Raspberry Pi (RPI) već je odavno poznata poslastica entuzijasta i raspberry zajednice. Pionir minijaturnih jeftinih računala za hobističku uporabu, zahvaljujući uspjehu koji je polučio, redovno dobiva novu konkurenciju. Već smo izvještavali o posljednjem modelu Raspberry Pi3 koji se odlikuje 64-bitnom podrškom, modernijim četverojezgrenim procesorom Cortex A57 te ugrađenom podrškom za Wi-Fi te Bluetooth. Od konkurencije ga razlikuje solidna brzina cjelokupnog sustava uparenog s 1 GB radne memorije dovoljna za pokretanje OS-a s grafičkim sučeljem, reprodukcijom multimedije, surfanje internetom... Raspberry Pi postao je osnova u nekim IoT projektima te postao pogodna platforma za niz zanimljivih projekata. Primarna namjena RPI-a je edukacija. Malo i jeftino računalo idealno je za učenje programiranja jer učenici moraju naučiti raditi s ograničenim resursima koje ovo računalo pruža.
Hardverska instalacija: DHT22 senzora je jednostavna. Tri žice (podatkovna - DAT, naponska - VCD i uzemljenje - GND) spajaju se na GPIO (rev 2). Pin 22 (data), pin 1 (3V) i pin 6 (GND)
Vratimo se na Raspberry projekte. Projekt „Tank cam“ budi sjećanja na djetinjstvo kada smo sanjali o radijski kontroliranom tenkiću koji vrlo precizno pogađa metu koristeći se ugrađenom kamerom. Djeluje vrlo sofisticirano kao i neke igračke iz poznatog serijala „Sam u kući“. Tu je još i projekt vremenske stanice, internetskog radija s touch screenom, alarmni sustav sa senzorom pokreta, sustav za regulaciju otvaranja/zatvaranja garažnih vrata, računalno upravljani model broda, 3D scanner te mnogi drugi.
ZNAČAJKE DHT22 senzora:
- Raspon mjerenja vlage od 0 do 100%
-Preciznost mjerenja količine vlage (odstupanje) je ±2%
- Raspon mjerenja temperature od -40 do 80 stupnjeva
- Preciznost mjerenja temperature (odstupanje) ±0,5%
- Radni napon je DC5V
- Digital signal output
Kako su navedeni projekti vrlo entuzijastični i uglavnom svoju primarnu uporabu nalaze kod korisnika koji imaju „osjećaj“ za elektroniku jer se radi o preinakama koje zahtijevaju poznavanje osnovnih elemenata elektroničkih komponenti kao i programiranja, mi ćemo ovog puta opisati projekt koji bi svoju funkciju mogao obavljati u svakom domu.
Uz mali, ali moćan dodatak Raspberry Pi će postati prava mala vremenska stanica te će vas izvještavati o trenutnoj temperaturi i razini vlage u zraku. Riječ je o DHT22 senzoru kojeg možete kupiti na e-bayu za cijenu od svega 4 $. Ideja ovog projekta jest izraditi malu vremensku stanicu koja će pratiti temperaturu i vlažnost. Isti projekt moguće je proširiti pa primjerice, ako temperatura padne ispod x-a na mail dobivate upozorenje. Isto vrijedi i za količinu vlage što bi se moglo iskoristiti za, primjerice, vaš voćnjak ili vrt. Krenimo redom.
GPIO (General-purpose Input/Output) shema: Vrlo korisna prilikom spajanja dodatnih „stvarčica“ na Pi. Preporuka je da pogledate točno koju verziju boarda imate jer ima razlika u razmještaju GPIO pinova (nisu sve iste)