |
3.840 x 2.160 |
Ekran |
Primary RGB Tandem OLED |
Osvježavanje |
165 Hz |
HDR |
Dolby Vision, HDR 10, HLG |
Pametni sustav |
webOS 25 |