LG je za svoj najjači OLED TV G5 predstavio novu tehnologiju panela

LG je za svoj najjači OLED TV G5 predstavio novu tehnologiju panela

Kako godina odmiče, tako se na tržištu sve više pojavljuju novi televizori.

Kod LG-a to obično znači da se kreće s najjačim OLED modelom koji je ujedno i njihov flagship. Nakon Samsunga koji je ostao na svojoj QD-OLED tehnologiji, LG je za svoje najjače modele predstavio novi OLED panel i odustao od MLA-OLED tehnologije. Za LG G5, koji je nasljednik nekoliko generacija bogato opremljenih G modela, ovaj je korejski proizvođač predstavio Primary RGB Tandem tehnologiju panela koja se razlikuje od klasičnih OLED-a. Novi OLED ima četiri odvojena sloja u panelu. Uz dva plava tu su zeleni i crveni. LG G4 koji je prethodio ovom modelu imao je MLA-OLED što je izvedenica klasične tehnologiju u kojoj je između dva plava sloja bio treći koji je kombinirao crvenu, zelenu i žutu.

Lg G5 vidilab 1

LG G5 stiže s novom OLED tehnologijom koja donosi još višu svjetlinu i obećava voluminozniji prikaz boja

Ono što je LG dobio s novom tehnologijom panela je poboljšanje u prikazu boja i dodatni napredak u svjetlini, koja je već za OLED bila visoka i na prethodniku, pa se vršna svjetlina sada približila 3000 nita. I dalje OLED donosi ponajbolji prikaz crne, zatim ogroman kontrast kao posljedicu te uz standardnu svjetlinu panela od 350 niti uz visoke peakove, LG omogućuje jako dobar prikaz HDR-a. LG ima široku, ali ne i savršenu podršku za HDR standarde. Pa dok ovaj proizvođač podržava Dolby Vision (kojeg Samsung ne podržava), a tu su i HDR10 i HLG, nije podržan HDR10+'. LG G5 opremljen je novom generacijom Alpha 11 AI 4K procesora što omogućuje jako puno opcija procesiranja slike, od čega izdvajamo upscale sadržaja na 4K rezoluciju. Korejski je proizvođač puno pažnje posvetio i igranju. Tako sada ekran omogućuje visok refresh rate od 165 Hz uz podršku za AMD FreeSync Premium Pro i Nvidia G-Sync. Podržan je i ALLM te Adaptive Sync tehnologija koja i igraima konzola omogućuje 4K/120Hz.

Sve ove unutarnje promjene i nove tehnologije nisu izazvale promjene u dizajnu, pa je LG G5 gotovo istovjetnog izgleda kao prethodna generacija. To znači da se i dalje radi o ultratankom profilu zahvaljujući izostanku pozadinskog osvjetljenja kod OLED televizora. S prednje strane su oko ekrana vrlo tanki rubovi i cijela ideja dizajna vodi ka postavljanju na zid. Stoga je LG i napravio vodilice za žice sa stražnje strane kako bi sve bilo urednije. Straga su smješteni i svi priključci koji uključuju sva četiri HDMI 2.1 sučelja za što lakše spajanje računala, konzola i soundbara putem eARC-a. LG G5 i dalje ima godinama prepoznatljivi Magic daljinski upravljač, a dolazi i s novom generacijom webOS pametnog sučelja. Radi se o OS-u koji je među najboljima na tržištu po intuitivnosti i broju aplikacija, a osim dostupnosti svih video streaming servisa sada ima i novitet u vidu AI chatbota. Što se tiče glazbe, model G5 ima šest zvučnika i podršku za Dolby Atmos i virtualni surround zvuk.
Lg G5 vidilab 2

Tanki LG G5 dosta je pažnje posvetio provlačenju kablova za što uredniji setup

Ovaj model dolazi u velikom broju dostupnih veličina počevši od 55 inča, a tu su još 65,77, 83 i 97 inča. Još nisu poznate cijene za hrvatsko tržište, a u svjetskim trgovinama popularna veličina od 65'' ima cijenu ispod 3500 dolara. Za usporedbu, LG G4 trenutačno ima cijenu od oko 1700 eura u domaćim trgovinama, pa možda nije loše čekati da novi model dođe u trgovine i onda se odlučiti za stariji, gotovo jednako dobar model po nižoj cijeni.

LG OLED G5

Dijagonala

65''

Rezolucija

3.840 x 2.160

Ekran

Primary RGB Tandem OLED

Osvježavanje

165 Hz

HDR

Dolby Vision, HDR 10, HLG

Pametni sustav

webOS 25


Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.