Kao što to obično i bude s dolaskom nove procesorske platforme, nakon inicijalnog upoznavanja s najjačim desktop primjercima Intel dalje nastavlja s uvođenjem i ostatka ponude. Prošli broj smo tako imali prilike isprobati Core i7 6700K i Core i5 6600K, a ovog puta ćemo se zadržati na “zaključanom” Core i5 – 6400.
Četiri jezgre kao kruna
Baš kao što je bilo do sada tako i svi Core i5 procesori Skylake generacije također nose četiri fizičke jezgre bez prisustva HyperThreadinga.
Bazni radni takt mu je 2,7 GHz dok će ga Turbo Boost potjerati i do 3,3 GHz. Na račun svoje nove arhitekture možete očekivati nešto bolje single core IP performanse u odnosu na prošlu generaciju, a sami procesor sposoban je potjerati bilo koju grafičku karticu na tržištu do svojeg maksimuma. Paralelno s tim moguće ga je naravno utopiti u kakvo ozbiljnije okruženje u kontekstu konkretnog posla, a ako se ipak bavite konstantnim renderingom i svaka ušteđena minuta vam je važna, bolje se okrenite prema Core i7 ili barem otključanom Core i5 procesoru kojem ćete moći dodatno podići radni takt. Bilo kako da bilo, makar je po performansama očekivano daleko od svojeg Core i7 counterparta, Core i5 6400 zadovoljit će potrebe 90% korisnika.
Upravo onaj dio koji smo spomenuli u prošlom paragrafu, a dotiče se gaminga, jedan je od glavnih razloga zašto je ovaj model bio toliko popularan u svojim prethodnim generacijama. Bilo da je riječ o Haswellovom modelu Core i5 4430, pa čak i Ivy Bridgeovom i5 3340 modelu, ovi procesori bili su čest izbor među korisnicima koji su htjeli sposoban četverojezgreni procesor za gaming po za Intelove uvjete pristupačnoj cijeni.
Naravno, daleko je to od jeftinog u usporedbi s AMD-ovim jeftinijim predstavnicima četverojezgrenih procesora, ali oni su ipak daleko od Intelovih po pitanju performansi, a tu je uvijek i faktor osobnih preferenci u kojem nerijetko Intel prevladava.
Zaključan množitelj Iako ga možete staviti na Z170, to neće imati previše smisla budući da je i5-6400 nemoguće overclockirati
Ništa od overclockinga
Za razliku od i5 6600K, i5 6400 se čini kao “bagatela” sa 700 kuna manjom cijenom od njega.
Iako je bilo za očekivati da se ovaj model procesora neće moći overclockirati budući je zaključan množitelj, s druge strane u nama je tinjala nada da će se putem BCLK moći nešto postići budući da se isti može u sklopu Skylake platforme neometano podizati jer isti više ne utječe na ostale sabirnice. Na žalost, ubrzo smo i to na teži način - kroz pokušaje, saznali da od toga ipak nema ništa. S najmanjim pomakom BCLK-a, čak i od 1-2 MHz, računalo bi se rušilo ili se ne bi uopće podizalo.
Čini se da je Intel ovdje na neki način isforsirano i hardverski zaključao tu mogućnost jer u nekim od ranijih razvojnih revizija procesora se to moglo. Šteta, jer baš smo se ponadali da ćemo se vratiti u doba dobrih starih Core 2 Duo procesora.